O Víně

10.02.2006 Petr Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 10.02.2006 00:00

Cabernet Moravia 2002 odrůdové jakostní - Ďurinová Blanka, Bzenec

O vinařství paní dr.Blanky Ďurinové, nebo jak se někdy uvádí i Vinařství Bzenec (to ale asi nebude to správné označení?) toho nevím moc a tak s pomocí Google hledám, co je přístupno světu. Oficiální web jsem bohužel nenašel. Kromě toho, že paní Ďurinová má několik jmenovkyň a je členkou představenstva firmy "Odchov mladého dobytka, a.s., Šardice" se základním kapitálem přes 42 mega :-), nacházím jen pár možností jak si objednat její vína. Objevuje se také celá řada informací o účasti na soutěžích a výstavách vín a slušná řádka ocenění z nich.

Konečně nacházím i něco bližšího a to na adrese fulltext.prosperita.info. Zde se uvádí, že Vinařství JUDr. Blanka Ďurinová bylo založeno v roce 2001. Jeho hlavním cílem je "...vyrábět vysoce kvalitní víno pro náročnější zákazníky..." - inu, to rádi slyšíme, že :-) Všechna vína jsou zpracovávána technologií řízeného kvašení.
Sídlo firmy je ve Bzenci (město mezi Kyjovem a Veselím nad Moravou - pro vzdálenější: je to kus na východ od Brna) - v minulosti královském městě, známém tradičním pěstováním a zpracováním vína, ovoce a zeleniny. Bzenec leží pouze 10 km od Strážnice, kterou znají především folkloristé. Bzenecko - Strážnická oblast byla nejmenší moravskou vinařskou oblastí. Je součástí Dolnomoravského úvalu, kde klimatické a geologické podmínky, ale i vinařské půdní bonity I. kategorie vytvářejí velmi dobré prostředí pro pěstování kultivarů révy vinné.
Firma vlastní několik vinic přímo v Bzenci, a to v trati Psí Hora, která má specifické mikroklima pro pěstování především přívlastkových vín. Vinařství je také odběratelem révy ze známých vinařských obcí jako je Blatnice, Polešovice, Strážnice. Z bílých odrůd jsou v této oblasti pěstovány především Rulandské bílé, Müller-Thurgau, Neuburské, Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský, Veltlínské zelené a Sauvignon. V menší míře na vinicích nalezneme Rulandské šedé, Chardonnay, Irsai Oliver, Pálavu, Sylvánské zelené, Veltlínské červené rané, Tramín červený a Muškát moravský.
Z odrůd modrých jsou to pak Svatovavřinecké, Frankovka, Zweigeltrebe, André a Modrý Portugal. Modré odrůdy doplňuje Rulandské modré, Cabernet Sauvignon a rychle se rozšiřující Cabernet Moravia - o něž nám dnes jde. Firma vyrábí také kupáže (Cuvée) - dole pod článkem přináším fotku láhve jednoho takového cuvée - tušíte správně: zajímala by mě i ta etiketa :-)

Dnešní víno - Cabernet Moravia 2002 odrůdové jakostní mi svou celkovou adjustáží přijde jako hodně strohé, těžce se spoléhající na obsah, forma je nechána (možná záměrně) docela stranou. Nic proti jednoduchému designu některých vinět, ale tentokrát mi jak použitá montáž, papír i provedení tisku přijde spíš levné, než aby vše odpovídalo cíli firmy "...vyrábět vysoce kvalitní víno pro náročnější zákazníky..." Musím ale říct, že paní Ďurinová používá v současnosti již etikety kvalitnější, kdy základní motiv zůstal zachován, provedení je však o třídu výše - což kvituji s povděkem. Strohost montáže designu má však i své slabé stránky: kromě toho nej-nejnutnějšího se o víně ani výrobce nedozvídáme vůbec nic, zadní viněta není. Analytické údaje, doporučená doba kdy otevřít láhev, jako včera u Znovínu? Kdepak...
Korek je jen průměrný, lepená drť s plnými okraji, vše bez potisku.

Nalévám si víno do normované ručně vyráběné OIV skleničky z barnátového křišťálu, abych si víno pěkně užil. Odrůda CM je charakterizována jako: "...víno poskytuje kvalitní, tmavé barvy s jemným kabernetovým aroma..." (viz "Přehled odrůd révy 2004 - vydal Svaz vinařů ČR). Již zde však shledávám značný rozdíl - víno má docela nízkou červenou barvu, je to střední rubín, spíš Portugal a navíc se mi zdá i řídké. Čirost nebo čistota sice dobrá, ale přes víno Cabernet Moravia by snad ani nemělo jít vidět...?

