O Víně

31.01.2006 p.j. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 31.01.2006 00:00

Neuburské 1999 výběr z hroznů (panenská sklizeň) - Znovín Znojmo a.s.

Už jsem párkrát využil nestandardní cesty k tomu, abych se dostal k již „vyprodaným“ vínům ze Znovínu. Když zrovna nechcete nějaký Šobes, tak stačí přesně vědět, co vlastně chcete, oslovit na nějaké akci přímo pana Ing. Vajčnera nebo mailem pana Ing. Matulu - a světe div se, nesetkáte se s povýšeným odmítnutím nebo výmluvami, pokud ještě nějaké minimální množství mají, tak Vám ho pošlou. Čekáte, že snad z nějakou archivní přirážkou? Omyl! Za tutéž cenu, co to víno stálo tehdy. Takže v tomto případě to víno stálo v roce 2001 180,-Kč, stejnou cenu jsem zaplatil i nyní, ačkoliv v Znovínském archivu měli už jen posledních patnáct lahví. Zdá se to neuvěřitelné? Ano, mně tedy rozhodně.

Víno jsem chutnal v únoru 2004 při speciální akci, kterou ve Znojmě Znovín pořádal pro majitele šatovských boxíků (kamarád mne vzal) a kde se ochutnávaly i archivní kousky. Nazrálé Neuburky mne tehdy fascinovaly skoro nejvíc. Protože jsem v poznámkách z této akce měl u tohoto vína vykřičník a nadšený popis, prostě jsem se zkusil zeptat, jestli ještě nějaké nemají.

Neuburské: Odrůda, jejíž výměry postupně klesají, na druhou stranu vím i o vinicích vysazených v devadesátých letech (i tohle víno je z panenské sklizně), takže nevěřím, že by zmizela nadobro. I když to asi nebude pro vinaře jednoduché - tuto odrůdu, jak zde informoval nedávno pan Čačík, postihuje poslední dobou jakási cikcak-choroba, navíc ráda sprchá. Ale víno dokáže ležením vykouzlit exkluzivní sekundární bukety, dokáže být plné i charakterně nahořklé, takže u mne má v archivu vždy čestné místo.

Znovín má výsadby Neuburského na vinicích v Hnízdě, Weinperkách a Volném poli. Střídavě tedy uvádí přívlastky z těchto poloh, podle toho, z které jsou právě nejzajímavější. Bohužel také podle toho, jak masový je o ně zájem, takže mnohdy skončí zbylé partie v základních řadách pro gastronomii.

Hostěradice, Volné pole: Jedna z nejlepších znovínských poloh. Půda zčásti písčitohlinitá až štěrkovitá na slídnatých rulách a amfibolitech, z části také černozem, vespod spraš a pískovec. Svažitost velmi mírná (5 %), jižní až jihovýchodní expozice v 270 až 330 metrech nad mořem. Úhrn teplot, to je zajímavé, je vyšší než na nedalekých terasách Weinperk, díky čemuž je z této polohy pravidelně mnoho přívlastků. A také dost často vína ledová. Jsou zde mladší výsadby Ryzlinku rýnského, vyhlášený je zdejší bílý burgund, raritou jsou na naše poměry staré keře Svatovavřineckého z let 1968-69. Ale vinice je velká (143 ha) a roste v ní i třeba Sauvignon, Veltlínské zelené a Zweigeltrebe. Vedení je rýnsko-hesenské (dvojitý Guyot, průměrně 7-8 oček), meziřadí se zatravňuje šestým rokem, ale pod keři je udržován herbicidní úhor.

Adjustáž: Při tomto způsobu „objednávání“ zapomeňte na etikety. Víno vám přijde v lahvi pokryté sklepní patinou a prachem, které pečlivé ruce znovínských pracovníků ctí a neporuší ani při balení do kartonu. Skoro je mi to milejší, než kdyby tu láhev umyli a nalepili čerstvou etiketu. Chce to ovšem trochu osvěty, pokud vás zrovna sleduje manželka, jak se tuhle „špínu“ snažíte dát nachladit do lednice, v které jsou „potraviny pro celou rodinu“. Na hrdle bude navlečená jednoduchá visačka s propiskou vepsanou stručnou identifikací. Zátka 40 mm kvalitní, z jednoho kusu. Na její spodní straně obrovské 3 mm „démanty“ vinného kamene. Jsem na vážkách kolik bodů udělit… dám devět, podle mne je sklepní patina u archivního vína cennější než etiketa.

Vzhled: silná, žlutá, „zlatoolejová“ nazrálá barva.

Vůně: Nádhera! Kompot z nepřezrálých broskví, trochu i nezralá jablka, ale hlavně taková ta komplexní uleželost či kořenitost, kterou přes všechnu snahu neumím popsat pouhým přirovnáním. V prázdné sklence vůně rychle zvrhává - víno je zřejmě na vrcholu.

Chuť: Hladké, uleželé, plnější. Pyré z rozvařených jablek. Velmi dlouhá nahořklá dochuť. Do poslední kapky nenudilo.

Ukázkový příklad, kam se může výběrové víno ležením dostat. Možná je popis vlastností neobvykle stručný, ale některé požitky se vymykají běžnému popisu. Toto víno podle mne nemá chybu a blíží se mému ideálu pro archivní Neuburské.

Po dlouhém přemýšlení, za co bych měl strhnout bod v položce Ostatní… strhnul jsem aspoň jeden za dostupnost: už mají těch lahví jen třináct :-)

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Neuburské
Ročník: 1999
Jakost: výběr z hroznů
Kategorizace: panenská sklizeň
Obsah zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Morava
Podoblast: Znojemská
Vinařská obec: Hostěradice
Viniční trať: Volné pole
Výrobce: Znovín Znojmo a.s.
Číslo šarže: 88
Alkohol: 12,79 % obj.
Zbytkový cukr: 2,3 g/l
Kyseliny: 5,5 g/l (no vida, nic moc, ale přesto vydrželo)
Bezcukerný extrakt: 22,16 g/l
Veškeré SO2: 90 mg/l
Cena: 180,- Kč (přímo od výrobce v únoru 2004)

Spotřebitelská známka: 9.25

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
nehodnoceno 10 9 9 9

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 1950x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 30.12.2009 19:16:29