O Víně

09.12.2005 p.j. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 09.12.2005 00:00

Tramín 2003 výběr z hroznů - Žernosecké vinařství s.r.o. Velké Žernoseky

Při svém zářijovém výletě po českých vinicích jsme doputovali až do vísky Velké Žernoseky. Podle mne jedna z nejkrásnějších vinařských obcí, co znám. Nedokážu popsat proč, prostě tichá zadumaná vesnička s uprášenými domky a kostelíkem, ze které dýchá duch toho místa. Žádný falešný folklór pro turisty. V tom slunečném dnu ze všech stran obklopena nádhernými svažitými vinicemi, Velkou a Malou Vendulí s prastarými viničními domky a v pozadí Porta Bohemica nad líně tekoucím Labem.

Měl jsem štěstí a ve vratech vinařství jsem se potkal přímo s vinařskou legendou, panem ing. Františkem Kupsou, jemuž vděčí zdejší vinice za svoji záchranu. Sice nás nepustil dovnitř, ale setrval se mnou v dlouhém a mimořádně zajímavém hovoru, ačkoliv na něm byla znát únava z právě dokončených sklizňových prací. Máme se na co těšit: příští rok začnou plodit nové výsadby, zejména z Alsaska dovezené sazenice Tramínu kořenného a Burgundského červeného. Vína z tohoto vinařství se shánějí špatně. Pan ing. Kupsa pravil, že má své dlouholeté odběratele a nevidí důvod, proč by se jich měl zbavovat na úkor nových nebo si přidělávat práci prodejem po internetu. Vše, zaplaťpámbu, prodá i tak, kdo má jeho vína rád, si je najde. A objíždění veletrhů, soutěží, výstav a prezentací mu tak připadá jako ztráta času a energie. Vína tak končí vesměs ve vinotékách v nedalekých Litoměřicích, nebo v Praze a v několika restauracích. Hodně se prodá i v místním konzumu pod kostelem, kam jsem také hned poté zamířil. Obchůdek, který mne rázem tak trochu vrátil do let osmdesátých, ale za zády srdečné prodavačky vyrovnané čerstvě zavezené poklady z místního vinařství. Zakoupil jsem Tramín a Rulandu bílou - dle pana Kupsy snad poprvé vína se zbytkovým cukrem. To kvůli extrémnímu roku 2003. Nepřišlo mu vhodné takové množství cukru nechat prokvasit celé.

Tramín - Podle mých informací existují dva Tramíny - červený (u nás běžnější) a kořenný (běžnější třeba v Alsasku). Prý v Čechách existovala bílá varianta Tramínu, nazývaná Brynšt, ale kdeže té je asi konec. Je to jediná místní odrůda, které se daří na těžších jílovitých půdách. Vyžaduje ale docela hodně zelených prací ve vinici, úrody kolísají a i před sklizní a ve sklepě si žádá více pozornosti než běžné odrůdy. To jsou zřejmě důvody, proč se plochy této odrůdy spíše zmenšují, ačkoliv jsou Tramíny konzumenty oblíbené a vyhledávané. Tramín má totiž přirozeně málo kyselin a hodně cukrů. V horkých ročnících to může být technologický problém - vína z přezrálých hroznů jsou pak plochá, fádní a pokud vykvasí všechen cukr, pak i ohnivě pálivá. Většinu lidí ale nadchne silná líbivá vůně, uvádí se nejčastěji jako kořenitá, často je cítit aroma růží nebo líči. No a pokud nepřebývají kyseliny ale cukry, bývá o popularitu těchto vín postaráno.

Specialistou na Tramíny je Jan Vaněk z Vrbovce, který má právě vysázený jak Tramín červený, tak kořenný a tuto odrůdu pokládá tak trochu za svou vlajkovou loď. Jeho vína mohu vřele doporučit. Ale obecně, pokud už někdo z vinařů tuto odrůdu dělá, pak vzhledem k malému množství bývají ta vína velmi dobrá téměř vždy, případné nerovnováhy alkoholů, cukrů a kyselin většinou nebývají tak rušivé jako u jiných odrůd.

