O Víně

20.07.2005 Petr Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 20.07.2005 00:00

Chianti Classico 2001 Denominazione di Origine Controllata e Garantita (DOCG) - Fattoria di Montecchio di Ivo Nuti, Itálie

Jak jsem již psal nedávno v článku Návštěva italského Alto Adige (tentokrát zlé vzpomínky) a pár slov o Chianti Classico, setkal jsem se nedávno v Itálii s lidmi přímo z této vinařské firmy. Pan Giovanni Matucci i jeho otec jsou příjemní lidi a nezkoušeli na mě ani žádné mafiánské triky :-)

Myslím, že Chianti („kianti“) je stejně chronicky známé slovo z vinařského oboru, jako např. Champagne, portské apod. Každé z uvedených patří sice do jiného soudku, ale co znamená vlastně označení „Chianti“ na vinětě?
Nejde o název odrůdy, jako např. Chardonnay, Frankovka atd. Chianti je obchodní název vín, pocházejících ze stejnojmenné toskánské oblasti (poblíž Florencie) v Itálii. Označení „Chianti“ smí nést pouze vína zde vyrobená. Jde tedy o stejné zásady, jimiž se řídí výroba vína např. v maďarské(o-slovenské) oblasti Tokaj. Samozřejmě, je-li některé víno něčím vyjímečné, šance jej prodat je mnohem vyšší, než nějakou „tuctovku“. Proto se dalším italským vinařům ze stejné toskánské oblasti nelíbilo, že jejich vína nemohou takovéto označení nést, ikdyž jejich vinice jsou od území Chianti jen co by kamenem dohodil… Jali se tedy lobovat a tlačit, aby oblast Chianti byla administrativně rozšířena a aby sem patřila i jejich vína. Lehký pohled do historie nám tedy řekne, že podobně jako u vín z veronské oblasti Veneto - jde o vína Soave nebo Valpolicella, také oblast toskánského Chianti byla na nátlak vinařských lobby zhruba před 40 lety rozšířena ze svých původních hranic na větší oblast. Do těchto apelací však "nově příchozí" vinaři přinesli hlavně cenovou válku. Jak jinak by mohli konkurovat po dlouhá léta zaběhlým a dominujícím výrobcům? Tím samozřejmě utrpěla především kvalita vína a pověst slavných značek.

Po roce 2000 však italští vinaři začali s nápravou - původní oblasti vinohradů označili přídomkem Classico, tedy např. Chianti Classico, Soave Classico a odlišili tak dvě rozdílné kvality vín. Samozřejmě Vám hodně napoví i údaje na vinětě, design a především cena lahve. Pravé Chianti, tedy Chianti Classico poznáte především podle nápisu na vinětě a podle znaku černého kohouta na hrdle láhve. Každá taková láhev je číslována a sledována nejen státními úředníky - viz růžová kolková páska na hrdle, ale i místním sdružením vinařů - viz právě samolepka s kohoutem. Mimochodem, víte někdo, proč je znamením této skupiny vín právě černý kohout?

Víno nese apelaci Denominazione di Origine Controllata e Garantita (DOCG) a je vyrobeno z hroznů odrůdy Sangiovese. Hrozny jsou již v červenci protrhávány, aby ty zbývající obsahovaly nejkvalitnější suroviny. Fermentace pak probíhá v malých ocelových tancích po dobu 10 - 12 dnů a to při kontrolované teplotě 27°-28° C. Poté probíhá jablečno-mléčné kvašení (tedy přeměna kyseliny jablečné na kyselinu mléčnou a oxid uhličitý díky činnosti mléčných bakterií). Proces zrání vína trvá asi 12 měsíců a to v sudech o objemu 25 hl. Sudy jsou vyrobeny ze středních partií francouzských dubů. Po nalahvování zůstávají plné láhve u výrobce skladovány při kontrolované teplotě další 3 až 4 měsíce, aby víno nedostalo teplotní nebo manipulační šok (za tento neodborný termín jsem odpovědný já, ale myslím že zde dobře vystihuje jádro pudla).

Fattoria di Montecchio má vinice pro Chianti Classico položeny v nadmořské výšce 300 až 350 m a jsou otočeny jihovýchodním, nebo jihozápadním směrem. Podloží tvoří především jílovitá a hlinitá půda - podmínky to pro odrůdu Sangiovese optimální.

Vlastní víno je baleno v láhvi Bordó khaki barvy s opravdu klasickým provedením viněty. Kromě zmíněných kolkového pásku a nálepky s černým kohoutem se hlavní layout viněty hlásí k tradicím italského vinařství v oblasti. Adjustace velmi pěkná, trošku mi chybí zadní viněta s doplňujícími údaji. Korková zátka je plná, pevná, délky 46 mm s jednoduchým potiskem „Fattoria di Montecchio“.

Barva vína je opravdu silně rubínově červená, s granátovými odstíny - firemní materiály nelžou :-). Vůně mi napovídá, že půjde o silné barikované víno. Ano, roční zrání ve velkoobjemovém dubovém sudu vtisklo vínu výrazně kořenitou osobitost, bohatou a silnou. Stopy lesního ovoce. Nicméně, jak jsem někde četl, kulatost vína, kdy jsou všechny složky vyváženy a žádná nevyniká, může i nudit. Těžko říct, musím ochutnat.

Chuť podporuje dojem z vůně. Jde o silné „jižní“ víno, jasný barik. Tříslovinová suchost a vyšší obsah alkoholu dávají vínu opravdu sílu a hutnost. Dlouhý dozvuk, plná chuť. Po 2-3 dcl si začínám uvědomovat, že víno není ničím jiným specifické. Je to kvalitně udělané silné vyzrálé a vyšlechtěné víno, ale nehledejte v něm Ameriku, není tam. Víno bylo v celé láhvi čisté, žádné usazeniny, žádný kal či vinný kámen.
Takové silné víno se opravdu hodí ke grilovaným masům, zvěřině a starým sýrům se silnou chutí. Výrobce ještě doporučuje - čerpal jsem z kvalitně provedených firemních prospektů - láhev otevřít hodinu před servírováním a to provádět při teplotě 17° C.

A závěr? Zajímavé, silné, dobré. Pijete-li normálně naše jakostní vína, nebo středně povedené přívlastky, budete velmi spokojeni. Nicméně já už pošilhávám po druhé láhvi tohoto výrobce, kterou bude Chianti Classico Riserva 2000 DOCG od stejného výrobce. O tomto vínu příště - 22. 7. 2005.

Odrůda: 100% Sangiovese
Ročník: 2001
Jakost: Denominazione di Origine Controllata e Garantita (DOCG)
Kategorizace: classico
Cukernatost: suché
Vinařská oblast: Toskánsko
Výrobce: Fattoria di Montecchio di Ivo Nuti
Teplota skladování: 12° C
Teplota podávání: 17° C
Alkohol: 13 % obj.
Cena: pultová začíná již na 12 - 13 € tedy kolem 380,- Kč

Spotřebitelská známka: 7.60

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
8 8 7 7 8

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2338x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 11.02.2010 13:34:33