O Víně

12.05.2005 Anax!en Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 12.05.2005 00:00

Chardonnay 2003 Golden Kaan - Western Cape, KWV, JAR

Vždy, když jedu do Ostravy na degustaci, obvykle se zastavím v Makru na levnější nákupy do lednice na celý měsíc. Samozřejmě, že musím zabrousit i do vinné sekce. Tentokrát mne tam zaujalo výše uvedené víno, navíc v akci a tedy doufám zlevněné na rozdíl od jiných „akcí“. Jestli by bylo dražší, asi by mne porajtoval šlak, ale o tom až dále. Jelikož jsem zatím neměl žádnou tekutou zkušenost s víny Jihoafrické republiky, celkem jsem se těšil na poznání dálek exotiky promítnuté do této lahve. Viněta obsahuje údajů jen poskrovnu, proto jsem tedy napsal dovozní společnosti Racke. Zde musím vyzdvihnout a VELMI pochválit vstřícnost a rychlost paní/slečny (škoda že nepřiložila foto v bikinách) Lenky Kavanové, která mne do dvou hodin od odeslání mého mailu zahrnula dostatečným množstvím vyčerpávajících informací. Paráda! Kdyby takhle odpovídali všichni... ráj na zemi. Já ale nebudu skoupý a rád se o získané informace podělím (dokonce i tu fotku bych přiložil, leč bohužel). Ale napřed, jelikož je to můj první kontakt s vínem z Jižní Afriky udělám(e) si malé zmapování, do čeho jdu (jdeme).

Víno se zde vyrábí od roku 1952, kdy Holanďan Jan vaan Riebeeck vysadil v Kapsku první sazenice révy. Přesto však historie moderních jihoafrických vín začíná teprve na konci 20. století, kdy byla zrušena omezení pro volný výběr vinařských tratí i odrůd a zaveden volný vinařský trh. Až do této doby kontrolovala mocná KWV, sdružující organizace veškerých vinařských družstev, celý vinařský sektor jako nějaké ministerstvo. Velká část vinohradů Jižní Afriky leží dodnes na horkém severu (řeka Olifants, Swartland), kde rostou spíše odrůdy dávající syrová vína s nízkou kyselinou. Nejčastěji pěstovanou odrůdou je Steen Jihoafričany nazývaná Chenin Blanc. V minulosti se z ní (a dalších odrůd) vyráběla především portská vína. Jihoafrické portské požívalo a požívá mezi znalci stále ještě velké úcty, i když již poněkud vyšlo z módy. V uplynulých letech se vinohradnictví nepřetržitě přesouvalo na jih do chladnější Kapské provincie. Právě odtud dnes pocházejí nejlepší vína. Oblasti Stellenbosch a Paarl dodávají ve stále vzrůstající míře červená vína odrůd Cabernet Sauvignon a Merlot, v menším objemu Syrah (pod názvem Shiraz) a Pinotage. Pinotage se vyrábí ze stejnojmenného křížence (Cinsaut x Pinot Noir). V pobřežních oblastech a chladných enklávách se pěstují odrůdy Chardonnay, Sauvignon Blanc a Pinot Noir.

Tak a teď se už vrhneme na dané víno. Réva vyrůstala ve Středozemním podnebí s teplými suchými léty a studenými vlhkými zimami, s přibližně 600 - 800 mm dešťových srážek ročně. Půda: pískovec, stolové hory a Malmesbury - jílovitá břidlice. Plně dozrálé hrozny byly rozmačkány a šťáva fermentována v kombinaci s podruhé plněnými sudy z francouzského dubu a na skružích z francouzského dubu v nádržích z nerezové oceli.

