O Víně

Diamant


Barva: bílé

Výskyt ve vinařských oblastech: 

na Slovensku


Původ: 

Slovensko, kříženec ‘Julski biser’ x ‘Panonia Kincse’. Odrůda byla vyšlechtěna v KVVÚV Bratislava, šlechtitelkou Ing. Dorotou Pospíšilovou, CSc.


Charakteristika odrůdy: 

Rok zápisu do Státní odrůdové knihy: 1998. Moderní, brzo dozrávající odrůda s kvalitním hroznem a vysokou rodivostí. Hrozen si po sběru dlouho uchovává konzumní zralost.
List je velký až velmi velký, pětilaločnatý se středně hlubokými horními bočními výkroji. Vrchní strana čepele listu je velmi slabě až slabě puchýřovitá. Hrozen je velký, řídký se středně dlouhou stopkou. Bobule je velká, elipsovitá. Barva bobule je žlutozelená. Doba rašení oček je střední. Růst je středně bujný se vzpřímenými letorosty. Sklizňová zralost začíná v první polovině září.
Odrůda je méně odolná proti napadení plísní révovou a padlím révovým, proti napadení plísní šedou je středně odolná. Proti poškození mrazy je méně odolná.
Dle půdního typu a velikosti tvaru keře.
Nevyžaduje zvláštní způsob vedení. Redukce úrody zvyšuje tržní kvalitu hroznů.
Na polohu klade nízké nároky, je vhodná do obou vinařských oblastí. Půdy vyžaduje úrodnější, vlhčí.
Výnos je vysoký.
Udržovatel: Výzkumná stanice vinohradnická, s.r.o., Mutěnice.


Charakteristika vína: 

Atraktivní odrůda s kvalitní úrodou, vhodná do zahrádek. Dužnina je pevná, šťavnatá, harmonické chuti. Nejlepší pro pěstování jsou chráněná a teplá stanoviště s úrodnými a nevysychajícími půdami.

Počet zobrazení stránky: 2296x