O Víně

Gamay


Barva: červené

Výskyt ve vinařských oblastech: 

FRA: Beaujolais, Maconnais, Morgon, Juliénas, Fleury, Moulin-à-Vent.


Původ: 

Velmi stará burgundská odrůda pěstované ve Francii již od 3.století. Modrá moštová odrůda s pozdním zráním hroznů. Tato odrůda si získala světový ohlas díky vínům z Beaujolais, ale velká část produkce vín odrůdy Gamay pochází z údolí Loiry, zvláště z oblasti Touraine.


Charakteristika odrůdy: 

Odrůda je vhodná do kamenitých půd. Jde o hlavní odrůdu oblasti Beaujolais. Toto mladé víno se nabízí po celém světě pod označením Beaujolais nouveau počínaje třetím čtvrtkem v listopadu následujícím po vinobraní. Vína je ovocné (aroma malin, jahod, červeného rybízu, třešní). V lepších „cru“ z Beaujolais lze rovněž rozpoznat řadu květinových vůní. Není zapsána ve Státní odrůdové knize.


Charakteristika vína: 

Poskytuje zpravidla lehká voňavá vína s nízkým obsahem alkoholu. Mladé víno je světleji zbarvené, lehké, s výraznou ovocností a hruškovým aroma, starší víno je plné, sametové chuti. V oblasti Beaujolais je to jediná pěstovaná modrá odrůda. Čím jsou vína jednodušší, tím jsou lehčí a veselejší, a tím lepšími, plnějšími a velkorysejšími se stávají.


Zvláštnosti: 

Jde o velmi výnosnou odrůdu.

Počet zobrazení stránky: 4361x