O Víně

30.01.2006 Petr Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 30.01.2006 00:00

Curatolo 2003 Indicazione Geografica Tipica (IGT) - provincie Trapani, Sicílie, Itálie

Ano, víno jsem koupil nečekaně během několikahodinového zpoždění, kdy letiště díky sněhové vichřici nefungovalo. Mimochodem, i když jsme nakonec odletěli, byla síla bočního větru až 150 km/h (říkal kapitán) a já jsem si doopravdy užil...

Označení Indicazione geografica tipica mě ihned zaujalo stejně tak, jako že jde o víno z ostrova Sicílie. Bohužel až při prohlížení si vína v letadle, kdy jsem chtěl nějak zaplašit vnímání poryvů větru a turbulencí, jsem si všiml i dalších informací na vinětě. Víno bylo lahvováno pro dánskou společnost (oficiální stránky dovozce Chris-wine A.S., Copenaghen) a kdo ví, zda plnění proběhlo na Sicílii, nebo až v ploché zemi Vikingů…? O kolik prozíravější jsou vinařské zákony ve francouzském Alsasku, španělské oblasti Rioja, nebo ve Slovinsku - vína, nesoucí obdobnou apelaci jako je italské IGT (tedy španělské VdT nebo slovinské PTP) se ze země smějí vyvážet pouze v originálním balení v láhvi.

Zde jde zjevně o „umělou“ značku, určenou pro dánskou firmu. Víno s názvem Curatolo totiž není uvedeno ve stěžejní publikaci z března 2005 Guida al vini d´Italia, jejíž autorem je Renato Zanolli. Tato úžasně obsažná kniha poskytuje podrobný soupis veškerých vinařských oblastí, regionů a obcí v Itálii, jaká vína apelací DOC a DOCG jsou v nich vyráběna, dále přehled vín všech typů podle jejich uznávaných obchodních názvů, včetně jejich popisu, složení dle použitých odrůd, historie a dokonce i k jakým jídlům jsou doporučována. Vše je navíc aktuální a odpovídá platné italské legislativě. Mimochodem - neumíte někdo italsky lépe než já a nepomohli by jste nám někdo občas něco z této bible italských vín přeložit? Naše Encyklopedie by tak všem návštěvníkům mohla poskytnout mnohem více údajů. Pozor však, platíme pouze dobrým pocitem z vykonané práce.

Dnešní víno pochází ze západní sicilské provincie Trapani. Jde o cuvée z několika odrůd, polovinu 50 % tvoří odrůda Nero d´Avola, dále Frappato a další, blíže nespecifikované místní sicilské odrůdy. Bohužel, ani o jedné ze dvou zde jmenovaných nemáme žádné informace.
Sedím si tedy za nějaký čas v německém hotelu a posuzuji adjustáž láhve. Etiketa je dosti výrazná, jde o zřejmou snahu zaujmout zákazníka, nějaká tradice nebo vinařský duch jde stranou. Viněta byla jistě zvolena obchodníkem, ne vinařem, ale budiž. Zato špunt je doslova zoufalá karikatura na korkové zátky, bohužel jsem ho za pár dní asi díky jeho vzhledu vyhodil, takže se mi jeho snímek nedochoval.

Víno je ve skleničce poměrně husté, má vskutku přenádhernou, sytou rudou barvu s nahnědlým posunem, která se před světlem mění v překrásně čirou rubínovou a doslova mi svítí na tvář :-). Vůně je znatelně příjemná bez rušivých tónů, peprné nasládlé koření, až perník. Že by šlo o barik (text na vinětě se však o tom nezmiňuje)?

ACH BĚDA!! Neopatrným pohybem jsem vylil skleničku s vínem na noční stolek a rudé víno vesele teče a stříká na bílou stěnu - tak v tomhle hotelu jsem asi skončil… :-( Na koberci flek jak Brno, pokouším se jej vyssát kilometrem toaleťáku a stěnu polévám vodou, aby se ty skvrny nějak zředily… Ach jo, nakonec to nedopadlo tak špatně, ale tohle si teda budu pamatovat! PS - místo zde uvedeného „Ach běda“ jsem původně vyřkl dvě úplně jiná slova.

Víno na mne v chuti působí prvními doušky velmi výrazně, připomíná mi nějaký výluh z léčivých rostlin, takový ten žaludeční likér. Samozřejmě ne hustotou, ale pouze odstínem chuti. Víno je středně plného těla, avšak pocitově dobré, příchuť hořkého koření z něj dělá zajímavý kousek. Ano, je to tak: nosem je koření spíše nasládlé, kdežto v ústech je znatelný nahořklý základ. Delší dozvuk, ostřejší kontakt se sliznicí. Víno je hodně suché, výrazné taniny.

Celkově je zajímavé, ale začínám mít pochybnosti, jestli ta „rostlinně-fernetová“ hořkost je vlastností použitých odrůd, je totiž úplně všude a po půl láhvi mě už začíná obtěžovat. Udaný obsah alkoholu 12,5 % se mi nezdá, tipoval bych míň. Mám hnědě rudý jazyk - jak asi vypadá sliznice dál směrem dolů, co žaludek a střeva?

Kolik že víno stálo - 4,90 €, tedy asi 145,- Kč? Tak to nebyla zase tak špatná koupě a při západních platech si může rodinka takové víno koupit ke každému obědu a popíjet k masitým pokrmům, nebo i stylověji k italských těstovinám. Poměr cena : výkon je celkem dobrý, pro našince to však s dostupností tohoto vína bude horší.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Curatolo
Odrůda: Nero d´Avola (50 %), zbytek Frappato a další lokální odrůdy
Ročník: 2003
Jakost: Indicazione Geografica Tipica (IGT)
Obsah zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Sicílie
Vinařská podoblast: Trapani
Alkohol: 12,5 %
Teplota skladování: okolo 10° C
Teplota podávání: 16 - 18° C
Cena: 4,90 € - Duty Free Shop na letišti v Dánsku, prosinec 2005

Spotřebitelská známka: 5.60

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
4 8 8 6 2

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2122x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 30.12.2009 19:23:09