O Víně

09.10.2003 Petr Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 09.10.2003 00:00

Sauvignon 2000 výběr z hroznů - Patria Kobylí a.s.

Je sice půlnoc pryč a já jsem dopil Veltlínské zelené ze včerejška, jsem ještě plný dojmů, ale něco malého by se do mě ještě vešlo... :-)

Tak jako obvykle hledím do regálů s poklady a přemítám, který miláček to dnes bude...? Nakonec volím půllitrovku Sauvignonu 2000 ve výběru z hroznů z Patrie Kobylí, který u mě už téměř 2 roky leží. Trať, odkud víno pochází má krásné jméno "Čtvrtě za Dvorcama" a teď už vytahuji korek. Nemůžu se dočkat, protože o těchhle půllitrovkách z Patrie mám jen to nejlepší mínění - a opravdu.
Ta vůně je úúúžasná - krásně plná, zelený nedozrálý angrešt, čerstvé zmoklé kopřivy (sbíral jsem je zamlada jako léčivé rostliny, abych si vydělal na tranďák). Cítím tam i zvláštní vůni, kterou bych nazval "když v létě za teplého dne zaprší" - tak jde přeci cítit zmoklý prach na chodnících. Ne, nesmějte se, myslím to vážně a v dobrém. Není to asi přesný termín vyskytující se v příručkách jak hodnotit víno, ale je to prostě tam. Je zvláštní, že jedna rostlinka poskytuje plody tak různých chutí a vůní - vemte si to od jemného Chardonnay, přes všechny ty Veltlíny, Sylvány, Ryzlinky až po tyhle Sauvignony, nebo Tramíny. A to nemluvím o odrůdách, pěstovaných mimo území ČR, nebo o modrých odrůdách...

Chuťově bych mohl použít stejné přívlastky jako píšu k vůni - navíc se mi zdá, že ta rostlinná kopřivovost způsobuje až mírnou hořkost v chuti. 14% je dobrá vizitka, koncentrované vlastnosti - řekl bych svým neumělým jazykem. No, já Vás nechci obtěžovat, ten jeden z nejlepších a nejvýraznějších Sauvignonů je SQĚLÝ a škoda přeškoda, že tahle odrůda v současnosti ustupuje z vinic a málokdy ji můžu u vinařů koupit. Proto - kde ji vidím, tam ji beru ! A tenhle Sauvignon z Patrie Kobylí, půllitrovka bratru asi za 100,- Kč vřele doporučuji i Vám. Howg!

Spotřebitelská známka: nepřidělena

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
nehodnoceno nehodnoceno nehodnoceno nehodnoceno nehodnoceno

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 1567x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 01.01.2010 16:39:34