O Víně

14.10.2005 Anax!en Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 14.10.2005 00:00

Muškát 2004 O.P.E. - Evangelos Tsantalis, Chalkidiki, Severní Řecko

Takže dnes se už vrhneme přímo na konkrétní víno, pocházející ze severní oblasti Řecka o které si při té příležitosti něco řekneme.

Severní vinařská oblast je čtvrtá, co se rozlohy týče a obsahuje podoblasti jako Makedonie a Trácie. Co se jakosti týče, tak z této oblasti se můžeme setkat se širokým spektrem od selských vín, přes O.P.A.P kategorie (Amynteon, Naousa, Goumenissa, Cotes de Meliton) až po známé muškáty O.P.E, což je náš případ. Co se nejběžnějších odrůd týče, setkáme se s modrými Xynomavro, Limnio, Cabernet Sauvignon a Cabernet Franc. Z bílých narazíte na Assyrtiko. Díky severní poloze, jak název napovídá, má tato oblast jednu devizu a sice nejvíce srážek, vzhledem k ostatním, což významně ovlivňuje kvalitu vína pozitivním směrem. Mezi nejznámější vína můžeme určitě zařadit:

Naousa
Velmi známé červené suché víno (existuje i ve sladké variantě Imiglikos Naousa). Jakostní třída O.P.A.P.
Goumenissa
Plné červené víno, syté barvy se snadno zapamatovatelným charakterem. Jakostní třída O.P.A.P.
Cotes de Meliton
Oblast, rozkládající se na ostrově Chalkidiki. Víno je zde vyráběno jak bílé, tak červené a růžové. Vína s tímto označením se řadí k velmi kvalitním. Jakostní třída O.P.A.P.

V této oblasti je asi známější podoblast Makedonie, která proslula hlavně svým kultem k bohu Dionýsovi, který přetrvává až do současnosti. Vždyť podle antických bájí to bylo právě víno z této oblasti, kterým Odysseus opil hrozného jednookého kyklopa Polyféma. Rovněž asi nejznámější z této oblasti bude víno Naousa a odrůda Xynomavro. A teď se už podívejme, s jakými že to víny se tady můžeme setkat?

Naoussa 2002, Appellation of Origin of High Quality
Naousa je nejznámější vinařskou oblastí Makedonie. Vinice jsou situovány na východojižních svazích hory Vermion v nadmořské výšce 250 až 400 metrů a jsou dobře chráněny před silnými a studenými severními větry. Drsné zimy a suchá léta tohoto regionu formují charakter odrůdy Xinomavro, ze které je toto víno vyrobeno. Slabší rubínová barva s menšími hnědými okraji, že by počínající oxidáza? Vůně byla spíš fádní, poněkud uzavřená, ve které šlo identifikovat pepř a olivy. Viskozita byla hezká, smáčelo hezky, také silnější taniny, ale žádná konkrétní chuť. Rok na starém bariku a poté rok na láhvi. Sice jedno z kvalitních vín, začínající se vyrábět před 50-ti lety, ale nějak mi nešmakovalo. Archivace 5 až 8 let (s tou oxidací teda nevím...) Cukr 1,8 g/l, 12 % alk. a cena 169,- Kč.

Naoussa Grande Reserve 1999, jakost podobná s francouzským A.O.C. Supérieure
Viněta se chlubí pečlivým výběrem bobulí odrůdy Xinomavro a po čtyři roky uložením v dubových sudech a lahvích (2+2). Barva sytější rubínová. Vůně poněkud méně intenzivní než bych si přál, zato pěkně harmonická s tóny sušeného ovoce, švestek, doutníkového kouře a skořice. V chuti dominuje silnější tanin a barikové tóny s kořeněnými tóny. Vydrží archivaci 12 let. Suché, 12,5 % alk., cena 300,- Kč.

Muškát 2004 O.P.E. - Evangelos Tsantalis, Chalkidiki
Tak tohle to víno jsem již poctivě zakoupil přímo v Řecku (předchozí jsem ochutnal u nás na degustaci, odkaz pod článkem) a pochutnával si na něm při nádherných večerech na verandě našeho pokoje (fotka). V obchodě mne samozřejmě nejdříve zaujal modrý kolek na hrdle lahve, jak už z minulého článku víte, což značí sladké či likérové víno. Poté mne zaujala specifická láhev objemu 0,5 L s hezkým zdobným ornamentem přímo na skle, znázorňující trs révy vinné. Viněta obsahuje z drtivé většiny jen řecká slova (to by nebyl žádný div u řeckých vín, ale většina se to snaží turistům a vínomilcům, neznající řečtinu, usnadnit anglickými nápisy), ale nám to nevadí, neb z prvního dílu víme, co ty klikyháky znamenají. Po odtržení zlaté záklopky mne překvapila zajímavá kombinace korku a plastové zátky. Takového to hybrida jsem ještě neměl tu čest poznat, tak to minimálně vyloudilo úsměv na mé tváři. Bohužel nevím, jestli to byla jen slabina mého konkrétního vzorku, ale tato forma uzávěru není nijak kvalitní. Za prvé délka korku je pro uschování nedostačující (pokud s tím tedy vůbec počítají) a za druhé šel vytáhnout téměř bez námahy. Jeho těsnost nebyla tedy jedna z nejlepších a určitě by časem tekl, ne li hned po uložení ve svislé poloze. Jedinou výhodu spatřuji v heslu drink and go. Tedy koupit víno, vzít sebou na plážovou pařbu, bez nutnosti otvíráku vytáhnout zátku a hned vypít.

Barva je trochu světlejší, než jsem se setkával u těchto kvalitních slaďáků. Přesto obsahuje pěkné syté, exotické tóny. Viskozita je vysoká, víno pilně smáčí a kroužkuje. Na pohled ale klame tělem, neb se radostně a čile převaluje po zakroužení a vůbec nepůsobí olejovitým dojmem. Vůně dýchne, jak jistě očekáváte, muškátem, ale mimo jiné také vyzrálými tóny lipového medu, citrónu a manga. Je krásně intenzivní a plná. Chuť bohužel malinko pokulhává za vůní díky vysokému alkoholu. Dominují velmi sladké tóny, bohužel až lepivě. Vysoký alkohol do toho pálí a když to přeženu tak to působí jako líh se sirupem a lipovým medem.

Možná že právě pro ten vysoký alkohol používají horší uzávěry a archivační funkci přenechávají jemu. Víno není špatné, velmi dobře se cucá při vzpomínkách na denní zážitky z pláží, a díky unavujícího alkoholu vydrží minimálně na dva večery. A když si dáte pozor a vyhlídnete si nejlepší cenu mezi rozličnými markety (někdy se liší až o 2 €) tak to zas není tak špatný zážitek.

Odrůda: Muškát žlutý
Ročník: 2004
Jakost: O.P.E (jako AOC)
Obsah zbytkového cukru: sladké
Vinařská oblast: Severní Řecko
Vinařská obec: Chalkidiki
Výrobce: Evangelos Tsantalis
Evidenční číslo jakosti: 04/2 104 545
Teplota podávání: 8 - 10º C
Alkohol: 15 % obj.
Cena: 3,5 € (dle toho času kurzu 101,- Kč / místní vinotéka)

Spotřebitelská známka: 6.80

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
7 7 8 6 6

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2120x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 24.01.2010 13:41:00