O Víně

Muškát Ottonel


Barva: bílé

Synonyma: 

Muscat Ottonela, Muscat-Ottonel weis, Muscat Ottonel, Ottonel muskotály, Mottonel, Muskotály, Muscadel Ottonel, Muscat de Cräciunel Tirnave, Moscato Ottonel, Ottonel Frontignan, Muškát, Muscat (FRA), Muscat d´Alexandrie (JAR)



Výskyt ve vinařských oblastech: 

CZE (podoblast Mikulovská, Velkopavlovická, Znojemská a Slovácko) v zahraničí se pěstuje např. ve Francii, Maďarsku, Rumunsku atd.


Zastoupení ve vinicích: 

0,3 % na veškeré ploše vinohradů ČR, před deseti lety to bylo 0,6 %. Průměrné stáří vinic této odrůdy činilo v roce 2005 20 let.


Původ: 

Odrůdu vypěstoval ze semene Robert Moreau z Angers ve Francii. Je to podle GALETA pravděpodobně kříženec odrůd Chrupka x Muscat de Saumur. Je rozšířena ve všech vinařských evropských oblastech v Německu, Rakousku, hlavně ve Štýrsku a Burgenlandu, Maďarsku, Jugoslávii a Itálii. U nás je to jen okrajová odrůda. Byla zapsána do Listiny povolených odrůd v roce 1952. V roce 1988 byly povoleny čtyři klony PE-2/1, PE-4/15, PE-5/4 a PE-1/10. Je zapsána v Listině registrovaných odrůd na Slovensku.


Charakteristika odrůdy: 

List je středně velký, tvar čepele okrouhlý, pětilaločnatý se středně hlubokými horními bočními výkroji.Vrchní strana čepele listu je velmi slabě až slabě puchýřovitá. Hrozen je malý až středně velký, středně hustý s krátkou stopkou. Bobule je středně velká, kulatá. Barva bobule je žlutozelená. Růst je středně bujný s polovzpřímenými letorosty. Sklizňová zralost začíná v polovině září.
Proti napadení houbovými chorobami je odrůda méně odolná, proti poškození zimními mrazy je odolná. Jarní mrazy odrůdu poškozují. Listy i květenství jsou citlivé na ošetření mědnatými přípravky. Často sprchá ve větrných a studených polohách.
Vhodné jsou chráněné teplé polohy. Půdy nesnáší vápenité, kde trpí chlorózou, ani mělké, kamenité nebo písčité, kde roste velmi slabě. Potřebuje záhřevné, kypré, živné a hluboké půdy.
Z důvodu sprchávání se doporučuje podnož „SO 4“, pro velké tvary „125 AA“ a „Crâciunel 2“.
Vedení je vhodnější střední, ale v dobrých půdách lze užít i vysoké vedení. Řez na dlouhé tažně, zatížení 6 až 8 oček/m2.
Výnos je kolísavý a nižší, pohybuje se v rozmezí 5 až 12 t/ha. Obsah cukru průměrně 20 °NM, kyseliny 7 až 8 g/l.
Udržovatelé: Ing. Miloš Michlovský, CSc., Šlechtitelská stanice vinařská Velké Pavlovice s.r.o.


Charakteristika vína: 

Vůně: muškátová.
Chuť: jemné aromatické víno, v dobrých ročnících dává plná vína.
Muškátová vína mohou být suchá (Alsasko, Tunisko, Samos, Navarra, Latium) nebo sladká (Itálie, Francie) či dokonce velmi sladká (Navarra, Samos, Beaumes-de-Venise, Frontignan, Maďarsko, Austrálie). Tato vína jsou vždy smyslná a mají silné kouzlo. Středně raná odrůda s nízkým, často nepravidelným výmosem. Vína dává jemně muškátová, v dobrých ročnících se zbytkovým cukrem. Nejčastěji se používá do směsí. Chutný hrozen je možné použít i pro přímý konzum.


Zvláštnosti: 

Vína se zbytkem cukru jsou velmi oblíbená. Jako moštová odrůda se používá do směsí,které obohacuje o jemnou muškátovou vůni (víno se používá ke scelování). Pěstuje se také jako stolní hrozen. Zrání začíná v srpnu. Dozrává středně raně, koncem září. Víno je vhodné spotřebovat mladé,pokud je ještě svěží,protože mívá nižší obsah kyselin.


Vhodnost k pokrmům: 

Je vhodné k méně výrazným jídlům,nebo jako dezertní víno k moučníkům. Jeho harmoničnost a výrazné aroma lahodí zvláště ženám a dívkám. Ve skutečnosti se jedná o několik odrůd: Muscat Ottonel (Rakousko, Německo, Alsasko, JAR), Muscat à petit grains (Alsasko) a méně známý a často spíše hrubší Muscat d´Alexandrie (JAR)

Počet zobrazení stránky: 5533x