O Víně

23.06.2005 Anax!en Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 23.06.2005 00:00

St. Margarita Tramín červený 2003 výběr z hroznů - Vinné sklepy Maršovice v.o.s.

Ano opravdu je tomu tak a o tomto víně jsem psal společně s J. docela nedávno. Pokud jste tento článek četli, tak si možná pamatujete, že jsem se o tomto víně nevyjádřil moc pochvalně, na rozdíl od mých kolegů. Také jsem tam naznačil možný problém, a sice, že víno mělo jiný typ viněty, než vína od kolegů, stejně jako toto recenzované, bylo přímo ze sklepů. Samozřejmě že mi nedalo a musel jsem zjistit kde je zakopaný barikový sud, tedy v čem byl problém. Jelikož je toto víno, ve srovnání s tím prvním, úplně jiné a to velmi podstatně, rozhodl jsem se napsat nový článek, než jen dát poznámku ke starému.

Kdo ví o čem tady píšu ať laskavě čte dál. Ty z Vás, kteří první článek o St. Margarita Tramín červený 2003 výběr z hroznů - Vinné sklepy Maršovice v.o.s. ještě nečetli, prosím aby tak učinili právě teď, protože dále se budu na něj odvolávat, abych stále nevypisoval vše dokola.

Konečně jsem měl cestu kolem bydliště J., kde jsem ty vína přímo ze sklepů Maršovice vyměnil za vína od Vyskočilů a jedny čínské kuličky a konečně měl možnost srovnání. Ten den jsem měl nějaké vyřizování po městech naší vlasti a jak naschvál to byl jeden z těch extra horkých dnů. Tak jsem vína povozil v kufru auta skoro celý den. Za jízdy to nevadí, klimatizace udělá svoje, ale stání na sluníčku na parkovišti mi celkem naháněla hrůzu. Ovšem mé obavy nebyly na místě, skoro po třech hodinách přímého intenzivního slunce byla mezi víny v krabicích a kufru auta příjemná vlahá teplota. Uvnitř kabiny za okny je to jistě jiné, ale ten kufr spolu s hmotou vína to ustál.
Poznámka od J.: s Petrem tímto způsobem již řadu let vína nakupujeme a přepravujeme v kufru auta a zatím jsme s touto přepravou neměli problém a to i v pekelně horkých dnech. Velmi humorně potom vypadá vykládka po příjezdu z jihu Moravy, když vykládáme cca 200 lahví z jednoho auta...

Když jsem se v první recenzi na toto víno zmínil, že je velmi náchylné na dodržování vhodné manipulace a skladování, bál jsem se tedy, abych si nedovezl domů další kopii vína z první recenze. Po uložení vín do archivu jsem je po té cestě a natřásaní nechal uležet a uklidnit. Zhruba po měsíci si říkám, že by už mohly být vína odpočatá. Očekávání, po ohlasech kolegů, už začíná mé chuťové buňky dráždit k nepříčetnosti, vždy když jdu kolem sklepa.

Pro začátek ještě uvedu, že jsem víno od počátku vytemperoval na 8° C a ne na vinětou doporučených 4° C. Dle mého při této teplotě je víno velmi potlačené a uzavřené, dokonce se nebojím říci šoknuté. Při mé předchozí zkušenosti s přípravou čajů jsem notně ověřil nutnost správné teploty vody na daný čaj, ale také zahřátí konvice (hlavně stěn) a šálků stejnou vodou jakou zaléváte čaj, než do ní/nich ten čaj nalijete. Nedojde potom prudkému ochlazení horké tekutiny od studených stěn konvice a šálků a tedy její náhle změně. A jak jistě víte náhlá změna teploty neodpovídá ani vínům, měly by dané teploty dosáhnout hezky pomalinku, pozvolna. A jak běžně doma dosáhnete teploty tekutiny 4° C? Jasně, počkáte až venku za okny bude tato teplota, víno vytáhnete z archivu (cca 14-16° C) a necháte pomalinku zchladnout. Ale co když nechceme čekat až nastanou příhodné podmínky? V lednici máte, nebo byste teda měli mít, kolem 7° C, takže šup s ní do mrazáku. A tam máte, nebo byste měli mít -18° C. A tato štíhlá láhev s menším objemem asi dostane pěknou pecku sibiřským klimatem. Všechny mikroskopické látky se v té náhlé zimě chytnou za ručičky a semknou více k sobě. Zmenší se jejich kmitání i entropie a navléknou teplé kabáty. To potom nemá být chuť a vůně fádní, když se o Vaše smyslové orgány otírají aromatické látky zabalené do zimních bund a kožichů. Jelikož mé první podchlazení tohoto vína a pokus, který udělal J. nepotvrdily převratnou chuť při 4° C, neudělal jsem to tak a mám dojem, že jsem o nic nepřišel, ba právě naopak, posuďte sami:

