O Víně

03.05.2006 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 03.05.2006 00:00

Irsai Oliver 1999 odrůdové jakostní - Vinařství Tetur Vladimír Velké Bílovice

Procházím naší evidenci a zjišťuji, že Vladimír Tetur je nejvíce zastoupený právě u dnešní odrůdy. Ano, mám stále v paměti zážitek z několika lahví iršaje, včetně degustace přímo ve vinařství. O dnešním víně Irsai Oliver 1999 odrůdové jakostní již 6. června 2004 psal Petr. Lahev zdobí dvě ocenění: Stříbrná medaile Vinoforum Praha 2001 a Národní salon vín 2002/2003.

Láhev typu Bordo má objem 0,75 l (hnědé sklo) a je opatřena lisovaným korkem 40 mm s firemním potiskem. Adjustáž patří k těm starším, které již, pokud se nepletu, pan Tetur několik let nepoužívá. Na etiketě zaujme podsvícený pohled do vinice. Jsou zde jen povinné informace, nic víc. Několik různých dnešních variant adjustáží hodnotím jako lepší a zajímavější.

Barva je čistá, zlatožlutá a jiskrná. Vůně je jedním slovem mnohoslibná. Především je ale čistě odrůdová, v nástupu ohromí muškátové odstíny doplněné kořenito medovým pozadím. Nechybí jemné limetky a přezrálé hrozny. I pohled na vzhled vína dává tušit mimořádný zážitek.

Chuť je extraktivní, ale osvěžující a sametově jemná. Mluvit o harmonii je zbytečné, stejně jako o komplexnosti. Všeho je zde v plné míře. Opět zde najdete chuť vyzrálých hroznů a muškátové aroma. Ihned se mi vybavuje zážitek před 3 roky, kdy jsme v polešovické Šlechtitelce trhali Irsai přímo z keřů a měl naprosto stejnou vůní i chuť malých, nevzhledných bobulek.

Závěrečné hodnocení je velmi jednoduché. Je to Irsai Oliver, který u nás asi nemá konkurenci, možná se mu může přiblížit Irsai Oliver 2002 odrůdové jakostní - Znovín Znojmo a.s. (vinařská obec Vrbovec, viniční trať Waldberg), ale nic dalšího lepšího jsem zatím nepil. U tohoto bezmála sedm let starého vína, které se obecně uvádí jako nevhodné pro dlouhodobější archivaci, mám znovu pocit, že to pan Tetur s touto odrůdou prostě umí. Jak si jinak vysvětlit kondici, extraktivnost a přenádherný buket? Víno je svěží, mnohoslibné a osvěžující zároveň. Není to prostě jen vyzrálosti hroznů a polohou viniční tratě, z velké míry je to dáno zpracováním hroznů a technologií výroby.

Tento Irsai Oliver je ideální k odpolednímu mlsání, jako jsou jednohubky či sýrová mísa nebo lehký moučník. Když se dívám po dopsání recenze na bodové hodnocení, vychází tento Irsai Oliver ze všech hodnocených jako absolutní jednička. Jeho výslednou známku poněkud snižuje hodnocení za ostatní služby vzhledem k dostupnosti (nepředpokládám že se dá ještě koupit) a za poněkud vyšší cenu, která je navýšena asi za získaná ocenění. Toto víno musím doporučit všem, nejenom milovníkům aromatických odrůd, nabízí totiž jedinečný a mimořádný zážitek.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Irsai Oliver
Ročník: 1999
Jakost: odrůdové jakostní
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Velkopavlovická
Vinařská obec: Velké Bílovice
Výrobce: Vladimír Tetur, Velké Bílovice 1277
Číslo šarže: 2001-57
Alkohol: 11,8 % obj.
Ocenění: Stříbrná medaile Vinoforum Praha 2001 a Národní salon vín 2002/2003
Cena: 160,- Kč (Velké Bílovice 2004)

Spotřebitelská známka: 8.40

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
7 9 10 10 6

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2686x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 24.12.2009 14:23:38