O Víně

18.07.2006 p.j. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 18.07.2006 00:00

Chardonnay 2002 pozdní sběr - Znovín Znojmo a.s.

Zamyslel jsem se onehdy nad tím, jestli náhodou nejsou mé veskrze kladné zkušenosti se znovínskými víny tak trochu dány i tím, že si do sklepa nakupuju jen lahve, které jsem už ochutnal na některé z jejich akcí, čili už jaksi vyselektovanou elitu. Když jsem tedy byl na posledním Jarním putování po vinicích Znojemska 2006 (I. část) a Jarním putování po vinicích Znojemska 2006 (II. část), sáhnul jsem do regálu pro dvě lahve, které mne docela lákaly, ale nikdy předtím jsem je nepil. Čili nasimulovaná situace, kdy kupuji dvě neznámé lahve ve vinotéce a riskuji zklamání. No, i o těchto lahvích se dá říci, že je to svým způsobem elita, protože pocházejí z prestižní malé série „Znovín Galery“, tedy malé partie, s kterými si hraje pan Mikulenčák v Jaroslavicích, a které dost často končí celé v rukou bohatého chlapíka, jenž si hrdě odmává svým číslem na nějaké dražbě. Naštěstí tito šťastní majitelé nejsou vždycky hamouni, takže na Znovín Galery celkem pravidelně v pražských vinotékách narážím.

Vinice: z Vrbovce jsem zvyklý spíš na Vinnou horu, Lampelberk, U Sv. Urbana, Walberk, Nad Sklepy, a Šác, ale Slunný vrch - to slyším prvně. Vezmu-li si na pomoc internet, zjistím, že okolí Vrbovce je po geologické stránce tvořené jíly, často vápenitými, ve vyšších polohách písčitými prachy. Nadmořská výška vinic by měla být kolem 230 až 240 metry. Na vinicích hospodaří hlavně Agrodružstvo Vrbovec, vína z polohy Slunný vrch dělá Agrovíno Vrbovec a Waldberg Vrbovec. Chardonnay ale ne, spíš Tramín, případně Muškát moravský. Z toho Tramínu bych tedy usuzoval, že vinice půjde spíš do jílu než do prachu. Tyhle detektivní pátrání a dedukce mne prostě baví. Samozřejmě bych mohl zavolat do Agrodružstva, ale to by pak nebylo ono. Nebo přeci jenom? Dobře, volám do Agrodružstva. Přepojili mne na Agrovíno. Tam mne trošku šokli tím, že na Slunném vrchu téměř jistě žádné Chardonnay neroste. Jediné výsadby ve Vrbovci jsou prý v poloze U sv. Urbana. Znovínu prý Agrodružstvo prodávalo hrozny naposledy v roce 2002, teď už prý ne. Ale celkem ochotně mi objasnili, že Slunný vrch je uprostřed jakési podkovy vinnic severozápadně od Vrbovce a má jižní expozici. Východně od něj přes cestu leží trať Walberk, zatímco z druhé strany, tak trochu zešikma navazuje U sv. Urbana. Na Slunném vrchu je půda hlinitá, v podloží vápenitá spraš. Vedení klasické střední, výnosy kolem 1,5 kg/keř, vinice jsou zařazeny do integrované ochrany.

Volám Znovín, přímo pana Mikulenčáka. Tvrzením o neexistenci Chardonnay na Slunném vrchu je zaražen. Od koho nakupovali hrozny na toto Chardonnay si nepamatuje, ale má pocit, že to spíš byl pan Michalec (na internetu se dozvídám, že je to největší soukromý vinohradník ve Vrbovci se 19 ha vlastních vinic - ovšem převážnou část má na tratích okolo Ječmeniště) a že o jeho výsadbách třeba ani nemají v Agrovínu takový přehled. Zároveň ale připustil, že v údajích uvedených u Galery série na Znovínských stránkách je spousta chyb a že to teď nějak budou upravovat. Čert se v tom vyznej, milý Watsone...

