O Víně

Kerner


Barva: bílé

Výskyt ve vinařských oblastech: 

CZE (Dubňany, Moravská Nová Ves, Mikulov), GER (4.500 ha), SUI


Zastoupení ve vinicích: 

0,14 % na veškeré ploše vinohradů ČR.


Původ: 

Původem německá odrůda, kříženec Trolínské x Ryzlink rýnský. Odrůda byla vyšlechtěna v německém Weinsgergu šlechtitelem A. Heroldem v roce 1929. Odrůda Kerner byla do Státní odrůdové knihy ČR zapsána v roce 2001.


Charakteristika odrůdy: 

List je malý až středně velký, tvar čepele pětiúhelníkový nebo kruhovitý, pětilaločnatý s mělkými až středně hlubokými horními bočními výkroji. Vrchní strana čepele listu je silně puchýřovitá. Hrozen je malý, středně hustý s krátkou stopkou. Bobule je středně velká, kulatá. Barva bobule je žlutozelená. Doba rašení oček je raná až střední. Růst je středně bujný až bujný s polovzpřímenými až vodorovnými letorosty. Sklizňová zralost začíná v první polovině října, asi 2 týdny před Ryzlinkem rýnským.
Proti napadení houbovými chorobami je odrůda středně odolná. Proti poškození mrazy je středně odolná až odolná a odolná proti kalcióze.
Odrůda vyžaduje vzdušné polohy, na půdu nemá zvláštní požadavky.
Podnože volíme podle půdního typu a tvaru keře. Doposud nejsou odzkoušeny pro jednotlivé půdní typy.
Nevyžaduje zvláštní způsob vedení.
Výnos je středně vysoký, ve zkouškách pro registraci bylo dosaženo v tříletém průměru 10,5 t/ha o průměrné cukernatosti 21 °NM.
Udržovatelé jsou Ampelos, Šlechtitelská stanice vinařská Znojmo, a.s., Mikrosvín Mikulov kom. spol., VÚRV Praha-Ruzyně, Výzkumná stanice vinařská, Karlštejn.


Charakteristika vína: 

Odrůda se středně vysokým a pravidelným výnosem, podobná Ryzlinku rýnskému. Dozrává pravidelně o 2 týdny dříve, v příznivých lokalitách často s vyšší cukernatostí. Víno je velmi dobré kvality, harmonické, často s přívlastkem.


Zvláštnosti: 

Vhodná odrůda k pěstování v obou vinařských oblastech ČR.


Vhodnost k pokrmům: 

Podobně jako Ryzlink rýnský k úpravě ryb a drůbeže, telecímu masu.
Ostatní: předkrmy, sladké výběry jsou vhodné k dezertům.
(O víně Kerner 2000 výběr z hroznů píšeme např. 30.5.2005 v rubrice "O víně").

Počet zobrazení stránky: 3404x