Vůně bohužel ani zdaleka nedosahuje odrůdové intenzity, kterou jsem měl možnost cítit včera u Cabernet Moravia 2002 odrůdové jakostní - Znovín Znojmo, a.s. Kromě vinné šťávy, slzy třešňového koncentrátu a typicky "vinného dojmu", neobjevuji bohužel nic. Získávám názor, že víno nemůže chutnat jinak, než průměrně, protože odrůdové znaky by se měly projevit již teď.

Ano, i v chuti je víno slabé a nevýrazné. Pokud by mi někdo tvrdil, že jde o již zmíněný Portugal, nebo průměrnou Rulandu, nebudu se hádat. Po odrůdě zde téměř není památky, jde o docela běžné jakostní víno. Dojem vína jako celku, dozvuk po polknutí doušku, kontakt se sliznicí - vše mi přijde tak nějak "běžné", víno ve mě nezanechává hlubší vjem, nikam ho nezařazuji. Byl snad tohle cíl - udělat nevýrazné, dobře pitelné víno bez specifických vlastností a bez kazů?

V chatu k mé první úterní recenzi na víno Cabernet Moravia 2002 - Jaroslav Nestarec, Velké Bílovice napsal Tomáš zajímavou větu, že "...věc, která mi hodně otevřela oci - bylo setkání s panem Glosem a ochutnání celé řady jeho Moravií v Moravské Nové Vsi. Tady je vidět ten obrovský rozdíl mezi tím, co potkáte na místních výstavách a u "praotce" odrůdy. A když je navíc doplněný výkladem o smyslu a cílech při šlechtění odrůdy o tom, jakých vlastností se snažili dosáhnout...

Docela by mě zajímalo, co se pan Glos snažil odrůdě vtisknout, jaká by z ní měla vína být doopravdy. Souhlasím, že některé přehnaně ostré kabernetové vjemy na koštech asi nebudou to pravé. Pokud ovšem člověk nemá k dispozici nějaký etalon, srovnávací tabulku, normu, míru nebo vzor, bude každé takové srovnávání a posuzování vždy pouze výsledkem individuálního dojmu a ten je vždy pravdivý. Tedy pokud člověk záměrně nezkresluje...

Co říct závěrem mé soukromé srovnávací cesty čtyř vín jedné odrůdy, jakosti a ročníku?
Je zajímavé, že vína z relativně nevelké oblasti mohou být natolik rozdílná. To, které a jak hodnotím já, je určitě můj subjektivní pohled, nicméně ochutnáním vín v jeden den - s přestávkou asi 30 min mezi nimi - krásně vyniknou jejich odlišnosti a nějaké individuální pořadí si prostě musím stanovit. Nejen s ohledem na vlastní vína, ale i s přihlédnutím k poměru cena : výkon.

Nejlépe tedy hodnotím víno - Cabernet Moravia 2002 odrůdové jakostní - Znovín Znojmo, a.s.. Nejlépe (i když ne zcela) splnilo mé očekávání, jak má víno této odrůdy vypadat, vonět a chutnat.
Pak bych zařadil víno - Cabernet Moravia 2002 odrůdové jakostní - Jaroslav Nestarec, Velké Bílovice, které bylo v projevech znatelně méně výrazné.
Ještě slabší se mi pak zdál - Cabernet Moravia 2002 odrůdové jakostní - Moravské vinařské závody s.r.o., Hukvaldy. Řekl bych, že tady někde je hranice, kdy bych víno (ne-)doporučil.
Na závěr bych pak umístil víno dnešní.

Ano, podobný test by možná dopadl jinak, pokud by ho vykonal někdo jiný - to jen tak pro Vaše případné námitky v chatové diskuzi :-) Tohle jsou však mé výsledky a určitě to pro mne byla zajímavá zkušenost, kterou si někdy zopakuji. Paměť na tváře nebo zážitky člověk mít může, ale vůně a chutě asi bude lepší srovnávat "on line"...

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Cabernet Moravia
Ročník: 2002
Jakost: odrůdové jakostní
Obsah zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Mutěnická
Výrobce: JUDr. Blanka Ďurinová, Bzenec
Číslo šarže: 15/02
Alkohol: 11,5 % obj.
Cena: 107,- Kč - vinotéka malého okresního města, rok 2005

Spotřebitelská známka: 3.60

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
3 5 4 4 2

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2929x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 30.12.2009 09:52:02