O Víně

17.09.2005 p.j. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 17.09.2005 00:00

Modrý Portugal 2003 pozdní sběr - Vinařství Musilovi, Dolní Kounice

Dolní Kounice byly situovány do brněnské vinařské oblasti, nově, pokud vím, spadají do podoblasti znojemské, což je jeden z paradoxů nového členění, ale dobrá, autoři nového návrhu vycházejí z pohledu zahraničního spotřebitele. Doufejme, že těmito zjednodušeními ve světě prorazíme. Mám vína z Kounic rád. Obzvlášť červená a to nejen vyhlášené Frankovky. I to městečko má v sobě zvláštní půvab, je plné pamětihodností, a proto doporučuji jeho návštěvu. Jakmile jsem konečně objevil v Praze místo, kde prodávají vína z Vinařství Musilovi, neváhal jsem a sáhl po Modrém Portugalu v pozdním sběru, obzvlášť když se pyšnilo etiketou Top 77 2004.

Modrý Porugal je taková nenápadná odrůda, kterou velmi poškodilo socialistické zemědělství. Je totiž neuvěřitelně plodná, dokonce zmrznou-li letorosty, dokáže, na rozdíl od jiných odrůd, plodit i ze starého dřeva. To nejspíš vyhovovalo tehdejším plničům plánů, ale víno z takto přetěžovaných keřů je tenké, vodovaté, bezcharakterní. Reguluje-li se však výnos, dokáže dávat vína koncentrovaná, sice ne tak tříslovinně hluboká a dlouhovyzrávající, ale spíše svou jemností vzdáleně podobná modrému burgundu. Nejlepší portugaly jsou z české oblasti a z oblasti Velkých Pavlovic. Mimochodem odrůda nemá s Portugalskem nic společného a dokonce existuje tlustá smlouva České republiky s Portugalskem, že se nesmí používat názvu Portgalské modré nebo jiných, které by snad navozovaly nějakou spojitost s jejich vinařstvím.

U adjustáže zaujme hnědá pistole 0,75 l, která pěkně ladí s jednou z nejelegantnějších moravských etiket. Etiketa nese adresu a dokonce telefon výrobce, ale z analytických hodnot pouze obsah alkoholu. Zadní etiketa chybí, což je škoda. Nebyl jsem schopen ani za pomocí internetu či literatury dohledat nic o dotyčné vinařské trati. Nejspíš nová výsadba nebo nový pronájem, protože dosud Musilovi vyráběli vína hlavně z tratí Karlov a Syslice. Korek z jednoho kusu 45 mm, na naše poměry neuvěřitelně kvalitní. Navíc s krásným potiskem: jméno vinařství a jako emblém starobylý pákový lis na víno.

Vinař a technologie: nevím, jak na této nové viniční trati, ale portugaly z Karlova Musilovi vedou na jeden tažeň s poměrně vyšším výnosem 2 - 2,5 kg na keř, hrozny se odzrňují a nakvášejí ve vinifikátoru 7 - 10 dní s makrooxidací. Zrání probíhá u pozdních sběrů v dřevěném sudu.

Víno má nafialovělou středně intenzivní barvu a je čiré. Ve vůni je znát horký rok 2003. Hrozny musely být až připálené. Dominují tóny bílé i černé kávy, z ovocných v náznaku povidla. Chuť je velmi koncentrovaná, ale s jemnými hladkými, až smetanovými tříslovinami. Charakter vínu dodává taková jemná minerální zemitost. Těžko odhadnout, jestli má víno před sebou ještě nějaký vývoj. Snad ještě půjde více do zemitosti a výrazně zjemní, je otázka, jestli průměrný spotřebitel toto ocení, neboť malé množství typických tříslovin, kyselinky a ovocných tónů může někomu přijít „divná“. Já ale taková vína vyhledávám, takže vážně přemýšlím, že vínu umožním zestárnout v mém sklepě. Na stobodovou stupnici nejsem moc zvyklý, ale dal bych 85 bodů.

Odrůda: Modrý Portugal
Ročník: 2003
Jakost: pozdní sběr
Obsah zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Brněnská
Vinařská obec: Dolní Kounice
Viniční trať: Nová hora
Výrobce: Vinařství Musilovi, Dolní Kounice
Číslo šarže: 5
Evidenční číslo jakosti: 10C1-04/00448
Alkohol: 12,6 % obj.
Cena: cca 230,- Kč (vinotéka v Podskalí)

Spotřebitelská známka: 8.00

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
9 8 8 8 7

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2574x
Průměrná známka po 1 hodnoceních: 5
 1    2    3    4    5  
J. 24.01.2010 14:44:28