O Víně

16.05.2005 Petr Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 16.05.2005 00:00

Pinot Noir 1995 V.S. - Vincon Vrancea S.A., Focsani, Rumunsko

Rumunsko - dnes poprvé píšu o víně z této pro mnohé z nás neprůhledné země. Přesto jak píšu v upoutávce na dnešní článek, v Rumunsku vyprodukují dvakráte více vína než v zemích daleko známějších - v Austrálii, v Chile, nebo v Řecku. Pravdou je, že spousta hroznů a surového vína se jistě prodá ještě před zpracováním a to i našim zpracovatelům, nicméně to, že Rumunsko stojí jaksi v pozadí zájmu širší vinařské veřejnosti je krásným příkladem, jak marketing vládne obchodu.

Společnost VINCON VRANCEA S.A. se sídlem ve městě Focsani, je jedním z nejvýznamnějších producentů kvalitních vín v Rumunsku. Při výrobě se výhradně tradiční metody zpracování. To vše spolu s klimatickými a půdními podmínkami dává vínům z vinic Panciu, Cotesti a Odobesti specifický a nenapodobitelný charakter - tolik informace od dovozce do ČR, severočeské firmy - A-Term s.r.o., Bílina - mimochodem opravdu široké obchodní aktivity :-) .

Víno - Rulandské modré - pochází ze středovýchodní oblasti Rumunska - je to vinařská oblast Moldova, podoblast Cotesti. Na mapce pod článkem lze vidět křížkem označené místo na úpatí Karpat, asi 170 km od pobřeží Černého moře. Označení V.S. znamená víno odrůdové jakostní - pro další stupně jakosti rumunských vín se koukněte do složky naší Encyklopedie - Jakosti - Rumunsko.

Co mne na víně ve vyšší lahvi Bordo Exlusive zaujalo na první pohled, je podobnost stylu viněty s moldavskými víny - není divu, byla to dříve jedna země. O dnešní "rulandě" materiály na webu dovozce mluví, že víno bylo vyrobeno tradiční francouzskou Bordeaux metodou, poté zrálo 2 až 3 roky - to je teda dost velký rozptyl - v dubových sudech a poté ještě stárlo 2 roky v lahvi. Není tedy divu, že na můj stůl se po tak dlouhém "mučení" :-) dostává teprve téměř po deseti letech od sklizně...

Viněta je opravdu více než klasická, její výpravné provedení připomíná ruský či moldavský styl. Zlatý je strukturovaný tisk obchodního jména řady těchto vín BECIUL DOMNESC, další řady vín stejného výrobce jsou např. Vita Romaneasca a Domeniile Vincon. Zátka je pouze z lepené korkové drtě s plnými okraji, potisk nevalné kvality však plně využívá celou plochu - je tvořen velkým logem výrobce s dominující hlavou býka - nebo bůvola? Korek je však dlouhý pěkných 48 mm a tak se mi při vytahování z hrdla láhve přetrhl jako had...

Víno má ve skleničce ocelově granátovou barvu s koňakovými tóny a tmavě rubínovými odlesky, je to konzistence řídkého oleje. Ve vůni se ihned projeví síla dvou- či tříletého zrání v dubovém sudu. Nevím, zda je tím myšlen dubový sud barrique, ale barikové vůně se z vína derou jako o život a útočí na sliznice mých dutin. Vanilka, znatelný alkohol, místy až aceton, v pozadí snad grep a přezrálé červivé třešně. O těch červech to myslím vážně - kdo jste v mládí kousl do takového "pokladu", jistě si vzpomenete na rozdíl mezi zralou třešní a zralou třešní s červy - chuť je daleko syrovější, řekl bych zemitější a jakoby kovová. Nechci ale přirovnáním vůně vína a po chvíli i chuti k červům toto víno shazovat. Tohle je rulandské modré? Hmm, já bych řekl, že ani omylem - zrání v sudu z něj udělalo mnohem víc silný barikový cabernet.

Chuť je zvláštní, jednoznačně silná a ostrá. Jako by od koření, že až pálí, nechám-li jej déle v ústech - přičítám to těm dubovým stěnám sudu. Za dva roky se do vína musely přemístit snad všechny "barikové molekuly". Překvapivě mě oslovují i taniny, výrazné koření je znát i v dlouhém dozvuku. Barik přebíjí všechno ostatní. Jde o zajímavou zkušenost, barikovaným červeným vínům bývám nakloněn, ale tohle snad už bylo trošku až moc-moc.

Co se týče dalších služeb, které zvídavému vínomilci nabízí např. webové stránky výrobce www.vincon-vrancea.ro, je to bída, neboť se dozvídám, že: "...este în constructie...", s poslední aktaulizací ze dne 23.6.2003 v 00:13 hod. Poměrně lepší to je s webem dovozce...

Ještě poznámka k ceně vína - ve vinotéce, ke jsem jej koupil, stálo víno 215,- Kč, což je cena dosti vysoká. Dovozce víno na svém webu nabízí za přijatelných 125,- Kč. Nevím, kde je chyba - zveřejnil dovozce cenu pro obchodníky, nebo jde o cenu pultovou a víno předražil majitel vinotéky? Na jednom finském vinařském portále jsem však našel toto víno s titulkem "Víno týdne" za udanou cenu 5,84 EUR což je asi 180,- Kč. Inu, někdo udělal chybu.

Víno patří určitě k tomu lepšímu, co můžeme z rumunských vín ochutnat. Na můj vkus je však až příliš silné a výrazné, jakékoli jemnější zákoutí se v něm ztrácejí. Charakteristiku, kterou dovozce uvádí na přelepce etikety, mělo víno možná před 2 lety, mně se však včera jevilo jako mnohem výraznější. Víno je tak vhodné k výraznějším úpravám masa, zvěřiny, k pochoutkám z grilu, řekl bych, že snese i nepříliš paprikované klobásky.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: řada Beciul Domnesc
Odrůda: Pinot Noir - Rulandské modré
Ročník: 1995
Jakost: V.S.O. - odpovídá našemu "odrůdové jakostní"
Cukernatost: polosuché
Vinařská oblast: Moldova
Vinařská podoblast: Cotesti
Výrobce: Vincon Vrancea S.A., Focsani, Rumunsko
Alkohol: 12,5 % obj.
Teplota podávání: do 18° C
Dovozce: A-TERM s.r.o., Bílina
Cena: 215,- Kč - vinotéka menšího okresního města

.

Spotřebitelská známka: 6.60

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
8 8 7 6 4

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2908x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
Lukáš 04.01.2010 18:21:07