O Víně

14.09.2005 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 14.09.2005 00:00

Tramín červený 2003 výběr z hroznů - Znovín Znojmo a.s.

Pokračuji v mapování přírodně sladkých vínech a po dvou vzorcích ročníku 2002 Chardonnay výběr z hroznů a Ryzlink rýnský pozdní sběr přichází na řadu první z velmi kvalitního ročníku 2003. Že to byl skutečně velmi podařený ročník dosvědčuje velká kolekce přírodně sladkých vín ze Znovínu, která na svou šanci čekají v mém archivu. Dnes se podíváme na láhev Tramín červený 2003 výběr z hroznů. Původ vína hledejme v méně známé obci Dyjákovice, viniční trať Vinohrady, jak jinak že, nebo snad očekáváte název Řepné či Slunečnicové pole? :-)

Lahev typu Bordolesse má objem 0,5 L (zelené sklo) a je uzavřena plným korkem délky 44 mm se standardním firemní potiskem. Adjustáž tradiční pro tohoto výrobce a jak už jsem mnohokrát řekl, považuji uvádění povinných údajů včetně doporučení k pokrmům a archivaci za příkladné ostatním vinařům. V tomto případě oželím výraznější grafiku a nějaký nápad, za což snižuji pouhý bod z možného maxima.

Barva světle zlatožlutá a jiskrná. Vůně hluboká, odrůdová a přenádherná! Tak to je konečně vůně hodná výběru z hroznů s přírodním zbytkovým cukrem. Je zde vše, co jen může vyzrálý tramín mít, tj. nejprve nastoupí kořenité a medové tóny. Poté objevíte hrozinky, čajové růže, přezrálé hrušky (přesně jak uvádí výrobce!) a tropické ovoce. Vůně má nádhernou šíři a dopředu neprozrazuje, že jde o přírodně sladké respektive polosladké víno, jak to v některých případech je. Vůně je mnohoslibná a při pohledu na hustou konzistenci moku je zřejmé, že cukry v něm jsou. Smáčivost stěn je vysoká, víno za sebou zanechává dlouhé mosty a doslova lpí na stěnách.

Chuť je dlouhotrvající s příjemným zbytkovým cukrem a kořenitostí v dozvuku. Vše je velmi jemné a harmonické. Ihned si vybavuji podobně nádherné pocity z Tramínu červeného 2003 výběr z hroznů, který známe spíše pod názvem St. Margarita z Vinných sklepů Maršovice. Okamžitě brzdím s ochutnáváním a každý doušek mnohokrát přečichávám a převaluji v ústech, protože jen tak si toto víno správně užiju. Kontroluji analytické hodnoty a konstatuji, že hodnota zbytkového cukru (25,5 g/l) je náramně vyvážena obsahem kyselinek (5,2 g/l). Ve vínu je dostatek nádherného extraktu a docela se těším na další archivaci. V tom okamžiku se dívám do své evidence a s radostí zjišťuji, že dalších 5 lahví mám uloženo v archivu, takže si mohu dovolit experimentovat a postupně lahve otevírat a sledovat, jak se víno vyvíjí. Výrobce doporučuje archivaci až do roku 2009!

I když má víno vysoký obsah alkoholu (12,3 % obj.), na polosladké možná až moc, není to nijak nepříjemné či rušivé. Vše působí jemně, harmonicky a možná i mazlivě, jak popisuje zadní etiketa. Z oficiálních stránek výrobce se dozvídám, že víno získalo zlatou medaili v Lublani v roce 2004.

Díky svým vlastnostem je snadné toto víno doporučit k letním ovocným dezertům, ale nebojte se ho vychutnávat jen tak sólo, doslova po kapkách. Díky velmi dobré dostupnosti, tedy pokud jste členy Přátel dobrého vína Znovínu, kdy lze toto víno pořídit za rozumnou cenu 150,- Kč za objem 0,5 L dávám i za poslední kritérium maximální možnou známku. Vedle všech silných stránek, o kterých jsem psal, má také perfektní odrůdové vlastnosti, za které opravdu musím dát vysoké známky. Je to víno hodné mimořádné pozornosti a úcty. Smekám před pěstiteli v obci Dyjákovice a viniční trati Vinohrady!

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Tramín červený
Ročník: 2003
Jakost: výběr z hroznů
Zatřídění dle zbytkového cukru: polosladké
Vinařská oblast: Znojemská
Vinařská obec: Dyjákovice
Viniční trať: Vinohrady
Výrobce: Znovín Znojmo a.s.
Obsah zbytkového cukru: 25,5 g/l
Obsah kyselin: 5,2 g/l
Bezcukernatý extrakt: 21,2 g/l
Alkohol: 12,3 % obj.
Číslo šarže: 245
Evidenční číslo jakosti: 9A1-04/00430
Teplota podávání: 8 - 10 °C
Doporučená archivace: 2007 až 2009
Rok lahvování: 2004
Číslo láhve: 413 834
Ocenění: Zlatá medaile v Lublani 2004, Národní salon vín České republiky 2005/2006
Způsob odlepení etikety: lahev ponořit do horké vody
Cena: 150,- Kč (přímo od výrobce zásilkovou službou 2004)

Spotřebitelská známka: 9.20

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
9 8 9 10 10

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 1594x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 19.11.2011 13:46:20