O Víně

07.06.2005 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 07.06.2005 00:00

St. Margarita (Tramín červený) 2003 výběr z hroznů - Vinné sklepy Maršovice v.o.s.

Poslední z velmi podařené kolekce St. Margarita je polosladký Tramín červený 2003 výběr z hroznů. Dnes ráno jste měli možnost poznat názor od Anaxiena, který vůbec poprvé degustoval toto víno. Ještě než vyšla jeho rezenze, vedli jsme diskuzi nad všemi problematickými body a hledali možné příčiny jeho rozčarování a zklamání. Pokusím se vysvětlit mojí teorii, proč byla jedna láhev kvalitou velmi odlišná od druhé.

Lahev typu Bordolese má objem 0,5 L (čiré sklo) a je opatřena plastovou zátkou délky 40 mm. O perfektní adjustáži jsme již psali, takže postoupíme dále. Když mne Anaxien postupně seznamoval se svými dojmy, které nebyly vůbec dobré, ba naopak, tak jsem sazmořejmě znejistil. Důvodů může být vždy hodně, přeprava, konkrétní partie vína, vada, nečistota v láhvi atd. ale pořád mi to vrtalo hlavou. Není nic lepšího než prostě láhev otevřít a porovnat.

Barva je zlatožlutá a jiskrná. Na deklarovaný odstín jantarově zlatý to ale rozhodně nevypadá, ale je pravda, že je intenzivní a zajímavá. V tomto senzorickém hodnocení jsme se určitě shodli. Viskozita je nádherná, obrovské mosty se velmi líně převalují a velmi pomalu stékají dolů po stěně skleničky. Po třech minutách objevuji dokonce malé kapky vína, která ulpěly na stěně skleničky, což je velmi neobvyklé. Víno má velmi vysokou hustotu, převaluje se pomalu, podobně jako např. olivový olej. Zde dochází k prvnímu rozporu. Tramín od Anaxiena působil mnohem jednodušeji, viskozita byla v jeho případě velmi potlačená a na udávanou hodnotu zbytkového cukru rozhodně nevypadala. Těžko říci, čím si to vysvětlit? Do diskuze vstoupil i Petr, který zastával názor, že fyzikální a chemické zákony prostě nelze přehlížet a pomalu mne vyvedl z omylu, že tento negativní vliv může mít příčinu v nevhodném skladování či přepravě vína. Pojďme tedy k poslední senzorické hodnotě, kterou je veledůležitá chuť.

Tak zde došlo k velmi zajímavým výsledkům a pozorováním, hned v úvodu musím poznamenat, že došlo k výrazně odlišným názorům. V mém případě se jednalo o dlouhotrvající chuť, která je díky nezvykle vysoké kořenitosti a především extraktu, kterého je zde tolik, že by z něho šel vyrobit "druhák, třeťák a možná i dokonce čtverák" :-)

V dozvuku je kromě zmíněné kořenitosti také dostatek různých medových odstínů. Nesmím také zapomenout upozornit na chuť i vůně růží. Vůbec pozoruji, že čím více se víno otepluje a rozdýchává, dochází k neuvěřitelnému spektru nových vlastností. Chuť je daleko širší než je obvyklé, zbytkový cukr působí velmi přirozeně a dokonale vyvažuje kořenitý závěr, takže víno nepůsobí tak těžce. I tak je to síla, obsah alkoholu na tak vysoký zbytkový cukr je extrémně vysoký (13,40 % obj.)! Po dvou vypitých dcl je víno v hlavě.

Při pití jsem rozhodně nespěchal a pokoušel jsem se stále přijít na ten problém, proč jedno víno chutná tak excelentně a druhé zklamalo? Pokusím se ze svých poznámek a korespondence s Anaxienem vypíchnout to nejdůležitější, na co jsem přišel a co vznikalo velmi spontálně.

Doporučená teplota podávání od výrobce, správně řečeno podchlazení na 4 °C mi absolutně nevyhovovalo. Nejenom vůně, která se mi zdála velmi potlačená a uzavřená, ale i chuť (!) působila nějak sevřeně až zapškle. Proto jsem nechal víno pomalu oteplovat a výsledky se ihned dostavily! Najednou se Tramín otevřel do velmi širokého spektra vůní a především chuťových pohárků. To podchlazení není dobré a nedoporučuji ho, víno raději podávejte při vyšší teplotě, mi se osvědčilo 8 - 10 °C. Při pití nespěchejte, udělejte si čas a připravte se na zvláštní zážitek. Toto víno rozhodně nepijte jen tak, měl by to být svátek a měli byste k tomuto vínu přistupovat s určitou pokorou. Také mne při popíjení napadlo, jak asi bude chutnat Tramín červený 2002 pozdní sběr od stejného výrobce, několik lahví s kolegy máme připravené k degustaci!

