O Víně

Melnik


Barva: červené

Výskyt ve vinařských oblastech: 

BUL


Původ: 

MELNIK je bezkonkurenčně nejlepší bulharská odrůda. Správný název je Široka melniška loza = Široká melnická réva, která nese jméno po starodávném městě Melnik. Její stáří ji řadí k nejstarším odrůdám na světě. Pěstuje se jedině v okolí malebného městečka Melnik a blízkých obcí Vinogrady, Lozenica a Chotovo. Předpokládá se, že byla z Malé Asie přivezena Thráky a zmínky o ní jsou i v Homérově Iliadě.


Charakteristika odrůdy: 

Je pozdně dozrávající odrůdou, jejíž sběr probíhá až v polovině října.Tvoří asi 75% všech osázených ploch vinic v jihozápadní oblasti Bulharska.


Charakteristika vína: 

Některá vína z této místní odrůdy jsou typická zvláštním aroma tabáku a kůže. Jsou vhodná pro dozrávání v dubových sudech, které jim dodávají vytříbenost chutě. Toto specifické, těžké jižní víno má sytou, tmavě červenou barvu, specifickou vůni a chuť, vyšším obsahem alkoholu a harmonickým poměrem cukrů, kyselin a tříslovin. Vína z této odrůdy jsou vhodná pro dlouhodobé archivování, čímž získávají osobitou chuť a buket. Barva mladých vín je třešňově červená, zráním však nabývá krásný měděný odstín.

Počet zobrazení stránky: 3890x