O Víně

04.10.2006 J. Active: Yes Date and time of publication:

Sklepy Jarošek Mutěnice

Sobotní odpoledne 19. srpna 2006 jsme strávili putováním po Mutěnické vinařské cyklostezce, kdy jsme také stačili domluvit prohlídku firmy Sklepy Jarošek v Mutěnicích. Bylo nádherné odpoledne a po chvilce odpočinku jsme se vydali na domluvenou schůzku. Jako vždy jsem přemítal v hlavě, co nás zde asi čeká? Znáte to, většinou vyhraje představa strohé prohlídky výrobních prostor. O to větší překvapení bylo z neplánovaně prodloužené návštěvy, ale nebudu předbíhat.

Musím začít příchodem do areálu firmy. Nejprve vystoupáte po staré silnici, vydlážděné žulovými kostkami, ke vstupní bráně (foto č. 1), která září bílo-žlutou fasádou ozdobenou vinařskými motivy. Hned za bránou najdete starý vinařský lis (foto č. 2 a 3). Vpravo od něj je administrativní budova (foto č. 4). Pokračujeme dále na jakési nádvoří, které je na dvou stranách obklopeno velkými sudy, ve kterých můžete posedět a degustovat (foto č. 5 a 6). Na tomto místě musím vzpomenout poznámku od Petra, který v článku Na skok ve Vinařství Spielberg v Archlebově, zmiňuje čistotu a pořádek. Naprosto stejný dojem jsem měl i zde. Jaký to propastný rozdíl například po návštěvě výrobních prostor Vinařství Baloun ve Velkých Pavlovicích na místním vinobraní 2. září 2006. Reportáž připravuji na začátek prosince, kdy se dozvíte více, ale ten pohled na nepořádek a zápach mám stále před sebou. Ze všech koutů vykukovala špína, prostě známé heslo Špínu nikdy neschováš! zde platilo do slova a do písmene. V Mutěnicích to bylo zcela jiné, čistota zde byla na denním pořádku a to je jenom dobře!

Vstupujeme do hlavní budovy, po levé straně najdete velkou prodejní místnost, do které se vrátíme na úplný konec. Slečna, která nás čeká v přesně dohodnutou dobu nás přivítá, zaplatím vstupné a již sedíme na lavici před projekčním plátnem. Dalších asi 15 minut sledujeme propagační DVD, dozvídáme se základní informace o firmě a její historii. Opět kvituji přístup a štábní kulturu, propagační DVD je v několika jazykových verzích! Ano, nechat si vyrobit a teké zaplatit propagační materiál není zadarmo, ale ukazuje to na civilizovanou úroveň a připravenost. Při sledování DVD mne upoutají nádherné záběry viničních tratí a říkám si, že jsme si dobře zvolili oblast pro naše putování. Marně vzpomínám, kde jsme se s podobným přístupem setkal? Zjišťuji, že nikde... Většinou vás přivítají přímo ve výrobní hale nebo v nějaké vhodné místnosti, kde se dozvíte něco o historii a vínech. Poté si prohlédnete výrobní prostory, pak sklepní a už jste na odchodu. Nemohu se ubránit dojmu, že zde formu prezentace nepodcenili. První dojem je velmi pozitivní a nabývám dojmu, že se snažili nepodcenit žádný detail, ani ten zdánlivě nepodstatný... Na DVD mne zaujala třeba pasáž o chovu koní pro prezidenta Masaryka. Současný majitel firmy, Vladislav Jarošek, pochází totiž ze starého mutěnického rodu, který za první republiky proslul chovem koní. Ty reprezentovali důstojnost našeho prvního prezidenta. Dnes Vladislav Jarošek dodává na Hrad prezidentovi Václavu Klausovi jen vybranou slivovici :-)