Pokud jste zvyklí na klidná vína s vyšším zbytkovým cukrem, který vše přebíjí, tak zde naopak dochází k zajímavé zkušenosti. Zbytkový cukr možná ani nezaregistrujete, díky nádherné kořenitosti, medovosti a plnosti na to ani nebudete myslet. Možná vás bude trochu provokovat kořenitý závěr, ten extrakt je skutečně abnormální. Poslední cca 1 dcl dávám jako obvykle v láhvi na mražák a zkouším opět malý experiment, který se mi osvědčil u první Margarity (Chardonnay). Výsledek je skutečně zajímavý, dostanete nádherný nektar, který se velmi líně dostává z hrdla láhve. Vůně je asi na 0,0001 % normálního stavu, ale protože se jedná o víno s vysokým obsahem alkoholu, působí jako med! Ale, jak tak víno převaluji v ústech přicházím na zajímavou věc. Při podchlazení vystupují nezvyklé hořké pachutě, které jsou dány pravděpodobně extraktem a kořenitostí! Pokud vám tato vlastnost vadí, podávejte víno teplejší a uvidíte, že se chuť diametrálně změní.

A co k tomuto vínu doporučit? Určitě si ho dovedu představit vychutnávat jen tak, pomalu, velmi pomalu ho mlsat, poznávat a vychutnávat. Také ho můžete podávat k dezertům. Já měl připravené teplé, právě upečené tvarohové koláčky s posýpkou a málem jsem z toho umřel blahem... Je to víno, se kterým se můžete mazlit, přináší nezapomenutelné chvíle a okamžiky, které se tak často neopakují.

Kdybych mohl použít technický výraz, tak by asi použil tento: Best in class! Rozhodně na mne víno nepůsobí prázdným či vodnatým dojmem. Jde o velmi zvláštní víno, které přináší zajímavé protiklady. Dokud neotevřu St. Margaritu dovezenou loni v srpnu, která nemá na přední etiketě uvedenou odrůdu, tak raději hledejte tu partii, kterou jsme právě vyzkoušeli. Dole najdete odkaz do databáze etiket, kde najdete všechny etikety St. Margarit, abyste věděli o čem se zde mluví. Ve svém archivu jsem dokonce objevil St. Margaritu 2003 vyrobenou z Tramínu, který je polosuchý, takže opět jiná partie, no uvidíme...

Pokud bych měl všechny tři Margarity, o kterých jsme psali seřadit, tak nejvýše hodnotím Chardonnay, na kterém se mi líbila lehkost, komplexnost a harmonie. Těsně za tímto Chardonnay řadím tento Tramín červený a s větším odstupem následuje Rulandské modré z panenské sklizně. Je ovšem možné, že tato rulanda neměla ještě všechny znaky zralosti, jakož i samotná odrůda nemusela mít vše, jako po deseti letech na vinici. Uvidíme také, co s vínem udělá další archivace, určitě si nějakou tu láhev pečlivě uschovám a vyzkouším za pár let, docela se těším, kam se toto víno dostane. Určitě se ještě více zakulatí, rozhodně má výborný potenciál k archivaci na více než 5 let, pokud se extrémně vysoký alkohol nestane agresivním...

Když jsem stále přemítal, co mi tento tramín připomíná, musel jsem si stále dokola opakovat jeho nejdůležitější vlastnosti: perfektní kořenitost, medovost a chuť růží! Po chvíli jsem na to přišel, připomíná mi suchý Tramín červený 1997 výběr z hroznů z Vinných sklepů Valtice, pár lahví ještě pečlivě schovávám v archivu.

Dnes jste se mohli dozvědět dva odlišné názory na jedno víno a to je určitě dobře. Nejde jen o to, jedno pochválit a druhé pohanit, ale snažit se pochopit, proč tomu tak je. A to je dobře, nemyslíte? Moc se těším na postřehy od Petra a Anaxiena na láhve, které jsem mu nedávno předal, je to stejná partie a zásilka, kterou jsme nedávno kupovali přímo od výrobce.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: St. Margarita
Odrůda: Tramín červený
Ročník: 2003
Jakost: výběr z hroznů
Vinařská oblast: Znojemská
Vinařská obec: Jezeřany - Maršovice
Viniční trať: Široká
Zatřídění dle zbytkového cukru: polosladké
Výrobce: Vinné sklepy Maršovice v.o.s., 671 75 Jezeřany
Číslo šarže: 8/03
Evidenční číslo jakosti: 35A1-04/1705
Alkohol: 13,40 % obj.
Velikost šarže: 1405 litrů
Cukernatost moštu: 26 °NM
Obsah zbytkového cukru: 20,4 g/l
Obsah kyselin: 1,05 g/l
Bezcukernatý extrakt: 21,6 g/l
Teplota skladování: 10 ºC
Teplota podávání: 4 ºC
Cena: 155,- Kč (přímo od výrobce duben 2005)

Spotřebitelská známka: 8.80

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
10 7 8 10 9

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2100x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 18.10.2010 17:51:23