O Víně

Merzling


Barva: bílé

Synonyma: 

Freiminer, FREIBURG 993-60, FR 993-60Výskyt ve vinařských oblastech: 

Německo - cca 6 ha (r. 2000)


Původ: 

Merzling je německá moštová odrůda, vzniklá  v roce 1960 křížením Seyval Blanc (SeyveVillard 5276) x (Ryzlink rýnský x Rulandské šedé (syn.Pinot Gris) v Státním vinařském ústavu ve Freiburgu.


Charakteristika odrůdy: 

Listy: střední až velké, tři až pětilaločnaté, tmavě zelené. Horní strana listu je kožovitá, spodní je jemně plstnatá. Řapíkový výkrojek je lyrovitý, nejčastěji uzavřený, někdy má podobu úzkého V.
Růst: silný
Doba zrání: střední, jako Müller-Thurgau, dozrává v polovině až koncem září
Hrozen: Hrozny jsou relativně velké, kuželovité, někdy s křidélkem, středně husté až husté, průměrná velikost hroznu okolo 140 g.
Bobule jsou středně velké až velké, kulaté, s průměrem okolo 17 mm a hmotností 1-2 g, žlutozelené barvy, při přezrání s tmavším líčkem. Dužnina je šťavnatá, sladká, slupka je pevná.
Obsah cukrů a kyselin: cukernatost 18-20%, kyselost 8-9 g/l
Vyzrávání výhonů: dobré
Zatížení, řez: 35-45 oček na keř, snáší i krátký řez.
Odolnost k mrazu: dobrá, snese až -23°C, Středně pozdní rašení začíná současně s odrůdou Müller-Thurgau, takže může být poškozen pozdními jarními mrazy.
Odolnost k chorobám: má dobrou odolnost proti plísni révové i padlí révovému, takže při obvyklém průběhu počasí nevyžaduje chemickou ochranu. Jen při silném tlaku plísně révové je potřeba ošetřit proti pozdnímu napadení touto houbovou chorobou. Odolnost proti plísni šedé je střední.


Charakteristika vína: 

Odrůda poskytuje jemná bílá vína s lehkým ovocným aroma. Při degustacích vín na německých státních vinařských šlechtitelských stanicích bylo víno z odrůdy  Merzling v průměru všech vzorků o 0,14 bodu horší než víno z odrůdy Müller-Thurgau a nepatrně lepší než (přibližně o 0,03 bodu) než víno z odrůdy Sylvánské. Aby se zabránilo projevu netypické stařiny ve vínech se doporučuje regulovat množství sklizně (Merzling je velmi úrodná odrůda) a v technologii kvašení pamatovat na dostatečnou dusíkatou výživu kvasinek.


Zvláštnosti: 

Odrůda Merzling  je charakteristická vzpřímeným růstem letorostů, listy na podzim dlouho zůstávají zelené, jsou odolné k slabým mrazům (-1 ° až -2°C). Nedoporučuje se pro teplé a suché polohy. Odrůda Merzlig je často používána jako rodičovský komponent při šlechtění dalších nadějných moštových odrůd révy (Solaris, Bronner, Helios, Cabernet carbon, Baron, Calastra)

Počet zobrazení stránky: 6479x