Malá vsuvka všem, kdo hledají Svatý Grál - Rulandské modré ze Šobesu: Využil jsem toho, že mám pana Mikulenčáka na telefonu a zeptal se ho na Rulandské modré z polohy Šobes, protože jsem byl svědkem, jak se na to našich znovínských průvodců na Putování někdo polohlasně spiklenecky dotazoval, asi jako by se ptal na kokain. Průvodci dotyčného směrovali právě na pana Mikulenčáka, že s ním se určitě dohodnou. Pravda je tedy k uzoufání prostá: Šobes je zamořen starými výsadbami mnoha odrůd, které nelze pro jejich mikromnožství samostatně vinifikovat. Jednou z těchto odrůd je i ruland modrý, kterého je tam jedna řádka, tj. 150 kg hroznů dá nějakých 70 l moštu. To se prý nevyplatí zpracovat zvlášť, takže se to vždycky k něčemu přisype, nejlíp už ve stádiu hroznů (že by ruland modrý - Strachotice U kamenů?). Na moji rozčarovanou otázku, že tedy ruland modrý šobesský nikdy nalahvován nebyl a žádní ultraVIP zákazníci se k němu tajně pod rukou nikdy nedostávali, odpověděl záporně. Trochu sice nerozumím větám čelních představitelů o výjimečných výskytech na dobročinných aukcích, ale zdá se, že se mi rozplynul jeden z nejtajemnějších mýtů. Ještě jsem se chabě zeptal, jestli neuvažují o tom, že by třeba vysázeli této odrůdy víc, aby se to lahvovat nechalo, ale Šobes prý není nafukovací...

Ale, jak říkají v cizině: Let´s get down to business - vraťme se k tématu:

Adjustáž: Na rozdíl od znovínské klasiky Galery série nemá zadní etiketu, takže se o víně dozvíme podstatně méně. Ani na jejich stránkách se analytické údaje nezjistí. Jaký nezvyk a diskomfort! Zelená bordó láhev, kvalitní zátka plátek-drť-plátek už ke Znovínu patří. Etiketa není špatná, ale ani na plný počet bodů. Klasické etikety běžnějších řad na mne působí přátelštěji.

Barva: bledší žlutá, opět perlení v první sklence. Někde jsem nedávno četl, že některý moravský výrobce těsně před uzavřením lahve vyžene kyslík tím, že tam pod zátku foukne oxid uhličitý. Třeba je to běžná praxe, která ani nestojí za zmínku, protože mi to dělá odhadem každé druhé víno. Nebo mám nějaké divné skleničky, nebo je to celé u nás v Praze divné...

Vůně: taková zase nevtíravě jemná, minerální, s odstíny lípy, zvětralého perníku. Později se objeví typická kulatá máslovinka.

Chuť: pěkně ležením srovnané, středně plné, hladké. Co nejvíc potěší, je ideálně sladěná kyselinka. Citrusově minerální styl se velmi podobá před časem chutnanému Chardonnay 2003 odrůdové jakostní, to bylo rovněž z Vrbovce, ale z Vinné hory. Excelentní delší dochuť nespoléhá vůbec na hořčinku, přesto není nudná, podivná ani nepříjemná.

Perfektní vyvážená šardonka s decentním, ale živým stylem. Doporučuji všem příznivcům odrůdy, k rybám, bílým masům a smetanovým omáčkám.

A kromě ryzlinků, neuburků, sylvánů, bílých ruland z Volného pole, modrých ruland a veltlínů zase mám další tutovku ke každoročnímu nafutrování do mého archivu.

Ostatní: srážím celkem tři body za dostupnost a poněkud nekompletní informace o tomto víně.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Chardonnay
Ročník: 2002
Jakost: pozdní sběr
Cukernatost: suché
Vinařská oblast: Znojemská
Vinařská obec: Vrbovec
Viniční trať: Slunný vrch
Výrobce: Znovín Znojmo a.s.
Číslo šarže: 83
Evidenční číslo jakosti: 25042V/03-7024/70
Číslo vzorku: 16
Alkohol: 12,0 % obj.
Cena: 150,- Kč (Loucký klášter)

Spotřebitelská známka: 8.00

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
8 7 9 9 7

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2013x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 20.12.2009 08:59:04