O Víně

10.10.2005 Petr Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 10.10.2005 00:00

André 2002 odrůdové jakostní - Lůbal Antonín, Kobylí

Osobně mám vína André spojené s dvěma pocity. Prvním je jakýsi úsměšek nad tím, že jde o jakousi „domácí“ variantu rakouského Zweigeltrebe. Tato odrůda, vzniklá jako kříženec Svavovavřineckého a Frankovky, prý našim buditelům příliš nevoněla - tedy skutečnost, že jde o rakouského křížence. Tak prohodili otce za matku a naopak a kříženec stejných odrůd (ale opačného garde) byl na světě - a to ve Šlechtitelské stanici vinařské Velké Pavlovice v roce 1961. Osobně si myslím, že to takhle asi nebylo, ale skoro vždycky si na tuhle bajku vzpomenu.
Druhou skutečností je to, že vína odrůdy André, která jsem zatím ochutnal, stála spíše ve středním a nižším spektru kvality. Měl jsem sice i několik velmi dobrých kousků, ale bylo jich po hříchu opravdu jen několik. Přesto je tato pozdní odrůda při teplém podzimním počasí schopna poskytovat až hrozny pro ledová či slámová vína.

Jméno André získala odrůda podle pana Ch. K. Andrého (1763 - 1831), který v Brně založil první spolek pro šlechtění ovoce na světě a podnítil tak zájem o získávání nových odrůd křížením (tedy evidentně dříve, než do hlavy nám nalívaný Mičurin). Budu se muset taky zeptat někoho z Collegium Vinitorum, jaký je rozdíl mezi André a novošlechtěnou odrůdou, taktéž křížencem Frankovky a Svatovavřineckého jménem FRATAVA, o níž přinášíme čerstvé informace v Encyklopedii - Odrůdy - Fratava.

Pamatujete si na Sylvánské zelené 2003 v pozdním sběru, z jehož etikety sa na nás dívajú staříček Lůbal, vyfocení Anno Domini 1885? Ano, jsme zpět u Vinařství rodiny Lůbalovy z Kobylí. Dnešní André 2002 je sice „jen“ jakostní a staříček se z něj nedívají, víno se však pyšní zlatou nálepkou Top 77 vín ČR 2003 - 2004. Jinak je konkrétně tato viněta nic moc, pan Lůbal promine. Obsahuje pouze nezbytné informace, navíc nám nedává nic. Láhev je bordó zelená sedmička, plastová záklopka je stříbrná a stejně jako nevýrazný špunt je i ona bez potisku.

Barva vína je rubínově třešňová, sytá a pěkná - i když bych snad čekal tmavší. Víno je v syté barvě čiré a působí poměrně hustým dojmem. I příjemná vůně signalizuje hutné červené víno na sametovém podkladu třešní a švestek.
Chuť je stejná jako vůně. Hutné víno plného těla, skoro barikové středně kořeněné chutě. Je dosti suché, uvnitř chutě středně natrpklé a i po pouhých třech letech je slušně vyzrálé. Nevím, zda do vína byl přidán cukr, protože i když jde „jen“ o jakostní víno, na sliznici ani nepálí ani neobtěžuje a v žaludku netlačí. Je lehce pikantní a příjemně zakulacené. Taniny, švestky a hlavně třešně. Dlouhý suchý dozvuk.

André, jak jsem se zmínil v úvodu, je výrazově poměrně střízlivá odrůda, jejíž kvalita záleží na počasí a redukci úrody. Tohle víno se však povedlo a to i přes nepříliš lichotivě hodnocené podmínky roku 2002 a pan Lůbal má u mě další plusový bod. Tuším, že víno bude ideální k přírodně smaženému, nebo slabě kořeněnému grilovanému kuřecímu steaku.
Nebezpečné zjištění je také to, že víno je subjektivně velmi dobře pitelné a má znatelné „antidepresivní účinky“ - jak si můžeme přečíst na některých slovenských Tokajích. Tedy pokud Vás dnes něco naštvalo, tak tenhle André to sice nevyřeší, ale po půl láhvi Vám to bude srdečně jedno :-)

Odrůda: André
Ročník: 2002
Jakost: odrůdové jakostní
Vinařská oblast: Velkopavlovická
Výrobce: Lůbal Antonín, Kobylí 685
Číslo šarže: 09
Alkohol: 12,14 % obj.
Teplota skladování: 6 - 13° C
Teplota podávání: 16 - 18° C
Cena: ?? Kč - ve vinotéce p. Petráka v Kobylí, konec března 2005

Spotřebitelská známka: 6.20

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
5 7 8 8 3

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2068x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 24.01.2010 13:56:08