O Víně

28.01.2009 milasko Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 28.01.2009 07:00

Co mě potkalo na přelomu roku

Trochu nesourodá sbírka vín, na která jsem v poslední době narazil: alsaský Edelzwicker, Tokaj, CM moravské zemské od Hrabala aj.

Vína, která jsem potkal v poslední době byla dost nesourodá co do původu i kvality. S výjimkou těch od Pierra Richarda, která jsem ale popsal zvlášť, moc neoslnila.

Sauvignon 2006 výběr z bobulí, sladké. Vinařství Blanka Ďurinová Bzenec. Vinařská obec Mutěnice, trať Úlehle. Obsah alkoholu 13,5 %. Víno sytě zlaté barvy se střední viskozitou. Vůně průměrné intenzity: sladké hrozny a broskve. Příjemná chuť, která nepůsobila přehnaně sladce. Dochuť středně dlouhá. Dávám 7,5 bodu.

Cabernet Moravia moravské zemské víno Vinařství Hrabal Velké Bílovice. Ročník jsem při nejlepší vůli neobjevil. Cukernatost při sklizni 19 °ČNM, 11,8 % alkoholu. Barva granátová, lehká vůně rybízové marmelády a černého rybízu. Viskozita nižší až střední. V chuti jsem cítil hlavně černý rybíz, byla ale poněkud mdlejší. Tělo se mi zdálo trochu tenčí, také dochuť kratší. Žádná špička, ale docela příjemné víno. Oceňuji 6,5 b.

Graves Supérieures Moelleux 2007 Appellation Graves Supérieures Controlée. Graves je podoblastí Bordeaux. Název regionu je podle typické křemičité hlíny. Vyrábějí se zde červená i bílá vína. Ta poslední z odrůd Semillon, Sauvignon a Muscadelle. Toto víno mělo 12,5 % alkoholu a hezkou zlatou barvu. Viskozita byla nižší, vůně slabší, nevýrazná, ovocná, ale docela příjemná, svěží, s převahou citrusů. Totéž bylo možné najít i v chuti. Dochuť středně dlouhá. Nijak zvlášť mě neoslnilo, dávám 6 bodů.

Tramín červený 2008 jakostní odrůdové víno Znovín Znojmo. Obsah alkoholu 11,5 %. Barva velmi světlá, viskozita nízká. Nevýrazná vůně i chuť, nějaké kyselejší ovoce. Dochuť krátká. Tohle víno mě nenadchlo, hodnotím 5,5 b.

Edelzwicker 2006 Appellation Alsace Controlée, Michel Wust, Cave Vinicole de Cleerbourg, Francie. Obsah alkoholu 12 %. Edelzwicker je typické alsaské cuvée, které je v poslední době na ústupu a je možné ho vyrábět různou kombinací alsaských bílých odrůd. Jaké byly použity zde, se mi nepodařílo zjistit. Barva je světle zlatá, vůně střední intenzity, sladká, kořenitá, cítím hřebíček. Viskozita nižší. Chuť svěží, ovocná s trochou másla. Dochuť je středně dlouhá s nepatrnou hořčinkou. Dávám 6,5 bodu.

Tokaji szamorodni 2002 sladké, Tokaj Kereskedőház, Tolcsva, Maďarsko. Typická baňatá lahev o objemu 0,5 l. Obsah alkoholu je 12,5 %. O tokajské oblasti se říká, že je v poslední době svědkem mnoha změn. Objevují se firmy, které vyrábějí vína moderního stylu, nedávno sem dokonce pronikla i čtvrtá, nově povolená odrůda Zeta (kříženec Furmintu a Bouvieru). Toto tokajské je ale ještě vyrobené ve starém stylu. Barva je hnědojantarová, viskozita překvapivě docela nízká. Typická zoxidovaná vůně. Chuť nepůsobí až zase tak sladce, je celkem svěží, dochuť ale kratší. Tohle vína mě moc neoslovilo, dávám jen 6 bodů.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5814x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5