O Víně

28.10.2005 Anax!en Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 28.10.2005 00:00

Vinařské Řecko - oblast Egejské ostrovy - Samos, Appellation D´Origine Controlée Samos (O.P.E.) - J. Boutari & Son S.A. Thessaloniki, Řecko (minisérie díl IV.)

Tuto vinařskou oblast tvoří čtyři ostrovy: Samos, Limnos, Lesbos a Chios. Proslavená je však především produkce ostrovů Limnos a Samos. Budu se tedy věnovat jen tomu nejznámějšímu a sice posledně jmenovanému.
Samos se nachází ve východní části Egejského moře, geograficky začleněný mezi rovnoběžkami 37,49° a 37,37° severní šířky a poledníky 26,33° - 27,04° východní délky. Je to osmý řecký ostrov, co se rozlohy týče a rozkládá se na ploše 477,395 km2. Z toho jsou 69,6 % hory (332,267 km2) a 22 % (105,027 km2) polohory. Na 98 % z téměř 1800 ha vinic se pěstuje samoský muškát (odrůda Muscat blanc á petits grains), který patří do velké, výrazné a voňavé rodiny muškátů. Samos se na rozdíl od mnoha řeckých ostrovů může pochlubit bohatou přírodou a vinohrady na příkrých svazích. Jsou položeny na pracně vytvořených terasách severních svahů. Tato orientace zabraňuje přezrávání hroznů. Keře, které se příliš nezatěžují, jsou na poměrně vysoko položených vinicích, až v 800 m.n.m, hustě vysázeny tak, že vznikají nízké tvary s kratšími rameny. Jméno ostrovu pochází od názvu Sami, což bylo místo původu krále Angeuse a znamená „vysoké místo“.

Pokud jste podobně zaměřeni jako já a vyhledáváte spíše sladší vína, určitě narazíte na různé druhy samosů. U nás asi jen vyjímečně, ale v dobře zásobené řecké vinotéce narazíte na typy:

SAMOS NECTAR - sladké víno, vyráběné ze sušených hroznů muškátu, které je ponecháno zavadnout na slunci několik dní. Poté zraje tři roky na dubových sudech. Nectar je složenina starodávných podstatných jmen „nekis“ a „tar“, které znamenaly něco jako „to co tluče smrt“. Také víno, jímž se napájeli bohové z řecké mytologie.

SAMOS VIN DOUX - víno, které je na trhu již přes století, utužující pověst Samosu po celém světě. Uchovává si své primární aroma muškátu, přičemž se to nijak nevylučuje s jeho svěžestí v chuti.

SAMOS ANTHEMIS - pětileté zrání na dubových sudech vín VIN DOUX je to, co dělá toto víno znamenité. „Anthemis“ je slovo, kterým byl ostrov Samos nazýván ve starodávných dobách pro své nádherné samovýsevné květinky.

SAMOS GRAND CRU - je produkován z vyzrálých, sušených hroznů, které jsou pečlivě vybírány z nejlepších vinic. Je méně sladké než VIN DOUX, se silnou svěžestí a aromatickou opulencí.

Ještě lze narazit na suchá muškátová vína ze Samosu, ale ty jsou k mání jen vyjímečně a většinou jen v místních vinařstvích hluboko v horách. K těm jsem se bohužel nedostal, zato ale mohu slíbit, že se všemi zde uvedeným sladkými samosy se postupně na těchto stránkách setkáme. Začneme tedy „obyčejným“ a sice

Samos, Appellation D´Origine Controlée Samos (O.P.E.) - Boutari

Takže se konečně dostáváme k vínu, jehož pověst a chuť podobně jako sautersnké slaďáky obletěla celý svět. Také já jsem samozřejmě nemohl kolem tohoto vína projít bez povšimnutí. Ba co víc, hned jsem musel nakoupit od každého po kousku do sbírky (foto dole) a pak se jen celou cestu domů modlil, když vidíte jak s těmi zavazadly na letišti zacházejí. Ale vše dobře dopadlo, takže se budeme moci se zástupci králů sladké řecké říše seznámit podrobně. Začněme tedy hezky postupně od spoda vínem, které jsem si přivezl z degustace v Ostravě, řecké hochy necháme ještě chvíli ve sklepě aklimatizovat.

Víno se dostává ke svým ctitelům v lahvích typu Bordo Exkluziv objemu 0,75 L a čiré barvy. Viněta je poněkud skoupá na údaje přes rámec povinností a také design nedává tušit, že se dostáváme k vínu mimořádné kvality. Pokud se to tak dá říci u samosu, který není označen jako vin naturelement doux, ale jen jako vin de liqueur. Na export je ovšem víno připraveno dobře, páč neobsahuje žádný klikyhák, ale anglické popisy a zezadu ještě francouzské texty, které ovšem jsou plné propagandy, ale konkrétní údaje z nich nevyrazíte. Hnědá textura na podkladě vypadá celkem hezky, takže to zas až takový propadák není. Korek je zde lisovaný, délky 44 mm s potiskem vinařství.

Barva je sytě zlatá, ze které ještě vykouknou jantarové tóny. Čirost, lesk hladiny a jiskra jsou v naprostém pořádku, což se sice stále hodnotí, ale měl by to být standard u kvalitních vín. Viskozita je taková, jakou čekáte, tedy olejovitě líná elegance s doprovodným mohutným, četným slzením. Ve vůni do nosu práskne med se vším všudy, ale spíše typicky pampeliškový. Sekundují mu karamelově vyzrálé složky s tóny květového pylu, kvetoucího muškátu a černého bezu, který připomíná až bezový med. Chuť mi sedla lépe, než při první ochutnávce na degustaci před nějakým časem. Pohlídal jsem si temperaci a rozdýchání a už se mi nezdálo lepivé a alkoholové. Naopak jsem měl pocit lahodnosti a hladké sladkosti, i přes nášup 205 g/l cukru. Působí tam vyvažující faktory jako svěží tóny medově vyzrálého tropického ovoce a sice slabší kyselinka, ale je tam. Závěr doprovází dlouhá dochuť, kde pampeliškový med je hlavní mainstream aroma a celého chuťového vjemu. Víno je velice chutné, ale nečekejte od něj zázraky. Ty by měly nastat, až se prochutnáme k samosu Anthemis a Grand Cru.

Použitá literatura: z článků publikace v odkazu níže, časopisu Víno revue č. 2/2005 a internetu.

Odrůda: Muscat blanc á petits grains
Ročník: 2003
Jakost: Appellation D´Origine Controlée Samos (O.P.E.)
Obsah zbytkového cukru: sladké, 204 g/l
Vinařská oblast: Egejské ostrovy
Vinařská obec: Samos
Výrobce: Boutari
Teplota podávání: 8 - 10º C
Alkohol: 15 % obj.
Cena: 220,- Kč (vinotéka v Ostravě 2005)

Spotřebitelská známka: 7.40

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
6 8 8 8 7

Počet příspěvků v diskuzi: 1  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3356x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 11.06.2011 18:38:02