O Víně

26.01.2006 Petr Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 26.01.2006 00:00

Kraški Teran 2003 Priznano tradicionalno poimenovanje (PTP) - Boris Lisjak, Dutovlje, Slovinsko

Pojmenování TERAN víno získalo podle starolatinského pojmenování pro oblast Kras - tedy Terra. O tomto víně se ve svých zápiscích zmiňuje již známý cestovatel a světoběžník Marco Polo, syn kupce benátského - mimochodem právě on jako první přinesl do Evropy papírové peníze z Číny a tím nás navždy uvrhl do jejich osidel :-) ...
Zajímavostí je, že na malém kousku dřeva, používaném dávnými obyvateli nyní slovinského Krasu při náboženských obřadech, bylo nalezeno vyryté poselství "OSTI JAREJ - tedy "Zůstaň mlád". Slova, kterým i my dnes v podstatě rozumíme, pochází z 6. století po Kristu a vztahují se právě k vínu, známému jako Teran. Ona relikvie, zvaná také "situla" se našla ve Škocjanu u města Divač.

Ještě se zastavím u označení vína jako Priznano tradicionalno poimenovanje - (PTP). Anglicky bychom řekli "traditionally accepted nomenclature" - toto označní je ve Slovinsku udělováno pouze vínům, která jsou vyráběna tradičními technologiemi, specifickými pro daný vinařský region. Protože regiony mají různé tradice a různé způsoby výroby vína, je vždy jméno regionu zahrnuto v názvu vína. Typickým představitelem takové PTP kategorizace je buď Kraški Teran, nebo již zmiňovaný Cviček z oblasti Dolenjska.
Slovinský vinařský zákon také důsledně pamatuje na vývoz takových vín - mohou být ze země exportována pouze lahvována a s originálními vinětami, odpovídajícím požadavkům vinařské legislativy. Vývoz těchto vín v tancích je tedy nemožný - podobně přísná pravidla platí v Evropě pouze ve dvou dalších regionech - ve francouzském Alsasku a ve španělské oblasti Rioja.

Víno Kraški Teran je tedy typicky slovinská specialita a jako taková je nám i náležitě předvedena. Láhev je zcela originální, vyráběná pouze pro tento typ vína, ovšem je používaná pouze tímto výrobcem. Jsou na ní reliéfní nápisy OSTI JAREJ a to jak v dnešním tvaru latinky, tak i v původním písmu, starém dnes již 1500 let. Stejná slova jsou zde i italsky (Rimani giovane) a německy (Bleib jung) - ano, historie je pěkná věc, ale nezapomínejme na turisty :-)
Pro úplnost dodávám, že zcela dole jsou reliéfním písmem jména výrobce (Boris Lisjak, Dutovlje) a autora celého designu láhve (Nature Designe - Oskar Kogoj). Dumal jsem, jakého že to tvaru vlastně ta zcela černá a neprůhledná láhev je - amfóra to není, co tedy? Nakonec mi to došlo - je to ryba! Ano, stojící ryba s protáhlým čenichem vzhůru :-)

Etiketa byla jistě z důvodu celkového sladění nahrazena visačkou, která je k hrdlu připevněna olověnou pečetí - podobně, jako když na poště nebo na celnici kleštěmi rozmáčkli plombu. Tyto kleště do plomby vmáčkly písmena BL - jako že výrobce Boris Lisjak. Korek je plný, celkem ujde, ovšem už jsme viděli lepší kvalitu.

Konečně barva vína je pěkná rumělka s nafialovělými odstíny, vystavena světlu bílé svíčky ukazuje světlejší purpurové tóny. Je to složité? Dobře, představte si prozaicky krapek světlejší vymačkanou šťávu ze zralých třešní. Barva je pěkná, sytá a čirá. Vůni vína mám trochu problém zařadit. Pamatuji si, že podobný dojem ve mě zanechalo vino Sv. Jerneja 1999 - Štemberger, Šentjernej, Slovinsko . Typická studená tůně, jakoby chladné zdi a syrovost - žádná sametová vanilka a nic podobného. Je to víno, "...jak kdybys pil mrtvému z ucha..." - teda, brrr :-(

Podobný dojem mám i při ochutnání vína - okamžitě se projeví silné taniny, delší natrpklý a lehounce nahořklý dozvuk. Víno nemá žádnou specifickou chuť, ono přirovnání "mrtvá tůně" celkem sedí. Celkovým dojmem bych ho přirovnal k našemu slušnému jakostnímu vínu, ale ta chuť je nenapodobitelná. Snad malinko švestky, studené třešně - středně plná chuť. Na červené víno mírně nadprůměrné kyselinky, taniny a natrpklost, ale celkově to jde. Ještě jsem se dočetl, že toto víno má větší obsah kyseliny mléčné, sloučenin železa a také vyší obsah taninů. To tělo posiluje a dodává mu vitalitu. Teda, to asi bude dnes pěkný fičák :-))

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Teran
Ročník: 2003
Kategorizace: P.T.P. = priznano tradicionalno poimenovanje
Obsah zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Kras - Kraška planota
Vinařská obec-sklep: Dutovlje
Výrobce: Boris Lisjak, Dutovlje 31, Slovinsko
Alkohol: 12 % obj.
Výrobní partie: 1/4000
Teplota skladování: do 9º C
Teplota podávání: cca 18 - 19º C
Cena: do cca 200,- Kč - vinotéka v centru Ljubljaně, podzim 2004

Spotřebitelská známka: 5.60

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
7 8 5 5 3

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3555x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 31.12.2009 13:54:01