O Víně

09.08.2005 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 09.08.2005 00:00

Veltlínské zelené 2002 akostné odrodové (odrůdové jakostní) - Karpatská perla s.r.o. Šenkvice, Slovensko

Vzpomínáte na reportáž ViDiho, která se týkala prezentace vín Karpatská perla s.r.o.? Jeho kladné reakce mne nabudili k rozhodnutí vyzkoušet osobně kvalitu vín. V obchodních centrech narazíte na řadu jakostních vín (vyšší přívlastky jsem bohužel neviděl), takže se dnes podíváme na Veltlínské zelené 2002 akostné odrodové (odrůdové jakostní).

Řekněme si nejprve něco o výrobci Karpatská perla s.r.o. Rodinnou firmu založila v roce 1991 Ing. Margita Šebová a Ing. Ladislav Šeba. Firma obhospodařuje 18,5 ha vinic v obci Svätý Martin na rozhraní Modranského a Seneckého vinařského rajonu. Firma pravidelně získává nejvyšší ocenění na slovenských i českých výstavách s odrůdami Veltlínské zelené, Ryzlink vlašský, Ryzlink rýnský, Pálava, Děvín a Alibernet a také v našich končinách s málo známou odrůdou Fateasca regala. Používají moderní technologie, jako je šetrné lisování, řízené kvašení do 20° C, fyzikální statické odkalování, barikování včetně kryomacerace, což je nakvášení rmutu při nízkých teplotách kolem 5° C po dobu od 12 hodin po 7 dní (modré hrozny) za účelem získání vyšší barvy a výraznějšího buketu. Na oficiálních stránkách najdete přesný popis technologie výroby a seznam oceněných vín, takže kdo má zájem, ať se podívá (odkaz naleznete dole).

Lahev typu Bordo má objem 0,75 l (zelené sklo) a je uzavřena lisovaným korkem délky 44 mm s firemním potiskem. Adjustáž je na vysoké úrovni. Při pohledu pouze na samotnou láhev si pravděpodobně řeknete, že se nejedná o nic mimořádného, ale pokud se podíváte na další láhve uvidíte vždy jiný grafický motiv. Není to ale jen změna názvu odrůdy, ročníku a jakosti, jak se to většinou dělá. Pokud bych měl najít nějakého našeho výrobce, kde se podobným stylem etiket zabývají, tak bych jmenoval Soare Sekt a kolekci Gran vino s použitím grafik od Alfonse Muchy. Etiketa má všechny povinné údaje, na zadní najdete další doplňující informace. Vzhledem k originálnosti etikety dávám vysoké hodnocení.

U adjustáže se na chvíli zastavím a z oficiálních stránek přebírám několik zajímavých informací, týkající se designu. Jak jsem již předeslal, na adjustáži vín Karpatské perly se podílejí známí slovenští umělci - žáci Albína Brunovského a to Karol Felix, Marián Komáček, Igor Benca. Milovníci vína si kromě vína odnášejí domů také malé umělecké dílo! A tak na výstavách adjustáže (u nás tolik podceňované a zanedbávané) postupně získali několik ocenění. Za Rizling rýnsky 1997 neskorý zber získali titul Vínna etiketa 2001. Na výstavě Agrokomplex 2001 získali za kolekci etiket odrůdových vín diplom Za priemyselný dizajn. Také musíme vzpomenout ocenění Vínna etiketa 2002 udělené na výstavě Vinofest a Vinoforum za Mūller-Thurgau 2000 neskorý zber. K největšímu skvostu patří Veltlínske zelené 2002 ľadový zber, který na výstavě Vinofest 2003 získal zlatou medaili a ocenení za nejhezčí vinnou etiketu roku 2003 na Slovensku. Etiketu vytvořil svým dílem Vzťahy - Marián Komáček. Na etikety ročníku 2003 jsou použité reprodukované malby již zmíněného akademického malíře Stana Černého. Takže neváhejte a podívejte se do naší databáze vinět (odkaz najdete dole). Stránku mohou také někteří naši vinaři pojmout jako dobrou inspiraci, některé etikety totiž nutně potřebují facelift! Za zaslání sady etiket tímto ještě jednou panu Šebovi velice děkujeme.

Barva je světle zlatožlutá se zelenkavými odlesky. Vůně je hluboká a typicky odrůdová pro Veltlínské zelené. Je zde nádherná medová vůně s tóny lučního kvítí, až se nechce věřit, že jde o jakostní víno. Tak plnou a nádherně odrůdovou chuť mnohdy nenajdete ani u přívlastkových vín. Vizkozita a vzhled je velmi dobrá.

V chuti najdete svěžest a harmonii. Jsou zde opět typické hořkomandlové tóny a jemné minerální odstíny. Víno má překvapivě dobrou harmonii, plnost a tělo, opět se dá srovnávat s víny vyšších přívlastků díky velmi dobrému extraktu. Pikantní kyselinka navozuje středně dlouhý dozvuk. Víno pravděpodobně dosahuje lahvovou zralost.

Byť to možná není ta ideální kombinace, toto Veltlínské zelené jsme podávali k pečeným kuřecím křidlům a po vínu se jen zaprášilo... Je také vhodné k čerstvým sýrům, kozím sýrům, zrajícím a poloměkkým sýrům a sýrům typu Trapist. I když jde o jakostní víno je výsledná známka velmi vysoká. Ať procházím vše znova a znova, zkoumám a porovnávám, tak dělá firmě Karpatská perla velmi dobrou reklamu. Kdo má tuto odrůdu rád bude velmi spokojený, jde o mimořádně podařené jakostní víno. Na další jakostní víno, tentokrát červené se můžete těšit zase příště.

Mimochodem, podívejte se na velmi dobré webové stránky, které jsou jednak aktuální, funkgující a navržené do posledního detailu. Je vidět, že se tomu někdo skutečně věnuje. Určitě je to dobrý příklad pro některé naše vinaře, kteří v mnoha publikacích nepochopitelně uvádějí webové a emailové adresy, které neexistují! Ani netuší, jakou škodu si tímto přístupem k zákazníkovi dělají...

Odrůda: Veltlínské zelené
Ročník: 2002
Jakost: odrůdové jakostní
Cukernatost: suché
Vinařská oblast: Malokarpatská
Vinařská obec: Šenkvice
Výrobce: Karpatská perla s.r.o., Nádražná 57, 900 81 Šenkvice, Slovensko
Alkohol: 12,0 % obj.
Číslo šarže: L3003
Rok lahvování: 2004
Cena: 73,90 Kč (Tesco červenec 2005)

Spotřebitelská známka: 7.40

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
8 7 7 7 8

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2276x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 04.01.2010 11:27:18