O Víně

17.04.2006 Petr Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 17.04.2006 00:00

Clevner 2000 Spätlese (pozdní sběr) - Staatsweingut, Weinsberg, Německo

CLEVNER - na našich stránkách opět nová odrůda. Pokusil jsem se na webu najít něco kloudných informací o ní, ale ouha - snad jsem se ještě u definice jiné odrůdy nesetkal s takovým chaosem (nebo i chybami pisatele), jako tentokrát. Posuďte sami.
Víno, které jsem otevřel dnes, je jednoznačně červené. Clevner, nebo také Klevner, Chlävner, Clävner, Edelklevner, Klävner, Klevener je označení nejen pro tuto odrůdu či víno z ní vyrobené, ale v různých oblastech je to také synonymum pro vína jiná, dokonce i bílá... Např. v Alsasku je to prý označení pro Chardonnay a jiné odrůdy z burgundské rodiny. Pod označením Roter Klevner se pak v Baden-Württembergsku skrývá víno z Tramínu červeného, ve Švýcarsku se pak slovem Rotclevner myslí odrůda Spätburgunder (nebo prý i naopak), ovšem nejčastěji jsem se setkal se synonymem Frühburgunder. To bych podle českých zvyklostí přeložil asi jako Rulandské červené rané. Až se mi všem těm zmatkům ani nechce věřit - nicméně o této odrůdě nemám bližší vědomosti... V České republice tato odrůda uznána není. Vězme tedy, že Clevner patří mezi zcela nejstarší kultury révy vinné, její původ není známý. V Německu se pěstuje dohromady asi na 50 ha vinic. Odrůda je zařazována do skupiny burgundských odrůd (Pinot).

Zajímavým momentem dnes je také výrobce vína - jde o Státní vinařství ve Weinsbergu - Staatsweingut, Weinsberg. Ano, je to ta ona velmi známá místní „šlechtitelka“, odkud vycházejí na světlo světa novošlechtěné odrůdy, vyjímečné klony apod. Weinsberg („nomen omen“, že ano) je malá vesnička východně od Heilbronu, v severovýchodní části německé spolkové země Württemberg, v údolí řeky Neckar. Tato oblast je proslulá svými vinicemi, které se odsud táhnou podél západního hřbetu Schwarzwaldu - Černého lesa. Kousek od Heilbronu na sever je pak místo, zvané Spessart, odkud pocházejí známá strašidla. Naopak, při jízdě jižně směrem ke Stuttgartu můžete z hlavní dálnice vpravo vidět krásné schodovité struktury oblasti Kaiserstuhl. A vinice, vinice a zase vinice - už kilometry před Heilbronem. Aby toho nebylo málo, ulice, kde ve Weinsbergu („Vinném vrchu“) ona „šlechtitelka“ sídlí, se jmenuje Traubenplatz 5 :-), tedy snad „Hroznové náměstí“.

Staatsweingut obhospodařuje „jen“ 40 ha vinic, kromě známých nám odrůd vybírám ze seznamu těch vysazených tyto více exotické názvy: Sonstige, Samtrot (tuto odrůdu brzy ochutnáme), Acolon, Cabernet Mitos, Cabernet Dorio, Cabernet Dorsa, Cabernet Cubin. Téměř 20 % však z osázené plochy tvoří - jak jinak, než - Riesling. K „Vinařské a vinohradnické škole Weinsberg“ (jak se Staatsweingut dříve jmenoval), však patří i další známá jména odrůd, zde vyšlechtěná: Dornfelder, Hegel, Helfensteiner, Heroldrebe, Hölder, Juwel, Kerner, Palas, Ruling, Silcher, Sulmernebo Tauberschwarz. Úctyhodná řádka.

Dobrá, dnes před sebou máme víno ve tvarem sice hnědé klasické bordó sedmičce, ale váhově nadprůměrné láhvi - je znatelně těžší, než většina ostatních. Adjustáž je designově vyvážená, vlnovkové rozdělení barevných polí hlavní viněty se mi líbí, ale krom zemského znaku (tři lvy) mě nic víc neupoutává. Jde o Spätlese, tedy o obdobu našeho přívlastkového pozdního sběru. Všimněte si, že německý vinařský zákon nevyžaduje určit přesný původ hroznů, jak je tomu např. u nás. Jak ukazuje fotografie pod článkem, korková zátka dostává pochvalu za kvalitu materiálu, délku i dobře provedený potisk. Vrchlík kovové záklopky hrdla je opatřen ražbou s logem výrobce. Vše elegantní, jednoduché, vkusné, možná však příliš strohé.

Barva vína je velmi zajímavá. Je to rubínová, kovově lesklá, na světle docela průhledná. Úplně rudá ocel, nebo tmavě rudý lesklý elox na hliníku. Zajímavé. Při zamíchání ve skleničce působí víno mírně nadprůměrně hustě.
Ve vůni je však víno mnohem méně výrazné, než v barevném dojmu. Vůně je téměř neznatelná, slabá. I když nechám skleničku trošku oteplat, cítím jen slabě příjemně měkkou snad švestkovou nebo třešňovou vůni. Žádné rušivé tóny.
Naštěstí chuť vína je plná a poměrně výrazná, delší a ostřejší dozvuk. Jakoby nějaký čas zrálo v barikovém sudě, ale barik to není. Kořeněné, výrazné na sliznici, na patře suchý dojem a malinko nahořklé v závěru doušku. V těle je hladké a plné. Obsah alkoholu 12,5 % se nijak zvlášť neprojevuje, snad jen opravdu při vyšší teplotě vína.

Celkově jde o zajímavé a v chuti plné víno (5,5 roku od sklizně), nicméně nejde o nic překvapujícího, nebo převratného. Kromě výrazné chuti žádná jiná specifická vlastnost, nejvýraznější je asi ta kovová barva. Nevím, jaké asi bylo víno jako bejby „za mlada“, ale i když proti tomuhle téměř šestiletému capartovi nic nemám, tuto láhev si znovu nekoupím. To už jsme tady měli mnohem lepší německé tituly...

A pro detailisty: Staatweinsgut ve Weinsbergu má ve svém prodejním sklípku otevřeno vždy od pondělí do pátku, v hodinách od 9:00 do 17:00. Bližší informace na telefonu 0049 7134 504167, třeba u sklepmistra pana Gerharda Wächtera :-)

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Clevner
Ročník: 2000
Jakost: Spätlese
Vinařská oblast: Württemberg
Vinařská obec: Weinsberg
Zbytkový cukr: trocken = suché
Obsah alkoholu: 12,5 %
Výrobce: Staatsweingut, 741 89 Weinsberg, Německo
Cena: 12,99 € - lokální vinotéka ve Schwarzwaldu, leden 2006

Spotřebitelská známka: 5.40

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
4 9 3 7 4

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2824x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 27.12.2009 19:22:32