O Víně

29.06.2005 Petr Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 29.06.2005 00:00

Alibernet 2002 odrůdové jakostní - Vinařství Plešingr s.r.o., Rohatec

Cabernet Sauvignon, Cabernet Moravia, Rubinet, Neronet a Alibernet - rodinka silných a výrazných modrých moštových cabernetových odrůd, z nichž mohou vzniknout krásná vína. Rohatec je z hlediska podnebí jistě lépe položenou obcí než např. takové Traplice (na severní hranici podoblasti Slovácko), ale dokáže dnes chutnané víno konkurovat vyzrálým jižním krasavcům?

První zajímavostí dnešního vína je jeho původ - jen vyjímečně lahvovaná odrůda Alibernet je křížencem odrůd Alicante Bouschet a Cabernet Sauvignon. Vznikla v Ukrajinském vědeckém ústavu vinohradnictví a vinařství v Oděse v roce 1950. Teda - Ukrajina? Inu, v Česku ji uvedl pan prof. Kraus a to mě uklidnilo :-)

Druhým punktem hodným pozornosti je, že víno je původem ze Slovenska. Jak nám vloni v interview řekl pan Plešingr (pan Michal Plešingr, syn "starého" pána, ať to máme přesně), kvalitu hroznů si u smluvního dodavatele-vinaře kontrolují již během roku. V rodinném Vinařství Plešingr mají s tímto slovenským pěstitelem dobré zkušenosti - je to pan Korpáš z obce Strekov, Južnoslovenská vinárska oblasť.
Dnešní víno je z hroznů v jakosti pozdní sběr, nicméně díky svému původu (ze Slovenska - tedy není z ČR), bylo zařazeno jako odrůdové víno jakostní. Zelená bordó sedmička s ústím Oberband - tento typ láhve je někdy nazýván Bordó exlusive, nebo Bordó America. Jak jsem se již několikrát zmínil a můj názor se nezměnil, špatně se z ní vytahuje zátka, máte-li vývrtku tzv. motýlka: osazení na ní neobejme hrdlo lahve, ale sedí na onom širokém ústí a z vytáhnutí zátky se stává docela vachrlatý proces...
Ať se na mě pan Plešingr nezlobí, ale přes všechny správně uvedené údaje na vinětě, mne její design ani provedení - červený potisk zlatého podkladu - neoslovuje. Budete-li někdy stahovat etiketu dolu, nejlépe za studena a sucha, prostě jen tak. Bohužel, ani lepená zátka nestojí za řeč.

Barva vína je nadobyčejně tmavá. Je tmavá, tmavá a černo-červená, je to tmavý granát. Víno je velmi vazké, taková viskozita se hned tak nevidí. Kapičky na stěně předpisově vypucované O.I.V. skleničky po zamíchání vínem nestékají dolů, ale zůstávají na skle - odporuje to Newtonovu zákonu přitažlivosti těles, což mne, člověka s exaktním vzděláním chvíli trápí... Nicméně pak si uvědomím, že vzhledem k nepatrné hmotnosti kapky je zkrátka "přilnavá" síla viskozity, čili tření o stěnu skleničky větší, než síla přitažlivá, kterou Země táhne kapku k sobě "dolů". Vlastně bych měl podle nové teorie strun napsat, že zakřivení prostoru v oblasti kapky je menší, než velikost síly tření - ale nechme tyhle "řečnická cvičení" pobledlým fyzikům :-) a věnujme se krásně vyvedenému moku.

Vůně vína je stejně výrazná, jako je výrazná jeho barva. Je těžká, hutná a krásně plná. Cabernetová kořenitost, černý rybíz a ostružiny - to je doplněno hladkostí a plnou chutí borůvek. Rodí-li se v našich severských oblastech takováto plná vína, proč vlastně ještě někdo pěstuje "ty nevděčné nakyslé bledule" jako Modrý Portugal a podobně? Ale ne, myslím to jen obrazně.

Také chuť mne příjemně překvapuje a po té bohaté voňavé předehře by byl hřích, kdyby chuť nekorespondovala s vysoce nasazenou laťkou. Víno je plné a bohaté, výrazné až peprné. Cabernetové až barikové vjemy, dlouhý dojem a přitom hladký podklad borůvkového sametu - je jednoduché si stále znovu nalévat, o nepříjemné kyselosti nemůže být ani zmínka. Tento Alibernet bych pil stále dál, no ale vzpomínám si na svůj závazek max. půl sedmičky denně a velmi nerad víno odkládám na zítra.

Takhle si představuji plné, silné moravské červené víno - tato představa je lehce "zkalena" skutečností, že víno je původem ze Slovenska, ale to nepadá na váhu :-) Takže nakonec jdu znovu pro láhev a povoluji si ještě dvě skleničky...

Dobrou zprávou je také to, že pan Michal Plešingr nám vždy ochotně sdělí požadované detaily o svých vínech, zašle analytické hodnoty k nim a včera nám také řekl, že tento sytý a výborný Alibernet 2002 má ještě k prodeji a chystá také stejné víno ročníku 2003 - nu, těšme se!

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Alibernet
Ročník: 2002
Jakost: odrůdové jakostní, cukernatosti hroznů však dosáhla jakosti pozdního sběru
Cukernatost: suché
Země původu hroznů: Slovensko
Vinařská oblast: Južnoslovenská vinárska oblasť
Vinařská obec: Strekov
Výrobce: Vinařství Plešingr s.r.o. Rohatec
Číslo šarže: 37/02
Evidenční číslo jakosti: 49474V/03-7223/118
Číslo vzorku: 32
Rok lahvování: 2003
Alkohol: 12,5 % obj.
Bezcukernatý extrakt: 25,6 g/l
Kyselinky: 6,9 g/l
Zbytkový cukr: 2,9 g/l
Skladovat lze: určitě nejméně do roku 2008 při teplotě do 12° C
Teplota servírování vína: 14-17° C
Cena: 158,- Kč (přímo u výrobce srpen 2004)

Spotřebitelská známka: 7.80

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
6 8 8 9 8

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 1977x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
Lukáš 22.12.2009 18:19:51