O Víně

22.07.2005 Petr Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 22.07.2005 00:00

Chianti Classico Riserva 2000 Denominazione di Origine Controllata e Garantita (DOCG) - Fattoria di Montecchio di Ivo Nuti, Itálie

Ve středu jsem zde na portále posuzoval Chianti Classico 2001 DOCG od stejného výrobce. Protože obě vína jsem měl možnost ochutnat v jednom dni, myslím, že především zjištěné senzorické rozdíly jsou skutečně prokazatelné. V uváděném středečním článku jsem plno „bajtů“ věnoval oblasti Chianti, i vlastním vínům a výrobním údajům z firemních materiálů - fakt doporučuju si ten článek prolítnout, chcete-li získat základní přehled. Jestli ne, taky dobrý, já to znám... :-)

Takže dnes se zaměřím hlavně na rozdíly, které jsem mezi oběma typy vín zjistil. Tak především dnešní Riserva je o rok starší sklizeň. Víno také nese apelaci Denominazione di Origine Controllata e Garantita (DOCG), avšak je pouze z 90 % je vyrobeno z hroznů odrůdy Sangiovese, 10 % je pak označeno jako „další vybrané druhy“.
Hrozny jsou na vinicích již v červenci protrhávány, aby ty zbývající obsahovaly nejkvalitnější suroviny. Chladná fermentace pak probíhá v malých ocelových tancích po dobu 4 - 5 dnů a to při kontrolované teplotě pouhých 5° C. Promíchávání probíhá 3x denně. Na konci této etapy je teplota pomalu přirozeně zvýšena na 12° C a začíná první alkoholové prokvášení. Teplota pak vzrůstá kontrolovaně asi o 2° C denně až k hodnotě 27 - 28° C. Kvasící mošt se denně kontroluje a promíchává. Poté dochází k jablečno-mléčnému kvašení (tedy přeměna kyseliny jablečné na kyselinu mléčnou a oxid uhličitý díky činnosti mléčných bakterií). Proces vlastního zrání vína trvá asi 18 měsíců (oproti 12 měsícům u stupně classico) a to v sudech o objemu 25 hl. Sudy jsou vyrobeny ze středních partií francouzských dubů. Po nalahvování zůstávají plné láhve u výrobce skladovány při kontrolované teplotě po dalších 6 až 8 měsíců (na rozdíl od 3 až 4 měsíců u stupně classico), aby víno nedostalo teplotní nebo manipulační šok (za tento neodborný termín jsem opět odpovědný já, ale myslím, že zde dobře vystihuje jádro pudla).

Fattoria di Montecchio má vinice pro Chianti Classico položeny v nadmořské výšce 300 až 350 m a jsou otočeny jihovýchodním, nebo jihozápadním směrem. Podloží tvoří především jílovitá a hlinitá půda - podmínky to pro odrůdu Sangiovese optimální.

I design láhve s vinětou dnešní Riservy je klasický. Láhev je stejná bordó khaki barvy, nicméně prvky na etiketě jsou více decentnější, konzervativnější a ubylo na ní červené barvy. Etiketa je tak vyváženější. Opět kolkový pásek a nálepka s černým kohoutem. Adjustace je to také velmi pěkná, hezčí než předevčírem a navíc nechybí ani zadní viněta, obsahující doplňující údaje o víně. Korková zátka je stejná - plná, pevná, délky 46 mm s jednoduchým potiskem „Fattoria di Montecchio“.

Barva vína je hodně, hodně tmavě rudá, s až nahnědle fialovými odstíny. Vůně je znatelně jemnější, než u „normálního“ Chianti. Ano, vyzrálý a barikovaný základ zůstává i zde. Kořeněný výluh zralých rudých hroznů, plnost a kulatost. Pokud jsem ale u normálního Chianti naznačoval, že někdo by z této kulatosti mohl cítit jistou „nudnost“, pak u dnešní Riservy tomu tak není. Víno je podle mne jakoby svěžejší a vyhraněněnjší, což bude nejspíš zásluha těch 10 % „dalších vybraných druhů“ hroznů. Výrobce doporučuje - čerpal jsem opět z kvalitně provedených firemních prospektů - láhev otevřít hodinu před servírováním a to provádět při teplotě tentokrát 18° C.

I chuť je jemnější, milejší. Víno má specifičtější tvář, je o poznání lepší a opakuji znovu - zřejmě přítomnost jiné odrůdy hroznů a jistě také technologie zpracování a délka zrání se na výsledku podepsaly velmi příznivě. Najít nějakou bližší charakteristiku je ošidné, ale zkusím to. Je především hutné, plné. Červené plody - třešně, stopy jahod. Nicméně lze něco podobného říct o víně, které rok a půl nasávalo barikové příchutě? V každém případě Riserva je výrazně lepším vínem, dotaženějším a vyhraněnějším. Plné, bohaté s krásně dlouhým tříslovinovým dojmem, individuálně silné. Tohle Chianti bych už doporučoval pít samostatně s přáteli a vzájemně se podělit o vjemy. Jednou za čas si člověk musí udělat radost :-)

Odrůda: 90 % Sangiovese, zbytek nespecifikován
Ročník: 2000
Jakost: Denominazione di Origine Controllata e Garantita (DOCG)
Kategorizace: riserva
Cukernatost: suché
Vinařská oblast: Toskánsko
Výrobce: Fattoria di Montecchio di Ivo Nuti
Teplota skladování: 12° C
Teplota podávání: 18° C
Alkohol: 13 % obj.
Cena: pultová se pohybuje pod hranicí 20,- €, tedy kolem 600,- Kč

Spotřebitelská známka: 8.20

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
9 8 7 9 8

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 1990x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 11.02.2010 13:35:26