O Víně

20.12.2005 Honza Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 20.12.2005 00:00

Veltlínské zelené 2003 pozdní sběr - Vinařství Baloun Radomil, Velké Pavlovice

Z útrob sklepního archivu vytahuji láhev, která má tolik chlubících se nálepek, že už by se jich tam více snad ani nevešlo. Ze zkušenosti vím, že to v 99 % vylučuje propadák, ale nemusí to nutně znamenat něco extra. Zvlášť když shlédnu internetový obchod vinařství a udiveně „zírám“, že takto úspěšná láhev stojí jen 126,- Kč. Všechny ostatní vína, kromě jakostek, jsou posazeny s cenou výše. To je přinejmenším trochu zvláštní. Něco podobného mě potkalo shodou okolností také u lahve s Veltlínským zeleným stejného roku i přívlastku z Vinných sklepů Valtice, která se svou zlatou medailí z Weinparade stála dokonce jen 112,- Kč. A opět se jednalo o jednu z nejlevnějších lahví v přívlastku. Mám tomu rozumět tak, že rok 2003 nepřál odrůdě Veltlínské zelené? A proč teda ty vína vyhrály tolik soutěží? Moc uvítám, když někoho něco napadne a napíše to do diskuze. Ještě pár vět k vinařství pana Balouna a začnu degustovat a snad i pochutnávat.

Firma hospodaří na 1 ha vlastních a 10 ha pronajatých vinic. Zbývající část hroznů pro svou produkci nakupuje, přičemž kontroluje u svých dodavatelů způsob práce na vinici (např. dodržováním agrotechnických lhůt apod.), aby byla zaručena maximální kvalita suroviny pro výrobu vína. Vinařství se specializuje na vína predikátní, někdy produkuje i slámové a ledové „moky“. Vína jsou dokonce dodávána na pražský hrad.

Z mailu přímo od výrobce se mi podařilo získat k tomuto vínu následující informace, které cituji: Hrozny na tento Veltlín, který je podle sklepmistra jeden z nejlepších na trhu, dozrály na hlinito-písčité spraši na jižně položené vinici, v mírném svahu. Hrozny pomlety a šetrně lisovány na pneumatickém lisu, mošt odkalen, zakvašen kvasinkou, řízené kvašení při teplotě 16° C. Víno má žlutou barvu, se zelenými podtóny, je svěží jemně kořenité s vanilkovým nádechem, v chuti je víno silně pitelné s mandlovo-medovou dochutí a vybízí k dalším a dalším douškům... Dál už nepíšeme, protože bylo silně pitelné a my k.o. Z důvodu prodloužení životnosti a ovocnosti vína byla použita zátka Nomacork.

Láhev typu Bordo má objem 0,75 l a je opatřena plastovou zátkou délky 45 mm s potiskem výrobce. Adjustáž je dle mého názoru velmi vyvedená. Dvojdílná etiketa se mi líbí, škoda že chybí analytické údaje, dokonce i zařazení podle zbytkového cukru. Mám to brát tak, že se jedná o víno suché, když není uvedeno jinak?

S barvou vína nemám problém, na nepříliš staré Veltlínské zelené trochu nezvyklá zlatavá barva se mi líbila. Barevný odstín připisuji teplému a suchému ročníku. Docela mě zarazily bublinky, držící se na stěně skleničky u stopky a dokonce zvláštní pěnový film na hladině hned po nalití. Bál jsem se, že bude víno oxidované nebo dokonce zvrhlé, ale mé obavy se naštěstí nepotvrdily. Mostů jsem se také dočkal a můj nos se už plný očekávání hrnul k hrdlu skleničky.

Vůně byla hlavně medová, svěží a trošku i ovocitá. Když si přivoníte, řeknete si, tohle bude pěkně vyzrálý přívlastek. Podle vůně bych asi veltlínu nepoznal.

V chuti se ovšem odrůda projevila mnohem výrazněji. Tak širokou a elegantní kyselinku má snad jen Veltlínské zelené. Druhý znak „veltlínu" byla dlouhotrvající hořčinka, která se při polknutí projevila výrazněji, ale nemějte strach, že by víno bylo hořké. Všechno bylo moc elegantní a příjemné. V puse jsem měl střední až nadprůměrné pocity tělnatosti a dochuť se svou délkou také nenechala zahanbit. Harmonicky a nekonfliktně víno klouzalo do útrob mého těla, nad kterým jsem povzbuzen vyšší hodnotou alkoholu mírně ztrácel kontrolu :-). Dělám si samozřejmě legraci, na láhev jsem nebyl sám. Ženské části příliš nechutnalo díky pro mne zajímavé hořčince a malému obsahu přírodního cukru, muži byli naopak spokojeni.

Víno podle mne může doplnit leckterý vánoční stůl, s kapříkem by se mělo pojit dobře. Jen velmi pečlivě dodržujte teplotu, kterou doporučuji snížit před vychutnáváním až na 9° C, ve sklence se Vám pak oteplí na ideálních 10° C. Nezbývá než popřát dobrou chuť.

Odrůda: Veltlínské zelené
Ročník: 2003
Jakost: pozdní sběr
Vinařská oblast: Velkopavlovická
Vinařská obec: Starovičky
Viniční trať: Nové hory
Obsah zbytkového cukru: suché, 2,0 g/l
Výrobce: Vinařství Baloun Radomil, Velké Pavlovice
Evidenční číslo jakosti: 0593/07/03
Datum sklizně: 25.9.2003
Cukernatost moštu: 21,2° NM
Obsah kyselin: 4,6 g/l
Bezcukernatý extrakt: 19,0 g/l
Oxid syřičitý: 28/90
Číslo šarže: 29/03
Alkohol: 12,59 % obj.
Vyrobeno litrů: 5000 lahví
Teplota podávání: 9 - 12º C
Doporučená archivace: 6 let
Ocenění: Zlatá medaile Vinum Juvenále Brno 2004, Stříbrná medaile Vinoforum Modra 2004, Stříbrná medaile Weinparade Poysdorf 2004, čestná stříbrná Muvina Prešov 2004
Doporučená archivace: 6 let
Cena: 126,- Kč(internetový obchod vinařství Baloun)

Spotřebitelská známka: 7.20

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
8 6 7 8 7

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2207x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 31.12.2009 17:17:01