O Víně

25.05.2006 J.Č. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 25.05.2006 00:00

Connétable de Talbot 2002 Appellation Saint-Julien Controlée (AOC) 4e Grand Cru Classé - Château Talbot, Francie

Château Talbot se v klasifikaci z roku 1855 nachází společně s Chateau St. Pierre, Chateau Branaire-Ducru a Chateau Beychevelle ve „čtvrté třídě“ klasifikovaných Grand Cru Classé oblasti Saint-Julien, ale plochou vinic 102 ha je naopak jedním z vinařství největších (z klasifikovaných). Přes velikost a pořadí v žebříčku produkuje obvykle skvělá vína a mnoho odborníků se shoduje na tom, že v případě úpravy klasifikace by si zasloužilo „povýšit“. Château nese jméno po Johnu Talbotovi, bývalém hraběti ze Shrewsbury a místodržiteli Akvitánie. Ten o château přišel po bitvě u Castillonu v roce 1453.

Od roku 1917 je vinařství v majetku rodiny Cordierů. Současným majitelem jsou sestry Lorraine Rustmann a Nancy Bignon-Cordier, za jejich „vlády“ se začala psát novodobá historie château, například nákupem špičkových technologií. Velmi pěkné webové stránky vinařství najdete na adrese www.chateau-talbot.com. Vlajkovou lodí vinařství je Château Talbot s roční produkcí okolo 300 tisíc lahví. Druhým vínem, připravovaným každoročně již od sedmdesátých let, je dnes hodnocený Connétable de Talbot, taktéž produkovaný v poměrně velkém množství (dle kvality ročníku). Vinařství vyrábí i víno bílé, z 5 ha vinic, lehce barikované Caillou Blanc du Château Talbot, sestávající především ze Sauvignonu Blanc a Sémillonu. Rozdíl mezi prvním a druhým vínem je v tom, že Connétable de Talbot je připravován z mladších keřů a nezraje v sudech tak dlouho a z tak velké části, jako jeho dvojče. Zachovává si však hlavní znaky terroiru a přitom je připraven k pití mnohem dříve. Sklepmistr Ramon Jorajuria volí různý poměr tradičních odrůd, v roce 2002 tvořilo základ 74 % Cabernetu Sauvignon a 20 % Merlotu, to vše „okořeněno“ 6 % odrůdy Cabernet Franc. Každá odrůda byla fermentována samostatně, buď v dřevěných sudech obsahu 4200 hl či nerezových tancích obsahu 5000 hl při kontrolované teplotě kvašení. Kontakt se slupkou se pohyboval okolo 3 týdnů. Connétable zrál v nových barikových sudech pouze z 20 %. Jedním z výrazných znaků terroiru Château Talbot, který je některými považován spíše za napadení kvasinkovým kmenem rodu Brettanomyces a chybu, jsou živočišné tóny koňského sedla či stáje. Něco podobného se výrazně objevuje například u vín z Beaucastelu.

Ambaláž naprosto typická, zelená bordeaux láhev s jednoduchou vinětou s obrázkem zámečku. Žádná kontraetiketa, žádné analytické údaje (krom alkoholu), prostě Bordeaux. Ve vinotéce (bez velmi slušných teoretických znalostí či encyklopedie) vám to k případnému nákupu vůbec nepomůže, ale takový je život. Pevná záklopka měděné barvy skrývá plný archivní korek délky 50 mm, celkem kvalitní.

Barva je velmi pěkná, vysoká červená s fialovými odlesky, dokonale čirá.

Vůně naprosto zřetelně napovídá místo původu a i laik (respektive vinný nadšenec začátečník) po přivonění musí konstatovat „Bordeaux“. Krásná plná vůně s hezky zapracovaným barikem, ovocem (ostružiny, rybíz), kávou a cedrovým dřevem je až opojná. Objevuje se efektní živočišnost. Teplotu vhodné udržovat na úrovni okolo 18 °C, při vyšších začíná otravovat alkohol.

Chuť je plná a na pomyslných vahách s noblesní uleželostí na jedné straně a hravou svěžestí na straně druhé se spíše sklání k oné svěžesti. Elegantní jemnost se zatím trochu výraznější tříslovinou a střední až delší dochutí nenechává na pochybách, že jde o krásné víno.

Ve vínech jsem patriot. Alespoň se o to snažím. Propadl jsem domácímu Rulandskému modrému a naopak považuji za nesmysl se zde snažit pěstovat Merlot a ostatně i Cabernet Sauvignon, když tyto odrůdy zde dají nadprůměrná vína jen ve velmi výjimečných ročnících. Byť je dnes hodnocené víno „pouze“ druhým vínem chateâu spíše v zadní částí klasifikovaných grand cru classé, navíc jde o ročník hodnocený v odborných časopisech spíše průměrně, stejně s nonšalantní elegancí drtivě poráží naprostou většinu červených, které se u nás produkují. Jistě, cena není nejnižší. Ale pokud odečtete marži dovozce a prodejce a srovnáte to se špičkou našich červených přímo od vinaře, s hrůzou zjistíte, že... to už nechám na vás. Dál budu objevovat výborná domácí červená vína, protože si je vždy otevřu raději, než vína zahraniční. Ale jsou určité sázky na jistotu. Určitá pravděpodobnost, že víno tohoto typu ročníku 2002 bude podobně dobré, jako víno ročníku 2001. Plus, mínus. Pravděpodobnost (či jistota), kterou vám domácí červená prostě nedají. Možná je v nich pak trochu více překvapení. A zklamání. Začínám být patetický, takže tuhle malou úvahu ukončím. Příště se vrátím k domácímu pinotu a pak kdo ví :-)

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Connétable de Talbot
Odrůda: Cabernet Sauvignon (74 %) x Merlot (20 %) x Cabernet Franc (6 %)
Ročník: 2002
Jakost: Appellation Saint-Julien Controlée (AOC)
Kategorizace: 4e Grand Cru Classé
Vinařská oblast: Bordeaux
Vinařská podoblast: Saint-Julien
Výrobce: Château Talbot, 33250 St-Julien-Beychevelle, Francie
Alkohol: 13,0 % obj.
Doporučená archivace: do roku 2016
Zralost: již nyní
Teplota podávání: 18° C, dekantovat
Cena: 535,- Kč (topvino.cz)

Spotřebitelská známka: 8.60

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
8 9 9 9 8

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2153x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 20.12.2009 18:32:57