O Víně

17.06.2005 Anax!en Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 17.06.2005 00:00

Oppenheimer Krötenbrunnen 2003 Kabinett (kabinet) - Rheinhessen, Německo

To si takhle jednou opět kráčím v supermarketu. Tentokráte je to Diskont Plus. Tam jsem ještě nikdy žádné víno nekoupil, protože výběr je celkem zoufalý a dost za jinými hypermarkety zaostává. Ovšem tentokráte jsem jen kolem vinného regálu neprofrčel, ale dokonce se i zastavil a výše uvedenou láhev dokonce začal zkoumat. Tak copak to tady máme. Predikátní víno v jakosti kabinet, hm. Cukry jsou lieblich, tedy polosladké, hmm. Cena vína je 59,- Kč, hmmm! Podivné, přívlastkové víno, ale bez udání odrůd. No jo, němčouři, říkám si a láhev dávám do vozíku. Za ty peníze to risknu. Je tady jistá možnost, že víno bude absolutní bomba, přímo atomová! Proč? No, když už použili v názvu jméno otce atomové bomby Juliuse Roberta Oppenheimera, který to v Los Alamos pěkně rozjel a svět obohatil o jedno velké KA-BOOOM. Takže mrkněme na víno, jestli má podobný potenciál.

Započněmež jako obvykle adjustáží. Láhev je obsahu 0,75 L, tmavé barvy a typu buď Alsaská flétna, nebo Weinschlegel. Jsou si velmi podobné a teď nemám oba typy vedle sebe, abych mohl vypozorovat rozdíl. Viněta je taková miloučká, barevňoučká, roztomile kytičková. Viděl jsem asi čtyři různé německé slaďáky a vypadaly hodně podobně jako toto. Ale, jo, je to víno na rychlou spotřebu za pár peněz, dá se to označit za vyhovující a styl vína to vystihuje. Pod zelenou záklopkou se slušivým límečkem jsem kupodivu nenašel plechový šroubovací vrchlík (který u těchto slaďáku je celkem běžný) ale plnohodnotný plný korek s potiskem délky 38 mm.

Barva je světlejší, slámová se zelenými odlesky, která celkem odpovídá mladším vínům. Cukříky se líně válejí po stěnách sklenice a vytvoří hezký most s četnými pilíři. Vůně velmi překvapila a za těch zmíněných pár peněz odvedla velmi dobrou práci. Byla krásně intenzivní a mnohoslibná. Daly se identifikovat meruňky, mandarinky, aromatické koření, citrusy se sladkými medovými tóny a nějaký kytičkový mix jako růže a stromová květena. Jelikož, jak jsem uvedl, odrůda není nijak specifikována, můj nos po nasání krásného buketu společně s mozkem vypustili ústy údaje jako Tramín červený, Rulandské bílé, Ryzlink rýnský či některé jiné ryze místní odrůdy (Kerner atd.) Některé z odrůd by ve víně mohly být obsaženy.

V chuti jsem si onu domněnku ještě potvrdil. Víno sice chutná velmi sladce (slovo velmi je zavádějící, ledovka taky chutná velmi sladce a může být tak 5x sladší), takže bych měl raději napsat víno je poněkud sladší, slovy fyzika sladké jako roztok se zbytkovým cukrem okolo 30-40 g/l. Ale nepůsobí to jenom sladce, neboť jsou do rozběhu cukrům postaveny hezké, živé kyseliny, které je hezky umírní a nenechají dominovat nad chutí. Víno sice nemá nijak dlouhou dochuť, také extrakt a plnost těla je slabší, ale prostě za tu cenu chutná báječně. V pořádku, jen se mi smějte, no a co! Víno z obchoďáku za 59,- Kč jsem hodnotil lépe než naše některé sladší přívlastky za několikanásobně vyšší ceny. Ano, je to tak. Někde je chyba, doufejme že ne v mé chuti, která si se mnou chtěla ten den zalaškovat. Chápu, že by cena neměla vlastní hodnocení vína ovlivňovat, jen upravit závěrečné poměry, ale nejsem si jistý, že i kdyby byla uspořádána anonymní degustace 4 podobně sladkých vín za 200,- Kč a mezi ně šoupnute toto, asi by tak nevyčnívalo. Nebo jo? Asi to budu muset někdy zkusit, abych zjistil, jak jsem „mimo“ a jak je toto víno hnusné a plně odpovídá ceně stáčené vody po oplachu nerez tanků německých slaďáku, třeba klidně z vinařství Weinlaubenhof Kracher. Sladká vín z toho vinařství stojí tolik, že by to i odpovídalo.

Jak je to se snoubením toho vína s jídlem? Inu, je velmi benevolentní, aspoň co se doporučení na vinětě týče. Je tam naspáno cituji: „...je vhodné k různým pokrmům.“ Tak to je paráda! Tak levné a vhodné absolutně ke všemu! Ale není tomu tak, dále a níže je menším písmem napsáno: „...je vhodné k předkrmům, rybám a masu.“ Mám pocit, kdyby tam byly ještě připsány těstoviny a sýry, tak by toho textu nebylo třeba, neboť téměř vystihuje onen první k různým pokrmům.

Atomovka z toho vína nebyla, takže to pojmenování asi nebude podle vědce, ale podle města Oppenheim, kde se nalézá podoblast Krötenbrunnen s vinicemi jako Herrenberg, Herrengarten, Kreuz, Paterhof, Sackträger, Schloss, Tafelstein, Falkenberg a Gesamtergebni, pokud jsem to teda pochopil správně a jak je to vyobrazeno na pohlednici dole. Takže to je vše, ale zůstaňte nám věrní, protože už na svou příležitost čekají dvě další německá vína, tentokráte sladká v jakosti pozdní sběr a výběr z hroznů! Mňjamííí…

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Oppenheimer Krötenbrunnen
Odrůda: neuvedena
Ročník: 2003
Jakost: Kabinett (kabinet)
Cukernatost: polosladké
Vinařská oblast: Rheinhessen
Vinařská obec: Krötenbrunnen
Stáčírna: Reh Kendermann GmbH, Weinkellerei, Německo
Číslo šarže: 434289931005
Teplota podávání: 8 - 10º C
Alkohol: 10,5 % obj.
Cena: 59,- Kč (Diskont Plus v roce 2005)

Spotřebitelská známka: 7.60

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
6 8 8 7 9

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2024x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
Lukáš 23.12.2009 14:43:23