Vinař a technologie: Žernosecké vinařství v čele s panem ing. Františkem Kupsou je spíše vyznavačem tradičních postupů než překotné moderny. Vinice jsou v prudkých svazích, často terasovitě upravené. Podloží je velice různorodé, od vyvřelin, opuk a vápenců, břidlic až po různé navežené zeminy ze širšího okolí při terasování v osmdesátých letech. Sice se také odkaluje, a zakváší čistými kulturami, ale někdy také ne. V bílých vínech se kyselina neodbourává jablečnomléčným kvašením, minimalizují se pomocné látky, dává se větší prostor přirozenému vývoji vína. Před nerezem je dávána přednost starým dřevěným sudům. Jak říká pan ing. Kupsa, v každém sudu víno běží trochu odlišnou cestou, u každého se člověk znovu učí a objevuje, neexistuje pevný recept. Vyžaduje to více pozornosti, ale vína se odmění větší bohatostí. Nesmírně obdivuji to, že ještě existují lidé, kteří jsou schopni kráčet navzdory trendům svojí osobitou cestou.

Lovoš je kopec na druhé straně řeky nad průmyslovým městečkem Lovosice. Vinice Pod Lovošem proslavila Žernosecké vinařství hlavně díky své „milerce“. Müller-Thurgau je dominantní odrůdou na tomto prudkém svahu s 15 až 20 % spádem a jižní až jihovýchodní expozicí. Meziřadí je zcela zatravněné (mimo nejmladších výsadeb) - u takto strmých svahů je to nutnost. V podloží je z poloviny opuka, z poloviny čedič.

Adjustáž: Láhev tmavohnědá, jakési zúžené bordó 0,5 l. Zátka velice kvalitní 40 mm z jednoho kusu a emblémem vinařství. Etiketa černobílá se zlatým orámováním, s typickým psacím písmem v názvu odrůdy. Ty já osobně staromilecky zbožňuji, doufám, že se nechystá nějaká revoluce v jejich pojetí. Přijde mi, že jejich úprava dokonale koresponduje s duchem místa i vína uvnitř, ale to už se dostávám na hladinu pocitů. Moc údajů se z etiket nedozvíme, ale to celkem odpovídá vinařově filosofii.

Barva: Pěkná, sírově žlutá. Možná malinko postrádá jiskru.

Vůně: Zpočátku žádná. Pak jemné květinková, růžová. Ještě později sušený ananas a v prázdné sklence medové aroma.

Chuť: Taková spíše jemnější, jen mírně sladká, nejvíce podobná vanilkovému pudinku nebo málo kyselému citrónovému krému či polevě. Kyselina zůstala skryta pod nasládlostí. Hřejivý alkohol byl patrný, ale ne přehnaně. Slabší nahořklost a „zakouřenost“ propůjčovaly vínu charakter, který ve mně opět evokoval vzpomínky na slunečný den v Žernosekách. Později se chuť posunula směrem k pampeliškovému medu a sušenému ananasu. Ale to vše jen v elegantní, vzdušné podobě, nic koncentrovaně opulentního.

Pěkně udělaný Tramín. Víno, které zachutná zřejmě každému a přitom se nemusí podbízet. Možná by mohl být odrůdově výraznější a nepřijít tak o body v stobodovém systému, ale o to asi vinaři nešlo. Já si více cením jeho rukopisu, díky za něj, a obdivuji, jak elegantní víno lze získat z této odrůdy i v tak horkém ročníku. Za ostatní služby nemohu dát více jak dva body. Víno je relativně drahé, prakticky nedostupné, internetové stránky ani jiné možnosti prezentace tohoto vína neexistují.

Odrůda: Tramín červený
Ročník: 2003
Jakost: výběr z hroznů
Obsah zbytkového cukru: polosladké
Vinařská oblast: Žernosecká
Vinařská obec: Lovosice
Viniční trať: Pod Lovošem
Výrobce: Žernosecké vinařství s.r.o. Velké Žernoseky
Číslo šarže: 0903
Číslo vzorku: 23
Evidenční číslo jakosti: 16508V/04-17223/48
Alkohol: 13,7 % obj.
Cena: tuším něco kolem 300,- Kč v konzumu v Žernosekách

Spotřebitelská známka: 7.00

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
9 8 8 8 2

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2837x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 31.12.2009 18:14:21