O Víně

23.06.2006 J.Č. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 23.06.2006 00:00

Les Fiefs de Lagrange 2003 Appellation Saint-Julien Controlée (AOC) 3e Grand Cru Classé - Château Langrange, Francie

Château Lagrange se společně s Ch. d´Issan, Ch. Giscours, Ch. Kirwan či Ch. Palmer (o Alter Ego de Palmer příště) nachází ve třetí třídě původní klasifikace z roku 1855. Historie vinařství se datuje až do roku 1631, původně bylo château známo jako Maison Noble de Lagrange Monteil. Zlatý věk vinařství a období největší produkce se pohybuje právě okolo zařazení do klasifikovaných vinic, ale na počátku 20. století přichází propad (ostatně jako v podstatě všech vinařstvích ve Francii). Mění se majitelé, výnosy jsou nízké a nekvalitní. Nejvýraznější zlom přichází až v roce 1983, kdy château kupuje japonská skupina Suntory (ta nyní vlastní i Château Beychevelle). Původní plocha 280 ha je omezena na 157 ha, přicházejí masivní investice do zkvalitnění vinohradů a moderních technologií. Do čela vinařství je postaven Marcel Ducasse a ten jej řídí velmi úspěšně dodnes. Hezké webové stránky najdete na www.chateau-lagrange.com.

Celkem 113 ha pouze v apelaci Saint-Julien je osázeno révou, hustota je poměrně vysoká - 7.500 až 8.500 keřů na hektar. Část vinice Lagrange je se svými 24 metry nadmořské výsky nejvyšším bodem Saint-Julienu. Pěstované modré odrůdy jsou tradiční Cabernet Sauvignon (65 %), Merlot (28 %) a Petit Verdot (7 %). Bílé odrůdy se pěstují na 4 ha a největší plocha připadá Sauvignonu (60 %), Semillonu (30 %) a pěstují i Muscadelle (10 %). Sběr hroznů je samozřejmě ruční. Další cesta vína probíhá přes řízené kvašení v nerezových tancích (celková kapacita 10.000 hektolitrů, používají se tanky o velikosti 60 až 220 hektolitrů). Červená se fermentují okolo 15 - 25 dnů, vše se liší rok od roku. Pro zachování maximálního charakteru vína nejde teplota kvašení nikdy přes 28-30° C, na minimum je omezeno i přečerpávání vína. K čeření se používá čerstvých vaječných bílků.

Château Langrange produkuje celkem tři různá vína. Prvním vínem, vlajkovou lodí, je Château Langrange. Plné, komplexní, vyžadující delší zrání na lahvi. Na jeho výrobu se používají hrozny z keřů průměrného stáří více než 30 let a zraje z 60 % v nových barikových sudech. Druhé víno, Les Fiefs de Lagrange, je vyráběno z hroznů mladších keřů a v novém bariku je pouze z 20 %. K pití je připraveno mnohem dříve a je přeci jen jednodušší a přístupnější. A to nejen projevem, ale i vzhledem k produkci až 450.000 tisíc lahví ročně. Bílé víno, Les Arums de Lagrange, zraje z 80 % v novém bariku, je vyráběno ve velmi malých sériích teprve od roku 1997.

Následující poznámky se týkají Les Fiefs de Lagrange 2003, vína z tak trochu netypického velmi horkého ročníku (který, jak někde kdosi napsal, tak trochu ukazuje, jak budou vzhledem ke globálnímu oteplování vypadat typická vína z Bordeaux za pár desítek let).

Ambaláž se mi opravdu velmi líbí. Klasická zelená bordó láhev s decentní bílou etiketou pouze s nejnutnější sadou informací povinných ze zákona. Písmo použité pro název může někomu připadat až kýčovité, ale mně tak nějak k vínu sedí. Korek je plný, 50 mm dlouhý a s potiskem.

Barva vína je naprosto v pořádku, vyšší červená přecházející do fialové.

Vůně v úvodu tradiční, směs ovocných tónů s výraznějším černým rybízem. Objevuje se vůně pryskyřice. Nic složitého, spíše jednodušší a nezáludně příjemné bez jakýchkoliv rušivých prvků (ale zároveň i bez nějaké rafinované drobnosti navíc).

Chuť je tak akorát plná, příjemná, ale opět spíše jednodušší. Třísloviny nejsou nijak zásadně výrazné, je jich však dostatek. Překvapivě znát je kyselina. Dochuť spíše kratší.

Tento představitel Bordeaux rozhodně neurazí, ale po pravdě mu cosi chybí. Nemá výraznějších chyb, ale jeho využití vidím spíše jako partnera nějakého jemněji upraveného masa, kupříkladu jehněčího či telecího. Pro to, aby si s ním člověk mohl hrát a vychutnávat ho jen tak o samotě, mu cosi chybí.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Les Fiefs de Lagrange
Odrůdy: Cabernet Sauvignon x Merlot x Petit Verdot
Ročník: 2003
Jakost: Appellation Saint-Julien Controlée (AOC)
Kategorizace: 3e Grand Cru Classé
Vinařská oblast: Bordeaux
Vinařská podoblast: Saint-Julien
Výrobce: Château Lagrange, 33250 Saint Julien - France
Alkohol: 13,0 % obj.
Doporučená archivace: do roku 2012
Zralost: Již nyní
Teplota podávání: 18° C, dekantovat
Cena: 515,- Kč (topvino.cz)

Spotřebitelská známka: 8.20

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
9 9 8 8 7

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2167x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 20.12.2009 11:02:37