Protože jsme se dozvěděli všechny základní informace o firmě, bude vhodné se s nimi podělit. Firma Sklepy Jarošek Mutěnice existuje v jednom celku společně s Veleckou pálenicí ve Velké nad Veličkou a Likérkou Mutěnice. Sklepy Jarošek sídlí v areálu vinařských závodů v Mutěnicích, které vznikly na začátku třicátých let minulého století. Mezi hlavní výrobní sortiment patří konzumní lihoviny, značkové ovocné destiláty, ovocné nápoje Fruiko, přívlastková, jakostní a známková vína. Pokud jste očekávali, že zmíním výrobu vína na prvním místě, jste na omylu. Výroba vína není totiž hlavní výrobní činností, ale nebudu předbíhat. Výroba lihovin a ovocných destilátů probíhá ve Velecké pálenici, která v roce 2003 oslavila již 125. výročí založení. Mezi exkluzivní řadu destilátů patří například Božská slivovice, Kosher slivovice a Williams hruškovice. Mezi další produkty patří značkové lihoviny prodávané pod vlastní ochranou známkou a ovocné destiláty, které jsou vyráběny na moderním destilačním zařízení německé firmy Arnold Holstein pod přísnou kontrolou kvalifikované obsluhy. Protože na kvalitu destilátu má největší vliv kvalita použitého ovoce, je výběru věnována největší pozornost. Slivovice zraje 2 roky než jde do prodeje.

Po prohlídce prezentačního DVD konečně začíná prohlídka. Slečna nás vyzve do první místnosti (foto č. 7) a začíná s výkladem. Vysvětluje Jaroškovo desatero s ilustracemi (foto č. 8). Dále se zastaví u popisu pálenek, které se zde dělají. Stačil jsem si poznamenat, že vyrábějí grappu, slivovici, třešňovici, jalovcovici, malinovici, hruškovici, meruňkovici, broskvovici, jablkovici, jahodovici a mirabelku. V okamžiku, když se pomalu přemisťujeme kolem základních informací o pálenkách prochází kolem nás majitel Vladislav Jarošek (foto č. 9). Po krátkém seznámení se domlouváme, že se po prohlídce ještě sejdeme a pobavíme se o věcech kolem výroby vína.

Pokračujeme dále až na konec místnosti, kde se nachází zajímavá expozice pálenek. Celý tento prostor byl citlivě doplněn zvláštními skleněnými tvary, které navrhoval Bořek Šípek, jak můžete vidět na fotce č. 10, 13, 14 a 15. Na fotce č. 10 vidíte originální skleněný lustr. Bořek Šípek je také autorem návrhu lahví pro vybrané pálenky. Tvar láhve připomíná ovoce, ze kterého je každá pálenka vyrobena. V dubových soudcích na fotce č. 12 můžete vidět láhve jablkovice položené na peckách z meruněk, jejichž příjemnou vůní cítím ještě teď. Ještě než opustíme první místnost, můžete si prohlédnout původní rektifikační kotle a dozvědět se něco o technologii výroby (foto č. 16) destilátů. Některé vystavené exponáty jsou stále funkční a používané (foto č. 17). Tím jsme vyčerpali všechny zajímavosti v přízemí a přejdeme do prvního poschodí.

Vstupujeme do velkého sálu, kde je muzeum vinařství a lidových tradic Mutěnic. Je to místo, kde zaplesá srdce milovníkům historie. Hned u vstupu se nachází mutěnické kroje (foto č. 18), dále pak předměty určené pro vinařství. Obdivujeme starý mlýnkový odzrnkovač z roku 1892 (foto č. 19), původní účetní firemní knihu z roku 1940 (foto č. 20), ruční nádoby pro ostřikování vinic (foto č. 21), potah pro rozvoz sudů (foto č. 22) a další historické předměty, které většinou pochází přímo ze Sklepů Jarošek. Na chvíli se zastavím u původní linky používané pro výrobu sektů, která byla ukončena v osmdesátých letech. Na fotce č. 23 vidíte linku pro plnění a zátkování sektů. Na fotce č. 24 je původní kartáčová myčka pro mytí plných lahví vytažených ze sklepa. Vzpomenu ještě několik starých decimálek, účetních strojů, sudů a ruční zátkovačku. Nakonec se dostáváme opět k ženskému kroji z Mutěnic, n akterém nám průvodkyně vysvětluje odlišnosti krojů z jiných krajů (foto č. 25). Vinařské muzeum bylo docela milým překvapením.

Opouštíme muzeum a procházíme na druhou stranu budovy, kde se nachází pro změnu expozice myslivecká. Ta byla otevřena nedávno, v roce 2005. Už na propagačním DVD je zmínka o další velké lásce Vladislava Jaroška, kterou je myslivost. V první místnosti je několik vypreparovaných zvířat (foto č. 26), která žijí na jižní Moravě. Hned vedle je na stojanech expozice střeliva a základní informace o myslivecké legislativě (foto č. 27). Postupujeme dále až vstoupíme do světnice s množstvím mysliveckých relikvií (foto č. 28) a původního nábytku. Vše je nádherně restaurované a v perfektním stavu. Opustíme celé toto poschodí a stoupáme do posledního patra.

