O Víně

26.04.2006 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 26.04.2006 00:00

Michel Torino 2004 Malbec - Bodega El Esteco, Salta/Cafayate, Argentina

Po delší odmlce se podíváme do Argentiny. Dnes to bude na evropské poměry spíše rarita, láhev s obchodním názvem Michel Torino ročník 2004, která pochází z vinařské oblasti Severovýchod podoblast Salta/Cafayate. Víno bylo vyrobeno ze staré odrůdy Malbec.

Z naší encyklopedie přebírám základní informace týkající se oblasti Salta, která leží mezi městy Salta a Cafayeta v provinciích Jujua a Salta na 25° jižní šířky v okolí řeky Rio Sali. Je zde pouze 1700 ha vinic a vypěstovaná vína se i zde spotřebují. Z exportních podniků je například známé vinařství Bodega Etchart. Salta je druhou nejvýznamnější vinařskou oblastí po mnohem známější oblasti Mendoza. Při úpatí andského pohoří údolí Cafayate se od svého založení v roce 1892 nachází vinohrady vinařství Michel Torino (750 ha). Údolí leží ve výšce 1700 metrů nad mořem a má ideální podmínky pro pěstování révy vinné. Vinohrady jsou vysázeny na jižních svazích s dostatkem slunečního svitu. Půda je kamenitá a písčitá, dobře propustná, zásobovaná vláhou z horských potoků. Velké letní teplotní rozdíly mezi dnem a nocí zpomalují zrání a dávají možnost koncentrovat v hroznech maximum chuti, aromat a barviv.

Malé množství dešťových srážek, průměrně 200 mililitrů za rok, spolu s nízkou patnácti procentní vlhkostí umožňuje pěstování hroznů s minimalizací ochranných postřiků. V některých ročnících jsou získávány pro vyrobená vína certifikáty o "organických" sklizních, tj. hrozny byly vypěstovány bez použití chemických postřiků a umělých hnojiv. Při vlastním zpracování hroznů jsou použity nejmodernější technologie, šetrné lisování, řízená teplota kvašení, zrání vín v barikových sudech a dozrávání vín v lahvích.

Lahev typu Top Bordo má objem 0,75 l (zelené sklo) a je uzavřena plným korkem délky 44 mm s potiskem Duality Cafayate Wines. Adjustáž je na první pohled umírněná, střízlivá, ale je velmi decentní. Použitý typ láhve docela přesně odpovídá typu tohoto vína. Design a barevné ladění etikety v bílo-černo-zlatém provedení je slušivé. Zadní etiketa podává základní informace o výrobci včetně charakteristiky vína. Mnohem více se toho dozvíte na velmi originálních webových stránkách výrobce, kde je mnoho informací o argentinském vinařství a kompletní portfolio výrobce. Doporučuji se na stránky podívat, je to krásná ukázka, jak lze na Internetu propagovat vinařství.

Barva je višňově červená a těžko průhledná, jen na okraji hází fialové odlesky. Vůně je hluboká a opojná. V nástupu vystupují přezrálé švestky a povidla. Po nich nastoupí přezrálé třešně, kořenito-dřevité odstíny a cizokrajné byliny. Velmi široká a ladná vůně. Vzhled napovídá, že hrozny měly vysokou cukernatosti, po stěnách můžete pozorovat krásné katedrály.

Chuť je dlouhotrvající, kořenitá a ovocitá s jemnými tříslovinami v dozvuku. Poznávám také jemnou vanilku, hořkou čokoládu a znovu kořenité tóny. Až po prostudování informací se prý jedná o příchuť moruše. Je to velmi plné a tělnaté víno s charakterem. Po polknutí mám v ústech velmi příjemný pocit, který mne nabádá k dalšímu doušku. V chuti jsou náznaky bariku, což může být dáno zráním v dubových sudech. Někomu ale může víno připadat zbytečně těžké, extraktivní a robustní. Mi velmi chutná, vše je v dobré harmonii a kondici. Také vysoký obsah alkoholu (13,5 % obj.) nepůsobí agresivně. Potenciál k dalšímu zrání tady určitě je, ale dalším zráním v láhvi není nutné. Na docela vkusných a na informace docela kvalitních stránkách se dočtete, že skladovací potenciál tohoto vína je 4 - 5 let. Tento Malbec vřele doporučuji. Já neváhal a znovu se odebral do Hypernovy a všechny láhve ve výprodeji koupil, a koupil bych si ho i za původní cenu cca 200,- Kč. K dostání je ještě Chardonnay a na internetu se dočtete, že kromě Malbecu vinařství Michel Torino nabízí také vína z odrůdy Tannat, Shiraz, Cabernet Sauvinon, Merlot, Pinot Noir, Torrontes, Sauvignon blanc, Malbec rosé a další. Je prostě z čeho vybírat.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Michel Torino
Odrůda: Malbec
Ročník: 2004
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Severovýchod
Vinařská podoblast: Salta/Cafayate
Výrobce: Bodega El Esteco, Argentina
Číslo šarže: L5-046A1
Alkohol: 13,5 % obj.
Teplota podávání: 18 - 20 ºC
Dovozce: Vinicola s.r.o. Břeclav
Způsob odlepení etikety: láhev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby při teplotě 180 °C
Cena: 100,- Kč (akční cena Hypernova duben 2006, normální cena Tesco 199,- Kč)

Spotřebitelská známka: 9.00

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
8 10 9 10 8

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2277x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 24.12.2009 15:14:34