O Víně

27.11.2005 Petr Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 27.11.2005 00:00

Modrý Portugal 2005 moravské zemské (rosé) (Svatomartinské) - Vinařství rodiny Šupkovy, Polešovice

Osobně velmi vítám zpřístupnění zastřešujícího loga Svatomartinské víno protože pokud se podíváte na starší odkazy pod tímto článkem, každý vinař musel pro nová vína vymýšlet jiné moto - mladé víno, Primeur (p. Spěvák, Dubňany), nebo francouzsko-český patvar Moravavíno Noveau (Znovín Znojmo a.s.). Vím, že každého z nich vedla snaha najít ten správný tvar, ale správný je pouze jeden a je dost, že to konečně vychytralému původnímu majiteli (který měl značku registrovanou) došlo a prodal ji Vinařskému fondu. Ten ji dal k dispozici všem vinařům, kteří splní s novým vínem určité podmínky (viz také náš článek Svatomartinská ochutnávka nových vín v Uherském Hradišti).
A tak můžeme konečně opět stejně, jako to dělali naši předkové již staletí, na Svatého Martina oficiálně ochutnávat Svatomartinské víno aniž by nás někdo popotahoval, že to slovo patří mu. Podle mne vlastní akt zapsání této ochranné známky (udělení registrace) svědčí o základní neznalosti registračního úředníka. Ten měl k prozkoumání žádosti před vlastním zanesením známky do registru celý rok. Během té doby si snad mohl zavolat na pár míst a zeptat se, o co jde a ne jen mechanicky dodržovat šablonovitý postup.... Že bych si nechal zaregistrovat třeba slovo "středa" a pak vymáhal poplatky na každém, kdo ho použije ? Ano, je to nesmysl, protože slovo "středa" bylo v minulosti užíváno stovky let milióny lidí. Stejně tak ovšem pojem "svatomartinské víno".....

Dobrá - dosti kočkování, chlapci, dnes se dostáváme k druhému moravskému zemskému vínu ročníku 2005 a je to Modrý Portugal rosé od vinaře pana Šupky z Uherského Hradiště. Rodinné vinohrady leží ve známé obci Polešovice, která je vinaři úplně prolezlá :-) Protože jsem si ze zmiňované ochutnávky přinesl dvě vína a to první bylo bílé (viz také článek o něm: Müller-Thurgau 2005 zemské (Svatomartinské) - Vinařství Zaječí s.r.o.), nechal jsem si dnešní čerstvou růžovku trošku „vyzrát“ a otevírám ji tedy až za další týden. Vzpomínám si, jak moje poznámka, že tohle víno si nechám vyzrát, J. upřimně pobavila :-)

Láhev upoutá jednoduchostí svého designu, etiketa je jen jedna, jednoduchá a vlastně s jednobarveným potiskem. Označení vyrobeno metodou řízeného kvašení některé enofily odrazuje, někteří ho respektují. Můj osobní dojem se poslední dobou začíná měnit z kladného ke chladnému, víno je při svém zrání v tancích tak nějak znásilňováno a celý proces na mě působí moc uměle…
Viněta dále obsahuje jen to opravdu nejnutnější a věřím, že pan Šupka měl těch pár dní, kdy hrozny sklidil, řízeným kvašením z nich udělal víno a mezitím oběhával grafika či tiskárnu a další místa, že tedy měl všeho „plné kecky“. Rozumím taky tomu, že u Šupků nejsou velkovýrobci a že pro menší partie je problémem nechat tisknout honosné etikety. Nicméně tato svatomartinská a tedy v novém roce slavnostní viněta je jen dosti průměrná, chci říct spíše velmi obyčejná.

Obyčejná hnědá bordó láhev-sedmička je uzavřena jen podprůměrným lepeným korkem bez potisku. Je to takový malý „naháč“ a jen dotváří dojem výrobce-malovinaře, člověka díla, ne však zběhlého obchodníka.
Čím se ovšem víno pana Šupky může směle pochlubit, je přenádherná barva, trošku tmavší rumělka, než rosé. Je křišťálově čistá, velice pěkná a milá. Úplně z ní čiší zlatá energie slunečních paprsků a nový život :-) Je to pro mne ta nejhezčí a nejkřišťálovější barva lahovaného vína za dlouhou dobu. Jen tak na okraj - víno bylo lahvováno den před ochutnávkou, tedy 10.11.2005.
Ve vůni růžových vín je občas problém vůbec něco zachytit. I tentokrát jde spíše o opar, o okrajové pocity, než přímý zásah na čichové epitely. Cítím něco jako růžovou malinovku, lehký odér alkoholu a nasládlého vína s dojmem vína červeného někde dole vzadu. Nic nečistého, nic rušivého, ale také nic výrazného. Myslím, že právě taková mají růžová vína být - lehká a spíše nevýrazná. Ale přeci jen, něco příjemného výraznějšího by té krásné barvě slušelo….
Chuť vína se ohlásí nejprve vyššími kyselinkami, jemnou suše-nasládle limonádovou příchutí. Je velmi lehounce perlivé, řekněme raději živé a na sliznici lehounce pichlavé - což připisuji na vrub „stáří“ vína a alkoholu v něm obsaženému. Absence výraznější chuťové složky je zde stejně jako ve vůni. Po spolknutí v hrdle a ústech zůstává pocit vyšších kyselinek, určitě bude vhodné k vínu něco dobrého zakousnout. Protože jsem letos osobně ochutnal smažené husí játra, mohu je doporučit a to spolu s čerstvým ovocem (hrušky, jablka, hrozny), jemnější nebo středně výrazný sýr, kousek bílého chleba, nebo také ne příliš kořeněnou pizu, či těstoviny (Spaghetti carbonara).


Obchodní jméno: Svatomartinské víno
Odrůda: Modrý Portugal
Ročník: 2005
Jakost: zemské
Kategorizace: rosé
Cukernatost: suché
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Slovácko
Vinařská obec: Polešovice
Lahvováno: 10.11.2005
Alkohol: 11,30 % obj.
Teplota podávání cca 12°C
Výrobce: Vinařství rodiny Šupkovy, Polešovice
Cena: 65,- Kč - vinotéka v Uherském Hradišti

Spotřebitelská známka: 4.40

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
2 9 4 5 2

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2098x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
Neználek 05.01.2010 23:01:44