Adjustáž viz první článek. Jen uvedu, že nové viněty oproti první mají nejen kromě názvu odrůdy na přední straně také vzadu uvedené hodnotu zbytkových cukrů a upravený design. Barva u této Margarity byla velmi sytější než předešlá. Opravdu byla až hodně sytá, téměř jako ledovky! Tady bych tu deklarovanou jantarovou barvu s přimhouřením dokázal tolerovat. Ale jak jsem psal, do jaké barvy bude toto víno zrát, když teď vypadá jak 7 let vyležené víno? Asi kaštanově hnědou, nebo si udrží svůj vysoký standard. Vůně je nepopsatelná, to se musí zažít. Já se teď jen přibližně pokusím zachytit ten zážitek. Už po vytažení plastové zátky délky 40 mm s nápisem Starkorck je na její vnitřní straně zachycená nepatrná část velmi sladké a příjemné ovocné vůně. Jistě uznáte, že oproti korku, který načichne hezky je to na chemicky míň netečný plast hezký výkon. Už tyto první indície mi dávaly signály, že tentokráte to bude něco jiného. Nádherné tóny květin, zejména především růží a velmi líbezné sladké medové vůně se jen hrnou ven, aby Vám mohly vehnat sliny do úst. V chuti je medová sladkost opravdu nádherná. Vnímáte ji velmi hezky, protože je krásně usměrněna velmi svěží citrónovou příchutí a velmi kořenitým až minerálním závěrem. I nějaké pěkné tóny lékořice či fenyklu by se tam daly najít. Víno chutná nádherně ovocně a svěže. A tím myslím, že když víno polknete, tak nejen že máte v puse ještě téměř minutu úplně stejnou chuť jako po nabrání do úst, ale ta svěží citrónovost Vám stále nahání sliny do úst a Vy musíte ještě dlouho po spolknutí vína polykat a polykat, jak se pusa snaží pohárky zneutralizovat od neustále ječících stimulů. Paráda, tohle jsem zažil v kategorii výběr z hroznů jen u Chardonnay 2001 od pana Polehni, který vypadal chuťově velmi podobně.

Takže vidíte, že toto se rozhodně nedá srovnávat s tekutinou (záměrně nepíšu vínem) popsanou v prvním článku. Pravdy se už asi nedobéřeme a nezjistíme co se stalo. Nabízí se popsané možnosti špatného skladování či manipulování, nebo chyba lidského faktoru. Těmto chybám se asi nevyhneme a pokud jde o neúmyslnou lidskou chybu, musíme jisté ztráty tolerovat. Ale pokud jde o záměrný prodej nějaké menší nepovedené série, s tím že se to ve vinotékách ztratí a lidé bez možnosti srovnání to rádi vypijí k párkům s cibulí k večeři, je to asi problém. Nikdy nevíte kam takové víno dorazí, viz tento případ. Takže pozor nepoctiví vinaři, my bdíme a nikdy nevíte, jestli Vás nevyhmátneme a od další koupě čtenáře prostřednictvím portálu neodradíme :-). Tímto nijak neobviňuji Vinné sklepy Maršovice ze záměrného vypouštění špatných vín a nechci aby tady vzniklo nějaké nedorozumění! Jen nastiňuji možné alternativy, proč se ke mně dostalo to špatné první víno. Ba právě naopak z Maršovic vyjíždějí vína přímo skvělá, takže pokud někdo nenarazíte na stejný problém jako já, budeme muset dodržet presumpci neviny a to špatné víno tolerovat jako ojedinělý případ souhry nepříjemných okolností, provázející „život „ této lahve.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: St. Margarita
Odrůda: Tramín červený
Ročník: 2003
Rok lahvování: 2004
Jakost: výběr z hroznů
Cukernatost: polosladké
Vinařská oblast: Znojemská
Vinařská obec: Jezeřany-Maršovice
Viniční trať: Široká
Výrobce: Vinné sklepy Maršovice v.o.s
Číslo šarže: 8/03
Evidenční číslo jakosti: 35A1-04/1705
Zbytkový cukr: 20,4 g/l
Bezcukerný extrakt: 21,6 g/l
Kyseliny: 1,05 g/l
Cukernatost hroznů: 26° NM
Teplota podávání: doporučená 4º C, ale raději 8-10º C
Alkohol: 13,4 % obj.
Archivace: 3-5 let
Cena: 150,- Kč (přímo od výrobce duben 2005)

Spotřebitelská známka: 8.60

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
9 8 9 9 8

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2015x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
Lukáš 23.12.2009 15:21:02