O Víně

09.04.2006 Anax!en Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 09.04.2006 00:00

Muscat Bagreanyi Vin de Consum Curent - Cricova-Acorex S.A., Moldávie

K tomuto vínu se váže úplně stejný porodní příběh, jako ke včera recenzovaném Muscat nectar Vin de Consum Curent - Cricova-Acorex S.A. . Nejdříve mne zaujal zmíněný bílý bratříček, ale hned vedle něj si polehával tento červený. Na mysli mi blikl otazníček, cože pak to je za červený muškát? Hladina cukrů taktéž jako u kolegy 120 g/l, jen navíc v deklaraci jakosti je slovíčko Pastoral. Není to náhodou něco jako označení mešního vína? Prohledal jsem internet a nakonec poslal mejl dovozci. A jelikož čtete tyto řádky, tak se zřejmě nikdo neobtěžoval s odpovědí... Erotickým snem mnoha mužů je prý laškování s nádhernou blondýnou a zároveň o nic méně atraktivní snědě kakaovou kráskou. Tedy taková black and white kombinace. Já jsem tedy měl to štěstí na podobný zážitek, ovšem v kombinaci s red and white muškátem z Moldávie. O té bílé „krásce“ již víte ze včerejška, teď jaké zážitky mi poskytla ta červená.

Minule jsem z bohatých na informace internetových stránek dovozce vyškubl pár informací o vinařství Acorex. Dnes bych chtěl tuto recenzi obohatit o pár souvisejících obecných faktů. Kopcovité prostředí, bohatá půda, teplé podnebí, množství řek i říček, blízkost Černého moře - to vše v Moldavsku přispívá ke zrození skvělé vinné révy. Moldavsko zaujímá rozlohu 33,7 tis. km2. Ráz krajiny je převážně kopcovitý. Nejvyšší částí země jsou Kodry (zalesněná oblast s nadmořskou výškou do 429 m). Průměrná nadmořská výška je 200 - 220 m. Nejvyšším vrcholem je Belenešť s výškou 430 m. Horké léto a jasné slunečné nebe příznivě působí na kvalitu pěstovaných druhů vína. Souhrn aktivních teplot za rok činí 3350°C. Průměrný roční úhrn srážek dosahuje 450 mm. Všechny tyto podmínky jsou nezbytné k pěstování prvotřídní révy vinné a dovolují vzniknout vynikajícím plným vínům s výraznými druhovými zvláštnostmi. Na území Moldavska existují následující vinohradnicko-vinařské oblasti: Kachul, Čumaj, Komrat, Tigeč, Korten, Tvardica, Čimišlija, Chynčešť, Purkar, Jaloveň, Bulboaka, Romanešť, Nisporeň, Kodru, Krikova, Susleň, Bělcy, Raškovo, Dubesar, Rezeň, Tiraspol. Závody prvotního zpracování vína „Acorex Wine Holding” se rozkládají v mikrozónách Tvardica, Korten a Valja Peržej. Kromě bohatého sortimentu společnost vyrábí sérii odrůdových vín „Korten” a archivní víno „Amaro de la Valja Peržej.“

Adjustáž: Zkoušel jsem si pod klávesnici vložit kopírák, abych si ušetřil práci, neb je až na detaily v názvech totožná jako ve zmíněném předchozím příspěvku. Ale bohužel se mi ho opět podařilo dát naopak a obtisklo se mi to na spodek klávesnice. Takže to nebudu přepisovat znova a odkáži do první recenze.

Barva je svou intenzitou v oblasti světlejší, připomínající višňový mošt. Viskozita taktéž odpovídá slaďouši mohutným slzením a hutným upatlaním stěny sklenice. Vůně je středně intenzivní a velmi připomíná vrstevníka, jež Kagor - Vin de Consum Current - Asconi, Moldávie. Konkrétně tóny višní až s griotkovým nádechem (nebylo by tomu divu díky vysokého alkoholu), ostružin, povidlové švestky a lesního medu. Je taková specifická, jak jsem tuším minule naznačil, pokukuje po oblasti fortifikovaných vín.

Chuť je na tom velmi podobně. Velmi vysoká sladkost nepůsobí jako příliš ušlechtilá, jde do chuťových pohárků příliš agresivně a díky absenci výraznější kyseliny také lepivě. Taktéž trpkost a tanin červených vín nejdou s cukry příliš ruku v ruce. Zpočátku enormní nášup sladké a po chvíli cítíte na jazyku drsnější, trpké tóny, které odpovídají pocitu při rozkousnutí pecek v bobulích, nebo nevyzrálých hroznů. Závěr a odeznívání na patře je pak středně dlouhý souboj trpkosti se sladkostí, která po pár sekundách vyhraje a kraluje dochuti o něco déle.

Toto víno není úplný propadák a dokáži si představit nerozmlsané konzumenty ušlechtilými sladkými výběry, jak jej srkají po večerech jako sherry, či pozdně odpolední „mls drink“ a příjemně se nad tou záplavou cukru a alkoholu uculují. Za onu cenu to není špatné. A těm rozmlsaným doporučím přihodit 30-40,- Kč a jít do zmíněného kagoru, přeci jen je tam už ta pozdně sběrová surovina znát.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Muškát Ottonel? + ?
Ročník: neuveden
Jakost: Vin de Consum Curent (odrůdové jakostní)
Zbytkový cukr: sladké, 120 g/l
Vinařská oblast: neuvedeno
Výrobce: Cricova-Acorex S.A.
Dovozce: Loteks s.r.o.
Teplota podávání: 12 - 14º C
Alkohol: 16 % obj.
Cena: 69,- Kč (místní vinotéka)

Spotřebitelská známka: 6.80

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
7 8 7 5 7

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2784x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 27.12.2009 20:01:18