Podívejme se na adjustáž. Láhev je celá laděna do tmavé elegance a připomíná takové tajemno. Design je povedený. Bohužel ale všichni, kteří se zajímají o víno hlouběji, asi designu nevěnují velké pozornosti. Na chuti to nic nezmění (pokud nepočítáme obsah 0,75 litru, ve kterém víno lépe zraje oproti 1 l), ale pokud je hezký a víno dobré, tím lépe. V tomto případě bohužel neznám Jihoafrickou legislativu, takže nevím co přesně má láhev obsahovat. Pokud jde o nižší třídu známkového jakostního vína, pak asi údaje budou v pořádku (uveden pouze region Západní Kapsko). Pokud ovšem je to vyšší třída, mohlo by být údajů více. Označení Wine of Origin mohou nést pouze vína z hroznů vypěstovaných v pěti regionech (regions), třinácti okresech (distrikts), 22 rajonech (wards) a 59 usedlostech (estates). Na lahvi, která pochází z kontrolované produkce, je pečeť, která má tři barevné pruhy: modrý pruh zaručuje, že 100 % vína pochází z daného regionu, okresu, rajonu nebo usedlosti. Červený pruh zaručuje, že nejméně 75 % vína pochází z deklarovaného ročníku a zelený pruh zaručuje, že nejméně 75 % vína pochází z deklarované odrůdy. Nic takového jsem však na lahvi neobjevil. Takže je asi vše v pořádku a design s údaji je poněkud střízlivý a dle mého názoru povedený. Ovšem přesnost údajů je druhá stránka věci. Na lahvi je originální viněta s údajem alkoholu 13,0 %. Nad ní je přilepena etiketa dovozce s českým popisem, který uvádí údaj 12,7 % alkoholu. A aby toho nebylo málo, ve výše zmíněných zaslaných informacích je uveden údaj 13,6 % alkoholu. Takže si můžeme vybrat každý podle své chuti. Za tyto nepřesnosti samozřejmě musíme dát bodíky dolů. Taktéž zaslané analytické údaje neudávají přesný počet, ale jakousi mez, ve které by daný údaj mohl být. Ale na druhou stránku, mez není tak velká a můžeme být rádi za vůbec nějaké údaje. Láhev má objem 0,75 l tmavé barvy, typu Top Bordo. Korek lisovaný s plnými konci, délky 40 mm a firemním potiskem.

Barva je hezky čirá, ale velmi světlá. Čekal bych, že na 30 stupni jižní zeměpisné šířky bude od slunce větší sytost. Vůně byla středně intenzivní s hezkou odrůdovou vůní, ale navíc bohužel nepřípustná chemická složka, připomínající aceton. Bylo to sice slabší, ale v buketu to působilo poněkud ostře a uměle parfémované. Taková syntetika. Takže bohužel, tento vzorek má vadu zvanou těkavka a byl by z dalšího hodnocení vyřazen. My ale nebudeme fajnovky a pojedeme dál. Ve vůni můžeme ještě nalézt výrazné grepy a podle viněty broskev a oříšky, ale ty jsem nějak nevyčmuchal. V chuti je víno dosti trpké, totální trpký grep, neharmonická chuť s velmi nelichotivou dochutí. Malé stopy po vyšší viskozitě zde jsou, ale spíš stěny sklenice víno rychle opouštělo a sem tam vytvořilo nějaké malinké hutnější okraje.

A je to. Tolik keců o terroir tohoto vína, který hezky navnadí a nakonec Vás odbudu pár řádky o tom hlavním a sice senzorice daného vína. Ale bohužel nic dalšího se na tom nedá najít. Víno jsem chtěl původně jen sólo mlsat, ale chutnalo tak hrozně, že jsem si musel k němu narychlo uvařit v deset hodin večer těstoviny z pytlíku (viz foto). Na druhý den bylo stejné a zkoušel jsem ho s rizotem a kousky kuřecího masa. S jídlem konečně byla potlačena ta trpkost a víno se dalo v kombinaci s jídlem vychutnat o mnoho lépe. Bohužel když víno chutná jako naše horší jakostky, ale stojí jako naše dobré přívlastky, je to špatně. Ano, musím vzít v potaz příplatek za exotiku a náklady s tím spojené, ale v tomto případě to byly vyhozené peníze. Když si koupím v sámošce jakostní Chardonnay někde mezi 40 až 60 Kč dostanu stejný zážitek. Ale jak se říká, jedna vlaštovka jaro nedělá a budu se těšit na lepší zážitky při jiných Jihoafrických vínech třeba právě dovážených společností Racke.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Chardonnay
Ročník: 2003
Jakost: má uvedený region Western Cape, ale zase nemá barevné pruhy jakosti, tak budeme doufat, že to je certifikace Wine Of Origin
Cukernatost: suché
Zbytkový cukr: 3,5-4,5 g/l
Kyseliny: 5-6 g/l
Vinařská oblast: Western Cape
Výrobce: vinařstvi KWV
Dovozce: Racke-Giv ČR, s.r.o.
Číslo šarže: L4 124
Teplota podávání: 10-12º C
Alkohol: 13,6 %, 13,0 % a 12,7 % obj. (některý je snad správný)
Cena: 140,- Kč (akční cena Makro duben 2005)

Spotřebitelská známka: 5.60

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
6 5 5 4 8

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2260x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
Lukáš 04.01.2010 18:39:18