O Víně

Neronet


Barva: červené
Zastoupení ve vinicích: 

v ČR 0,2 % (2004)


Původ: 

NERONET je středně raná až pozdní moštová modrá odrůda.
Odrůda byla vyšlechtěna v roce 1965 v bývalém Československu křížením odrůd (Svatovavřinecké x Modrý Portugal klon B3-27) x Alibernet na Vysoké škole zemědělské v Brně, zahradnické fakultě v Lednici na Moravě, vedená pod označením C-15. Šlechtitelem je Prof. Ing. V. Kraus, CSc. Státní odrůdové zkoušky probíhaly na stanicích ÚKZÚZ / ÚKSÚP v porovnání na standardní odrůdu Alibernet. Udržovatelé odrůdy jsou p. Ing. Alois Tománek a Šlechtitelská stanice vinařská, s.r.o., Polešovice.
Přestože odrůda byla do Státní odrůdové knihy zapsána již v roce 1991, je zastoupení Neronetu na vinicích jen 0,2 %. Pomalu se začíná rozšiřovat, je již zastoupena v řadě oblastech na Moravě (i když jen okrajově). V roce 2004 činil průměrný věk těchto vinic v ČR asi 10 let.
Povšimněte si, že od vyšlechtění odrůdy až do jejího zápisu do Státní odrůdové knihy uplynulo 26 let...


Charakteristika odrůdy: 

List Neronetu je středně velký, tvar čepele pětiúhelníkovitý nebo ledvinovitý s mělkými horními bočními výkroji. Vrchní strana čepele listu je středně až silně puchýřovitá. Před koncem vegetace se tmavě zelená barva listu mění na karmínově červenou. Hrozen je středně velký, středně hustý až hustý s krátkou stopkou. Bobule je středně velká, kulatá. Barva bobule je modročerná, zbarvená je i dužnina. Doba rašení oček je střední. Růst je středně bujný se vzpřímenými letorosty. Sklizňová zralost začíná v první polovině října.
Proti napadení plísní révovou a padlím révovým je méně odolná, proti napadení plísní šedou odolná je. Na stanoviště ani půdu není náročná, spokojí se i s druhořadými polohami a půdami. Vyžaduje ale hlubší a vododržné půdy. Pro své větší tvary vyžaduje Neronet bujněji rostoucí podnože, např. Kober 5BB, nebo alespoň 125 AA. Odrůdě vyhovuje jak střední, tak vysoké vedení s řezem na delší tažně. Zatížení oček je 10 až 12 na m2. Při nadměrné úrodě jsou hrozny méně kvalitní a řídké. Neronet se doporučuje pěstovat v obou vinařských oblastech ČR.


Charakteristika vína: 

Barva: barvířka - dává vysoké odstíny červené barvy.
Vůně: neutrální.
Chuť: nevýrazná, s nižším obsahem kyselin.


Zvláštnosti: 

Odrůda Neronet je tzv. barvířka, poskytuje vína vysoké barevné intenzity a to i v méně příznivých ročnících. Plodí pravidelně, výnos sklizně bývá střední až vyšší, tedy 8 až 12 t/ha při cukernatosti 16 až 18 °NM. Obsah kyselin bývá nízký, tj. 8 až 10 g/l.
Odrůda je určena především ke zlepšování barevné intenzity červených vín, setkáváme se však i s odrůdovými víny, vyrobenými pouze z Neronetu. Díky svým nižším kyselinám je víno harmonické, neutrální chuti a vůně, s barevnou mohutností. V kupážích nenarušuje odrůdový charakter ostatních vín. V příznivých letech a dobrých lokalitách je odrůdové víno velmi kvalitní, neutrální chuti s nízkým obsahem kyselin, s vysokou barevnou intenzitou a s jemnými tříslovinami.

Počet zobrazení stránky: 4605x