O Víně

29.11.2005 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 29.11.2005 00:00

Sauvignon 2003 výběr z hroznů - Znovín Znojmo a.s.

Ani nevím, kolikátá je už to naše recenze na přírodně sladké víno, které na našich stránkách v chatu vyvolává stále hodně diskuzí a polemik. Jsou to vína, která v seriálu Pohled otevřenýma očima na Znovín Znojmo a.s. hodnotil Miloš vysoko a s úctou. Mi osobně vždy chutnala a protože jich mám za poslední tři roky nakoupeno hodně a v širokém záběru, budu dnes pokračovat v hodnocení polosladkého Sauvignonu 2003 výběr z hroznů.

Lahev typu Bordolesse má objem 0,5 L (zelené sklo) a je uzavřena plným korkem délky 44 mm se standardním potiskem. Adjustáž již nebudu hodnoti, kdo má zájem, ať si přečte naše starší recenze od Znovínu.

Barva je světle zlatožlutá. Vůně mnohoslibná a opojná. Naštěstí jsou zcela potlačené, pro mne nepříjemné, kopřivové tóny. V nástupu fascinují medové odstíny, které mi nejvíce připomínají květový pyl, lipový květ a rozkvetlé květy černého bezu. Na pozadí dále vystoupí jemné tóny broskvovo-meruňkového kompotu. Vůně je skutečně velmi široká a nádherná. Po zakroužení vína ve skleničce můžete pozorovat nádherně hustou konzistence vína a vysokou viskozitu.

V chuti se ještě více otevírají všechny jmenované vlastnosti vůně. Je zde nádherná plnost, extraktivnost a harmonie. Dlouhotrvající dozvuk nádherně doplní jemná kyselinka, která z tohoto vína nedělá "cukrovou" vodu, jak by se mohlo zdát. V závěru zaujme i zvláštní kořenitý závěr. Je to prostě Sauvignon, jaký jsem již dlouho nepil a docela si ho užíváme. Na polosladké víno má také vysoký obsah alkoholu (13,2 % obj.) Má prostě grády, což se také projevuje ostřejším projevem po polknutí!

Tento výjimečný Sauvignon podávejte ke slavnostním příležitostem, kdy si chcete umocnit nějakou parádní událost. Můžete ho mlsat sólo, nebo podávat k sladkým dezertům, nebo k letním salátům, až se k nám opět vrátí letní měsíce. Lahvové zralosti v žádném případě Sauvignon ještě nedosáhl, výrobce doporučuje archivaci až do roku 2009! Už dnes ale působí velmi dobrým a vyváženým dojmem. Podle očekávání, je to velké víno, které si zaslouží náš obdiv.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Sauvignon
Ročník: 2003
Jakost: výběr z hroznů
Zatřídění podle zbytkového cukru: polosladké
Vinařská oblast: Znojemská
Vinařská obec: Znojmo - Konice
Viniční trať: Kraví hora
Výrobce: Znovín Znojmo a.s.
Číslo šarže: 238
Rok lahvování: 2004
Obsah zbytkového cukru: 24,4 g/l
Obsah kyselin: 5,8 g/l
Bezcukernatý extrakt: 22,4 g/l
Alkohol: 13,2 % obj.
Číslo láhve: 440 222
Teplota podávání: 8 - 10° C
Doporučená archivace: 4 - 6 let
Způsob odlepení etikety: lahev ponořit do horké vody
Cena: 150,- Kč (zásilková služba přímo od výrobce 2004)

Spotřebitelská známka: 9.00

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
9 9 10 9 8

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 1571x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 03.08.2011 18:58:13