O Víně

18.11.2003 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 18.11.2003 00:00

Fürstenstein 2002 Auslese (výběr z hroznů) - Weinkellerei Fürstenstein GmbH, Bingen, Rheinhessen, Německo

Poprvé se dostáváme k německému vínu Fürstenstein 2002 Auslese (výběr z hroznů). Než se detailně podíváme na toto víno, stručně si povíme něco o zdejším vinařství.

Německo je u široké veřejnosti spojováno především s konzumací piva. Skutečnost je ovšem taková, že se řadí do první desítky vinařských zemí. Je ale pravda, že v porovnání se zeměmi jako je Francie, Itálie a Španělsko je spotřeba německého vína dosti nízká. Vysoké ceny kvalitních vín z Bordeaux (zejména sauternských), ale stály za zvýšením poptávky po kvalitních sladkých a cenově přijatelných vínech. A právě zde má Německo co nabídnout. Německé vinařství je neobyčejně složité, existuje zde tisíce jednotlivých poloh či vinic (Einzellage), každá s jiným mikroklimatem. Právě z toho důvodu jsou německá vína tak okouzlující. Stále ale stoupá poptávka po suchých domácích vínech.
Nebude od věci podívat se na německý vinařský zákon a to i přesto, že německá vláda často prohlašovala, že jejich kontrolní systém je nejlepší v Evropě. Mimochodem, klasifikace německých vín je velmi podobná našemu zákonu.
· Deutscher Tafelwein (stolní vína),
· Landwein (zemská vína) - srovnatelná s Vin de Pays,
· Qualitätswein bestimer Anbaugebiete (QbA) (jakostní vína),
· Qualitätswein mit Prädikat (QmP) (vína s přívlastkem) - tato vína se nesmí v žádném případě doslazovat. Dále se dělí na tyto kategorie:
* Kabinett (kabinet) - hrozny se sklízejí v okamžiku správné zralosti.
* Spätlese (pozdní sběr) - pro pozdní sběr se hrozny sklízejí nejméně o týden později než pro kabinetní víno.
* Auslese (výběr z hroznů) - do těchto vín se používají jen nejlepší přezrálé hrozny.
* Beerenauslese (bobulový výběr) - hrozny se ručně sbírají a jsou napadené ušlechtilou plísní (Botrytis cinerea).
* Trockenbeerenauslese (suchý bobulový výběr) - hrozny musí být z části seschlé na slunci a napadené ušlechtilou plísní. Sbírají se samozřejmě ručně.
* Eiswein (ledové víno) – hrozny musí být přezrálé, ale nemusí být napadené ušlechtilou plísní. Musí se sklízet až po nočních mrazech minimálně -7 °C.

Objevuje se ale další jednoduchá klasifikace německých vín, tzv. pečeť kvality. Předložená vína musí získat minimální počet bodů požadovaných k získání kódu AP. Vína poté znovu přezkušují profesionální degustátoři a následně se jim uděluje takzvaný Gütezeichen (pečeť kvality). Tato pečeť zaručuje jakost vína a zároveň indikuje obsah cukru. Žlutá pečeť znamená suché víno trocken, zelená polosuché halbtrocken a červená označující sladké víno süß, jež má dobře vyváženou cukernatost, aciditu a ovocnost. To je také případ vína, které jsme uvedli v názvu. A ještě jedna zajímavost. Výrazem trocken (suchý) nemyslí Němci totéž co Francouzi. Zatímco ve Francii to může být maximálně 2 g cukru na 1 litr, v Německu je to až 9 g cukru na 1 litr. To znamená, že většina německých vín je pitelnějších. V naší encyklopedii naleznete veškeré detailní informace týkající se německé legislativy.

Odrůdová skladba v Německu je následující: Müller-Thurgau, Riesling, Silvaner, Kerner, Scheurebe, Ruländer / Graubungunder, Spätburgunder, Blauer Portugieser, Blauer Trollinger. Kromě těchto uvedených odrůd je řada dalších, se kterými se můžete v Německu setkat.

Vinařská oblast Rheinhessen (Porýní - Hesensko) se rozkládá mezi Wormsem na jihu a Mohučí (Mainz) na severu, v jakési smyčce vytvořené Rýnem a jeho přítokem Nahe. Je nejrozsáhlejší vinařskou oblastí Německa, ale až druhou nejproduktivnější po Porýní - Falci. Tato oblast byla v minulosti proslulá právě sladkými víny, v současnosti ale ztrácí na popularitě. V této oblasti se pěstují z bílých odrůd Riesling, Müller-Thurgau a Silvaner, z modrých Blauer Portugieser a Spätburgunder. Více informací naleznete v naší encyklopedii.

Od poněkud teoretického úvodu se vrátíme zpět k uvedené láhvi. Jak už víte, jde o sladké, vysoce jakostní německé víno. Poloha vinice Sonnendreieck se rozprostírá mezi městy Bingen, Mainz a Worms. Barva vína je slámově žlutá. Ve vůni naleznete rozličné tóny, od lipového květu po muškátové aroma. Vůně je velice bohatá a dělá víno ušlechtilé a to i přesto, že se jedná o ročník 2002. Z důvodu vysokého obsahu přírodního cukru má víno nižší obsah alkoholu. Vysoký obsah přírodního cukru je poznat každým douškem. Víno je ale velice pitelné, většinou u sladkých vín máte dost po dvou deci, ale zde to však neplatí. Víno má dlouhou chuť a působí velmi harmonickým dojmem. K uvedené ceně není co dodat, je velmi nízká. Pokud si tuto cenu přepočtete na koruny, vyjde vám neuvěřitelných 50,- Kč. K tomu připočtěte přepravu, cla, režije obchodníků a podobně. Víno v tak vysoké jakosti u nás v žádném případě nekoupíte a jsem zvědavý, zda se k nám německá vína dostanou po vstupu do EU. Německá vína jsou určitě zajímavá i pro náš trh, takže se k ním budeme dále vracet.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Fürstenstein
Odrůda: neuvedeno
Ročník: 2002
Jakost: Auslese (výběr z hroznů)
Zatřídění dle zbytkového cukru: süß (sladké)
Vinařská oblast: Rheinhessen
Vinařská obec: Bingen
Viniční trať: Sonnendreieck
Výrobce: Weinkellerei Fürstenstein GmbH, Bingen, Německo
Číslo šarže: L 3069
Alkohol: 10,5 % obj.
Způsob odlepení etikety: láhev ponořit do horké vody
Cena: 1,49 € (Kaufland Kolín n./Rýnem v roce 2003)

Spotřebitelská známka: 6.00

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
5 7 6 7 5

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2587x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 01.01.2010 17:38:00