Ve druhém poschodí navštívíme myslivecký salónek, ve kterém jsou trofeje od Vladislava Jaroška. Průvodkyně nás usadí do křesílek (foto č. 29) jejíž konstrukci tvoří "lopatky" z daňků. Vše je potaženo jelení kůží, velmi příjemné a kupodivu pohodlné... Nad námi pozorujeme trofej z jelena o váze 250 kg, prý třicetidvouteráka, kterého Vladislav Jarošek skolil před třemi roky v Alpách. V tomto salónku kromě mysliveckých trofejí z jelenů, rysa a medvěda najdete také pálenky s loveckou tématikou. Zaujala mne např. Myslivcova krev (bylinný likér dle firemního tajemství) nebo Starý Fořt.

Opustíme myslivecký salónek, který se využívá především pro obchodní jednání a vstupujeme do velkého společenského sálu (foto č. 30). Na stěnách najdeme malby Aleše Černého z roku 1949, restaurované v roce 1980. Jde o svérázné malby vryté do omítky. V tomto sále se vždy konaly společenské události a veselice. Sál je v současné době využíván pro různé akce a degustace. Na tomto místě jsme ukončili prohlídku nadzemních prostor a konečně můžeme vejít do sklepa!

Sestupujeme po schodech asi 8 metrů pod zem. Před námi se otevřou obrovské dveře a naskytne se impozantní pohled do obrovského sklepa, který byl postavený již v roce 1936. Po obou stranách dlouhé chodby stojí dřevěné sudy ve třech řadách nad sebou. V nich zraje pětileté a desetileté Mutěnské Brandy (foto č. 31). Procházíme kolem sudů až se dostaneme před velkou mříž, která odděluje prostor pro zrání lahvovaných vín (foto č. 32 a 33). Teplota se zde pohybuje v rozmezí 12-14 °C podle ročního období. Průvodkyně nás upozorňuje na cihlové příčky, které patří k nejstarším v celém areálu firmy. Ve sklepě leží na 800 tisíc lahví. Oficiální údaje uvádí, že kapacita k posezení uvnitř sklepa je 400 míst a venku 300, kromě dalších dvou salónků. Po prohlídce sklepa se vracíme zpět do prodejny v přízemí, kde si také kupuji několik lahví vína.

Prodejna lihovin, pálenek a vína je velmi prostorná a vkusná (foto č. 34). Vystavené produkty jsou přehledně označeny cenou a ochotná obsluha vám podá základní informace. Nejprve jsem se detailně podíval na nabídku vína. Láhve jsou v obrovském sudu seřazeny do úhledného šiku (foto č. 35). Narazil jsem na zajímavé kousky, např. Cabernet Sauvignon 2003 výběr z hroznů, který je dokonce k mání ve dvou provedeních adjustáže (v klasické láhvi s etiketou a vyleptanou etiketou přímo do černé láhve). Dále mne zaujal již Petrem recenzovaný Saint Laurent 2002 odrůdové jakostní (barrique), Svatovavřinecké 2002 odrůdové jakostní (prosincový sběr), o kterém připravím samostatnou recenzi, Irsai Oliver (taktéž se můžete těšit na recenzi) a Frankovka 2002 pozdní sběr. Vinařství pěstuje odrůdy Neuburské, Veltlínské zelené, Ryzlink vlašský, Ryzlink rýnský, Sauvignon, Chardonnay, Sylvánské zelené, Zweigeltrebe, Cabernet Sauvignon, André, Svatovavřinecké, Frankovka a Modrý Portugal. Kromě odrůdových vín vyrábí také známková vína Mutěnský hrozen, Mutěnský rubín a Sylvena. V nabídce nechybí samozřejmě přívlastková vína a jedno rosé.

