O Víně

20.11.2005 Petr Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 20.11.2005 00:00

Müller-Thurgau 2005 zemské (Svatomartinské) - Vinařství Zaječí s.r.o.

Na Svatého Martina jsem toto víno mohl ochutnat na předváděcí ochutnávce nových vín, ve vinotéce Vinárius v Uherském Hradišti. Chutnalo mi dosti a proto jsem si i jednu lahvinku odnesl "na potom". Ten čas přišel právě dnes a tak jsem si tento Müller-Thurgau 2005 nachystal k obědu, jež sestával z velmi podobného pokrmu, jaký je doporučován i na zadní vinětě. Je to asi podruhé v životě, kdy si k obědu otevírám víno, ale vyjímečnost nového letošního a tedy čerstvého vína mě k tomu nějak sama dostrkala.

Víno Zaječí s.r.o., dříve také "RŽ Víno s.r.o., Zaječí" dnes patří pod skupinu Soare Sekt, nicméně pan Rostislav Žďárský zde působí i nadále. Osobně nejsem příznivcem různých do očí bijících proklamací stylu "Grand vins de Bordeaux", "Collection Exclusive" apod., nicméně uznávám, že to už je na rozhodnutí výrobce, s čím přichází na trh. Dnešní čerstvé víno je tedy ze série Collection De Luxe, jde však o moravské zemské víno bez bližšího určení jeho původu. Jediné, co je zřejmé, je fakt, že pochází z Moravy.
Zemské víno je stolní víno se zeměpisným označením - je jakýmsi mezistupněm (i když ne až tak zcela z hlediska kvality) mezi stolním a jakostním vínem. Vinařský zákon přesně definuje odrůdy, ze kterých je toto víno povoleno vyrábět. Dobrá, ale stejně - z etikety se jak o zeměpisné příslušnosti (resp. původu vína), tak nic jiného bližšího nedozvím. Ať už si vinařský zákon říká co chce, já jako spotřebitel a tedy jako ten, kvůli komu je vlastně všechen ten cvrkot od sázení révy vinné až po prodej vína činěn (doufejme že proto), říkám: Mě to nestačí. Bohužel, ani (celkem neaktuální) stránky výrobce o tomto víně nic neříkají.

Slušelo by se ale vysvětlit, proč je většina Svatomartinských vín z hlediska vinařského zákona označena jako zemské víno. Tímto faktorem je čas, kterého při výrobě Svatomartinského moc není. Zatřídění vína jako jakostního na Státní zemědělské a potravinové inspekci přece jen od odběru vzorků po okamžik, než rozhodnutí nabude právní moci, trvá několik týdnů. Proto většina výrobců uvádí Svatomartinské jako zemské víno, přestože surovina zpravidla splňuje požadavky na jakostní, případně na přívlastkové víno (díky za připomínku, Pavle).

Pravdou je také to, že vína s bohatě zdobenými lahvemi ze Zaječí je na trhu poslední rok či dva poměrně hodně vidět. Barevné, výpravné viněty se zlatotiskem na někoho mohou působit proflákle (to je můj případ), jiného naopak přitáhnou. Pro mne je forma důležitá taky, nicméně víno si kupuji kvůli jeho obsahu. A toto čerstvé bílé ze Zaječí jsem již jednou ochutnal a šlo to :-)
Jde tedy o vyšší typ láhve se zeleného skla, na níž je využita každá příležitost k propagaci. Vlastní viněta je třídílná, na své zadní části přináší i základní informace pro spotřebitele. Další dominantou je samolepka s nápisem Svatomartinské a siluetou jezdce na koni - což je schválený symbol pro tato nová vína. Stejně tak plastová záklopka nese označení "Svatomartinské 2005" a logo jezdce na koni je umístěno dokonce i na vrchlíku záklopky.
Zátka je však označena již logem výrobce, myslím ale že jde ještě o starší verzi jména firmy, proč taky takové zátky vyhazovat, že? Protože toto víno je určeno k relativně rychlé spotřebě, připadá mi tento typ zátky velmi dostatečný a to hlavně díky své slušné délce 44 mm.

Víno si konečně nalévám do skleničky a hned mě překvapuje svou barvou. Ta je velmi, velmi světlá, nedá se ani říct zlatavá. Je to taková homeopaticky (tedy velmi nepatrně) zabarvená voda... Při pohledu proti oknu je víno ještě světlejší a bez problémů vidím skrz na děti, hrající si venku :-)
Vůně vína je však již něco úplně jiného. Je krásná a příjemná, hádám v ní stopy sladkých hrušek, lípy nebo medu, možná i trošku banánu, sladkou natrpklost angreštu nebo kiwi, nicméně označení svěží, milá a ovocitá je obrat hodící se pro vůni asi nejlépe. Ne ovšem ovocná, jak je uvedeno na vinětě - tento tvar znamená "patřící ovoci". Čuchám a voním si tu krásnou vůni a opět se přesvědčuji, jak širokou paletu zážitků, je nám ten skrčený a pokroucený keřík schopen každoročně nabídnout.

Naštěstí příjemné dojmy pokračují, i když víno chutnám. Chuť vína je pokračováním vůně v dotyku - plná a svěží, svěží a plná. Vyšší kyselinky vůbec nevadí, víno je překvapivě vyvážené a úplně cítím jak se mi v ústech směje a dovádí :-) Ta svěžest je lehká, nicméně víno je v ústech vazké, bohaté a sladké, že kdyby mi někdo tvrdil, že jde nejméně o pětiletý vyzrálý pozdní sběr, budu opravdu váhat... Nicméně ona kyselinka a vysledovatelný pocit vzdáleného sektu prozradí čerstvé víno. Myslím na to, že víno bylo vyrobeno (a lahvováno) POUZE před 10 dny...

Dochuť po broskvích nemohu posoudit, protože pojídám kuřecí maso na řekněme indický způsob, kde jsou kousky broskve a oříšků jako příloha a tedy nevím, odkud ona ovocitá příchuť pochází. Rozhodně jsem však měl dnes šťastný den, protože kombinace tohoto pokrmu s plným a pocitově nasládlým vínem je dokonalá. Víno je kladně hodnoceno i jinými členy naší domácnosti a myslím si, že za cenu 65,- Kč to byl vynikající kup (proto ta udělená desítka). Obě dvě müllerky, které jsem na ochutnávce zkusil, byly opravdu dobré a asi si ještě pro jednu zajdu...

Více info o výrobci a jeho vínech:
- Oficiální stránky - Vinařství Zaječí s.r.o.

Odrůda: Müller-Thurgau
Ročník: 2005
Jakost: zemské
Zbytkový cukr: suché
Výrobce: Víno Zaječí s.r.o.
Číslo šarže: 3-05
Alkohol: 12 % obj.
Teplota skladování: 10 - 12º C
Teplota podávání: cca 12º C
Doporučená archivace: vypít ještě letos
Cena: 65,- Kč - 11. 11. 2005 vinotéka okresního města

Spotřebitelská známka: 7.20

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
6 3 9 8 10

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2378x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
Neználek 10.01.2010 14:39:21