O Víně

Charvát


Barva: bílé

Synonyma: 

Chorvát, Slovák (SVK), v červené podobě Othelo, nebo Charvát červený


Původ: 

Je to kříženec americké révy s podnoží Vitis Labruska. V dnešní době tato hybridní odrůda existuje velmi vzácně. V malém rozsahu se zachovala jen u drobných vinařů.


Charakteristika odrůdy: 

List je větší jasně zelené barvy. Bobule žlutozelená, dužina masitá a velmi hutná. K lepšímu uvolnění moštu je nutno drť z hroznů nechat 3 - 4 dny naležet. Vyzrálé bobule při sběru opadávají.


Charakteristika vína: 

Sklizňová zralost začíná koncem měsíce září. Díky příznivým vlastnostem použitého druhu americké révy je odrůda odolná vůči houbovým chorobám - oidium, perenospora a nepotřebuje chemické ošetření. Má pravidelný výnos a v závislosti na zatížení keře a klimatických podmínkách poskytuje hrozny v průměrné cukernatosti 17° NM a vyšší. Víno má intenzivní jahodovou  vůni a nahledě na to, že není odrůdou uznanou, našlo si mezi konzumenty vína své obdivovatele.


Zvláštnosti: 

Z dostupné literatury se toho moc vyčíst nedá a tak jsou to především osobní zkušenosti a rady starších vinařů a obdivovatelů této odrůdy. Zdroj: Martin Štěpánek Valtice, sdružení vinoték Moravský Sommeliér.

Počet zobrazení stránky: 8999x