Rulandské modré 2000 pozdní sběr (barrique) - Vinařství Plešingr s.r.o. Rohatec
Jak jsem již předeslal v dnešní aktualitě, dnes se dostáváme k nádhernému vínu. Protože se mi podařilo získat hodně informací k láhvi Rulandské modré 2000 pozdní sběr (barrique) přímo do Michala Plešingra, dovolím si uvést několik zajímavostí, které se k tomuto vínu vztahují. Hrozny pochází z obce Mistřice a pokud mne paměť neklame, tak z tohoto místa jsem již od Plešingrů několik výtečných červených i bílých vín pil. Pravdou je, že na barik nemám žádné výraznější vzpomínky, vyjma báječného Chardonnay 2000 pozdní sběr (barrique) a především Cabernet Sauvignon 2000 pozdní sběr (barrique, o kterém psal Petr nebo Cabernet Sauvignon 2000 pozdní sběr (barrique) já. Takže se předem moc těším, čím mne tento barik překvapí.
Nejprve něco málo o uvedené viniční trati a technologii výroby. V okolí obce Mistřice leží většinou staré vinice na terasách. Nachází se zde dvě viniční tratě: Mistřický Padělek a Javorovský Padělek, podle toho, na jakou stranu je vinice orientována. V roce 1999 pan Plešingr nakoupil barikové sudy z Rakouska. Bylo to období jejich prapočátků s bariky. Ale uvedený typ sudů se jim vůbec neosvědčil. V roce 2000 proto nakoupili bariky z Francie a to z několika různých oblastí. Začalo tak delší období zkoušení a ověřování. Dnešní Rulandské modré zrálo v novém bariku po dobu 10 měsíců a podobně jako již zmíněný a fantastický Cabernet Sauvignon, byl použitý stejný druh sudu. Jak jsem po chvíli degustace poznal, dnešní burgunda je stejně nádherná a fantastická jako zmíněný Cabernet Sauvignon. V současné době používají u nás velmi rozšířené francouzské sudy Mercier a každé víno v něm uložené má trochu odlišné vlastnosti, podle struktury dřeva. Z níže uvedených analytických hodnot můžete vidět, že jde o velmi sebevědomé víno s ambicemi a potenciálem pro růst. To byl jeden z důvodů proč šlo pouze do nových francouzských sudů, do kterých bylo stočeno bez lisování. U vína proběhla jablečno-mléčná fermentace. Jak se mezi řeči Michal Plešingr zmínil, je to víno jeho otce, takový jeho osobní profil.
Lahev typu Bordo America má objem 0,75 l (khaki sklo), má čirou záklopku a archivní korek délky 38 mm s firemním logem a označením jakosti, ročníku a odrůdy. Na plošce korku jsou zřetelné stopy vinného kamene. Korek je nasáklý vínem do jedné třetiny, ale naštěstí nijak neutrpěl a víno by nemělo být poškozeno. Adjustáž jsem již několikrát rozebíral, kdo má zájem, ať se podívá do některé starší recenze (odkazy najdete dole). V tomto případě je víno ozdobeno stříbrnou nálepkou. Láhev jsem nechal na dvě hodiny vydýchat a při podávání hlídal správnou teplotu. Vzhledem k tomu, že jde o šest let staré víno, podávejte ho při teplotě 16 až 18 °C, kdy se dokonale otevře.
Barva je granátově červená a čistá s oranžovým meniskem po obvodu. Vůně jemná s jemnou vanilkou a mnoha ovocitými tóny v nástupu. Poznávám i kouřovinku, dřevité odstíny a hořkou čokoládu. Žádná z uvedených složek není dominantní, vše působí jako jednolitý celek. Po zakroužení v hluboké sklenici, víno pomalu stéká a zanechává velká chrámová okna.
Chuť posunuje, už tak vysoko položenou laťku, ještě výše. První dojem je velmi příjemný: sametové třísloviny, jemná kyselinka, hebkost a plnost. Hned si říkám, co s chutí udělal barik? Vzpomínám si na telefonický hovor s Michalem Plešingrem, který mi vysvětlil, že nový barikový sud tuto rulandu minimálně ovlivnil nějakými tvrdými a svíravými tříslovinami. Protože víno mělo velmi vysoký bezcukerný extrakt (33,0 g/l!) rulanda si zachovala své původní vlastnosti, barik jí jen posunul do nových rozměrů. Jak ukazují analytické hodnoty, víno mi připadá docela hutné, plné a s nádherným extraktem. Barik mu vůbec neublížil, právě naopak, rozvinul jeho vůni a chuť do nádherných poloh. Dozvuk je dlouhotrvající, kdy vás pohladí hebké taniny v odchodu, prostě paráda. Po dopití na dně láhve najdete slušnou pískovnu z vinného kamene.
Na to, že má víno vysoký obsah alkoholu (13,07 % obj.) nepůsobí rušivě a díky velmi dobré harmonii působí velmi dobrým a komplexním dojmem. Další archivace je možná, pokud to samozřejmě snese krátký korek. Nicméně mám pocit, že se blíží ke svému vrcholu, takže během dvou let ho nejpozději otevřete. Víno má právem stříbrnou medaili za 2. místo v kategorii Grand Prix Vinex 2002 a hned mne napadá, jaké víno získalo zlatou medaili...?
Tak to si nechám líbit. Ihned kontroluji svou evidenci ve virtuálním sklípku a s nadšením kvituji, že ještě jednu láhev mám! Také zjišťuji, že je stále u výrobce (asi 500 lahví), nepočítaje ty, která jsou ve vinotékách. Jestli milujete Rulandské modré budete jásat, pokud holdujete extraktivním vínům budete nadšeni také a jestli jste skuteční milovníci plných a komplexních vín s charakterem, tak jde o výborný tip. Je to rulanda mnoha tváří a každá z nich mne očarovala.
Je to víno, které vřele doporučuji kolegům, především p.j., doc, J.Č., MiBiT a další, kteří tuto odrůdu milují (zvláště pinoty z Burgundska). Rád bych znal jejich názor na tento moravskou burgundu, která se vymyká naším zaběhnutým schématům, rozuměj červeným vínům. Vychutnejte si ho jen tak, byla by škoda ho podávat k pokrmům, když už tak jen pro slavnostní večeře při dvou, abyste z něj také něco měli :-)
Shrnutí údajů o dnešním víně:Odrůda: Rulandské modréRočník: 2000Jakost: pozdní sběrKategorizace: barriqueObsah zbytkového cukru: suché, 3,0 g/lVinařská oblast: UherskohradišťskáVinařská obec: MistřiceViniční trať: Mistřický PadělekVýrobce: Vinařství Plešingr s.r.o. RohatecČíslo šarže: 21/00Evidenční číslo jakosti: 35470V/01-8020/58Číslo vzorku: 39Rok lahvování: 2001Bezcukerný extrakt: 33,0 g/lObsah kyseliny: 6,4 g/lTěkavé kyseliny: 0,46 g/lVolná SO2: 21,0 g/lVeškerá SO2: 76,0 g/lAlkohol: 13,07 % obj.Doporučená archivace: do roku 2009Teplota podávání: 14 - 16 °C, doporučuje se dekantovatOcenění: 2. místo v kategorii Grand Prix VinexCena: 204,- Kč (přímo u výrobce srpen 2005)