O Víně

26.08.2005 Petr Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 26.08.2005 00:00

Cabernet Sauvignon 2000 pozdní sběr (panenská sklizeň) - Neoklas a.s., Šardice

První, nebo také panenská sklizeň je ta, kdy nově vysazené keříky révy vinné daly první úrodu, která lze zpracovat na víno. Není to hned první rok po vysazení, jde až tak o rok třetí. Každé takové víno, vyrobeno z panenské sklizně je ceněno více, než vína z pozdějších sklizní - panenské víno má neopakovatelné kouzlo, specifickou osobnost, nikdo neví, jaké vlastně bude. Jakmile se réva v pozdějších sklizních „zaběhne“ v rození hroznů, může dávat kvalitnější a stabilní úrodu, ale ta první úroda je vždy jen jednou… Minimálně stojí za to skutečnost, že jde o víno z první sklizně využít jako prodejní argument a Neoklas a.s., Šardice to tak udělal.
Jak je na první pohled vidět, dnes hodnocené víno se může blýsknout nejen jako prvnička, ale hrozny vyzrály rovnou do jakosti pozdního sběru, což bude jistě zásluha především příznivého ročníku 2000. O čerstvé kvalitě svědčí i dvojí ocenění, které tento Cabernet Sauvignon získal hned příští rok na přehlídkách - Stříbrná medaile na Valtických vinných trzích 2001 a 3.místo na výstavě Víno a Destiláty 2001. Myslím, že viniční trať Dubový, odkud víno pochází, dala světu opět jednu perličku - se jménem této trati jsme se u kvalitních vín z Neoklasu již několikrát setkali.

Při otevírání vína jsem asi na zátku přitlačil trošku víc a šup, už je ve víně. Sakra, o nic nejde, ale nemám to rád. Po přelití vína do karafy se chápu tkaničky od zimních bot a jsa vyučen studentskými léty, vytahuji špunt ven. Že to neznáte ? Láhev musí být prázdná, pak ohněte pevnou tkaničku nebo podobný provázek na půl a očko (ohyb) tkaničky vsuňte do láhve. Oba konce tkaničky držte v ruce. Teď pootočte láhev dnem vzhůru. Musíte obratně špunt a tkaničku v láhvi natřepat tak, aby se špunt dostal k ústí láhve a tkanička ho „objala“ jako do smyčky, přičemž oba konce tkaničky (trčí ven z láhve) stále držíte v druhé ruce. Jakmile je korek nasměrován jedním svým koncem k hrdlu a tkanička ho obepíná kolem druhého konce, stačí opatrně „zaseknout“ a pak už jen silou korek vytáhnout z hrdla ven :-)
Pokud jste to ještě nezkoušeli, nenechte se odradit případným neúspěchem, někdy jde špunt vytáhnout rychle, někdy to trvá několik minut, někdy se přetrhne tkanička, někdy je potřeba hrdlo láhve zevnitř zvlhčit nebo namastit….

Samotná viněta dnešního cabernetu mne nechává chladným. Design nic moc, navíc je u vín z Neoklasu již řadu let stejný. Tradičně čirá bordó láhev z Neoklasu obsahuje víno temně rubínové barvy s černě granátovými odlesky. Víno vykazuje překvapivě vyšší viskozitu (lenost na skle) a zaznamenávám také pěknou usazeninu v hrdle láhve (viz foto).
Vůně vína je natrpkle odrůdová, výrazněji kořeněná než bych čekal (barik není deklarován), v pozadí nasládlá a hladší báze. Černý rybíz se mi zdá potlačen a přehlušen rybízem červeným, který je o poznání kyselejší. Také cítím suchou griotku, alkohol a jakoby nakvašený džem, asi právě z červeného rybízu.
Z chuti vína mám stejné pocity, o nichž se zmiňuji u vůně. Vše je ovšem plnější a výraznější, dozvuk je dlouhý, sladkokyselý. Dominuje rybízová trpkost, i po 5 letech znatelné kyselinky. Myslím, že jde o krásné odrůdové víno s přirozenou trpkostí. Není sice usedlé a naležené, ale je pěkné, milé a jakoby rozpustilé. Ano, někomu by mohlo přijít jako příliš trpké. Pozor, ne kyselé, ale trpké. Tělo vína považuji za plné, chuťových složek je zde obsaženo dost. Postrádám však větší hloubu, sametovost a cabernetovou temnotu.

Jediné, o čem pochybuji je otázka, zda by se víno delším ležením nějak více zakulatilo, pokud je ještě po 5 letech (z toho 4,5 roku leželo v láhvi) takhle divoké. K čemu víno doporučit ? Osobně bych ho zkusil např. s masem připraveným na brusinkách (omáčka), myslím, že by natrpklou chuť pokrmu krásně podtrhlo. Víno má opravdu svůj specifický charakter a i skutečnost, že jde o první sklizeň, se při jeho konzumaci odráží v mém vědomí. Zajímavé.

Shrnutí údajů dnešního vína:
Odrůda: Cabernet Savignon
Ročník: 2000
Jakost: pozdní sběr
Cukernatost: suché
Vinařská oblast: Mutěnická
Vinařská obec: Šardice
Viniční trať: Dubový
Výrobce: Neoklas a.s., Šardice
Teplota podávání: 16 - 18º C
Alkohol: 11,6 % obj.
Cena: tu už asi nezjistím.... :-(

Spotřebitelská známka: 6.40

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
4 9 7 7 5

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2220x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 04.01.2010 14:31:59