Vrátím se ale zpět do prodejní místnosti, kde ukončím prohlídku vína a procházím dále kolem stojanů a sudů s pálenkami a značkovými lihovinami. Na chvíli zkoumám Kosher slivovici v nádherných baňatých lahvích v dárkovém balení a několik lahví s krásnou zlatou barvou Kosher slivovice (foto č. 36), která zrála určitou dobu v dubových sudech, ze kterých se nádherně obarvila. Pro milovníky archivní slivovice mám dobrou zprávu, na speciálním stojanu (foto č. 37) najdete několik velmi starých ročníků určené k prodeji. Např. za slivovici 0,75 l ročník 1988 zaplatíte slušných 1864,- Kč. Pan Jarošek má pro vlastní potřebu ovšem mnohem starší "kousky". Na dubových sudech jsou vystavené speciální edice lihovin, např. Ženšenova vodka (foto č. 38), která se velmi úspěšně prodává v Rusku. Dále se zastavuji u slivovice s dětským názvem Mája (foto č. 39), která obsahuje včelí extrakt. Nesmím zapomenout na Božskou slivovici, což je velmi luxusní a také drahé balení z těch nejlepších trnek. Název byl propůjčen Karlem Gottem, který jí osobně křtil. V prodejní místnosti můžete koupit také veškeré propagační materiály, knihy s různou tématikou, prezentační DVD atd. Nádherná je třeba velká encyklopedie Božská slivovice od Arnošta Lustiga, Františka Cingera a Arnošta Tabáška. Jsou v ní velmi zajímavé informace kolem výroby slivovice včetně chemických vzorců, fotografií a text zákona týkající se výroby destilátů.

Nakonec došlo i na slibované neformální setkání s panem Jaroškem. Při rozhovoru jsme popíjeli jeho Muškát moravský 2003 pozdní sběr, mimochodem, byl moc dobrý... Z rozhovoru mám ale velmi smíšené pocity. Když jsem se totiž vždy zeptal na konkrétní věc týkající se jeho vína nebo vinařství, evidentně jsem ho "vykolejil". Dostal jsem velmi stručnou odpověď, při které jsem nabyl dojmu, že se o vinařství ani moc rád nebaví, na rozdíl od jiných vinařů, se kterými je někdy těžké ukončit rozhovor. K mému překvapení jsem bohužel dostal velmi málo odpovědí na mé otázky. Dozvěděl jsem se pouze, že pěstují hrozny na 4 ha vinic na Dubňanské hoře a 80 % hroznů nakupuje od smluvních partnerů. Z toho důvodu se setkáte s celou řadou vín i z jiných oblastí a poloh, např. viniční trať Pod Pálavou.

Na závěr mi dovolte několik poznámek. Motto firmy Svět vína a pálenek je poněkud přehnaný, víno je zde bráno skutečně jen za okrajovou záležitost, i tak si ale zaslouží pozornost. Na jednotlivá vína, která jsem zde zakoupil (především z vlastních hroznů) se s Petrem detailně podíváme, dejte nám jen určitý čas. Webové stránky (www.sklepy-jarosek.cz) jsou kapitola sama pro sebe. Jsou totiž velmi neaktuální... Než jsem se k Jaroškovi vypravil, prohlédl jsem si je a seznámil se také s možnostmi degustačních programů. Když jem se na jeden z degustačních programů odvolal, dívali se na mne jako na blázna... Až po chvíli jsem pochopil, že personál o těchto stránkách a programech nic neví. Na druhou stranu jsou zaměstnanci prodejny velmi ochotní a proaktivní v případě zjištění dalších informací, čímž se výrazně zlepšil obrázek o této firmě. Pro propagaci dělá Vladislav Jarošek skutečně maximum a na naše poměry patří k velkým průkopníkům. Škoda jen těch neaktuálních webových stránek, i když po grafické stránce je řadím k těm zdařilým. Na mnoha místech jsem zde nabyl dojmu, že řada věcí je dobře promyšlena. Na závěr musím zmínit nezaměnitelnou adjustáž všech výrobků, nejenom vín. Etikety a propagační materiály navhrhoval tvůrce českých bankovek grafik Oldřich Kulhánek. Zda se líbí nebo ne, je osobní věc každého z nás. Dobře promyšlenou propagaci a štábní kulturu firmy nelze přehlédnout. Pokud pojedete přes Mutěnice a máte rádi víno nebo pálenky, zastavte se a udělejte si obrázek o produktech této firmy sami.

1-20 | 21-40 | All
Number of chat messages: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 18828x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5