O Víně

02.03.2006 J. Aktivni: Ano Datum a čas publikace:
100 nejlepších slovenských vín 2005

O slovenských vínech se toho u nás zase tolik nedozvíme. Na trhu není mnoho publikací mapujících kvalitu slovenských vín a proto jsem dlouho neváhal a zakoupil příručku 100 nejlepších slovenských vín 2005. Co vše v ní najdete Vám prozradí dnešní podrobná recenze.

Název: 100 nejlepších slovenských vín 2005
Autor: Ing. Fedor Malík, DrSc.
Vydavatelství: Albert Marenčin - Vydavateľstvo PT (2005)
Web: http://www.marencin.sk/
Rozměry : 125 x 215 mm
Počet stran: 176
Cena: 187,- Kč

Počet publikací a encyklopedií mapující vinařství a víno, je na našem trhu stále více a více, až se někdy nestačím divit, co všechno vychází... Když se detailněji podíváte dovnitř zjistíte, že většina nabízí stále dokola omílaná témata, jen občas se objeví skutečně něco zajímavého. Jinými slovy, dnes už skutečně není problém vybrat si tu správnou knihu o českém a moravském vinařství. Kromě toho najdete i řadu publikací, které se věnují vinařským velmocem, počínaje Francií a Itálií přes Španělsko a konče Novým světem. Mnohem horší je to ovšem s publikacemi, které mapují naše nejbližší sousedy, jako je Maďarsko, Rakousko, Německo a bohužel i Slovensko, které je z historických důvodů nejvíce blízkým našim vínům. A právě publikaci, která mapuje kvalitu slovenských vín v roce 2005 se dnes zaměřím.

Před několika lety se na našem i slovenském trhu objevila kniha Slovenské vína (2001) od Vladimíra Hronského. Od té doby jsem nic podobného u nás neviděl. Až nedávno jsem narazil na výše uvedenou publikaci, která navazuje na 100 nejlepších slovenských vín 2004, od stejného autora. Titulní stránku uvedené publikace včetně ročníku 2004 najdete dole pod článkem.

Z citované knihy Slovenské vína (2001) jsem čerpal většinu informací, které jsme také zanesli do naší encyklopedie. Po vstupu naší republiky, Slovenska a dalších zemí do EU se změnila vinařská legislativa a my jsme si uvědomili, že postupně musíme aktualizovat i Slovenskou republiku. Když jsem při otevření knihy zjistil, že v ní najdu důležité změny v legislativě, bylo prakticky rozhodnuto o nákupu.

Jak profesor Fedor Malík hned v úvodu vysvětluje, loňský žebříček stovky nejlepších slovenských vín reprezentovalo 39 výrobců. O rok později 4 výrobci vypadli, ale protože 4 další přibyli, zůstal počet vinařství zachován. Podle autora to svědčí o ustálených poměrech na slovenském trhu.

Trochu statistiky neuškodí
Nejdříve vysvětlím systém hodnocení. Boduje se stobodovým systémem a jsou udělovány zlaté, stříbrné a bronzové medaile. Zlatých bylo uděleno jen 13, nejvíce stříbrných 73 a dále 14 bronzových. Na prvních třinácti místech je 8 bílých vín, 3 červené a 2 tokajské. Necelých 80 % vín je suchých. 55 % vín je ročníku 2004, nejstarším bílým vínem je Sylvánské zelené 1997 kabinet, nejstarším vínem vůbec je Tokajský výber 1993 6-putňový. Sto nejlepších slovenských vín se rozdělilo na 55 bílých, 32 červených, jedno rosé, 8 šumivých a 4 tokajské výběry.

Dále Fedor Malík konstatuje, že slovenský spotřebitel je kultivovanější a náročnější v porovnání s předchozími roky, což je naprosto stejný trend jako u nás. Také je zřejmé, že milovník vína si za kvalitu často a rád připlatí. Za velmi zajímavé je zpracování žebříčku z pohledu ceny a kvality. Z tohoto pohledu je např. nejvíc vín 51 v kategorii vín do 200,- Sk. Nejméně vín je zastoupeno z kategorie do 100,- Sk a nad 500,- Sk. Myslím si, že velmi podobné rozdělení dle cenové hranice by bylo i u nás.

V knize najdete také velký prostor věnovaný seznamu povolených slovenských odrůd révy vinné, včetně charakteristiky a několika zajímavých statistických údajů. Je zde i např. odrůda Milia, která byla teprve nedávno zapsána do odrůdové knihy na Slovensku. Vše postupně najdete v naší encyklopedii, do které postupně vkládáme informace.

Kniha má velmi sympatický rozměr a díky pevné vazbě se i dobře drží. Na vnitřní straně pevné vazby najdete v barevném provedení mapy vinařských oblastí Slovenska. Není proto divu, že první dvě kapitoly jsou právě věnovány legislativě. Je zde aktuální popis šesti vinařských oblastí, které odpovídají zákonu NR SR č. 332 z 25. října 1996. Šest vinařských oblastí se dále dělí na 40 vinařských rajónů, které můžeme označit za podoblasti. Vinařských obcí je 603. Celková výměra vinic je podobně jako v ČR 19 tisíc ha.

V části o Vinařském zákonu najdeme mnoho důležitých a zajímavých informací. Jak jsem již zmínil výše, po vstupu Slovenska do EU se změnila legislativa. Využiji proto tohoto prostoru a uvedu několik zásadních novinek v novém zákoně o vinohradnictví a vinařství č. 182 ze 17. března 2005, kde se v § 16 člení vinařské produkty podle cukernatosti hroznů, obsahu alkoholu, odrůdy révy vinné, způsobu úpravy a podle jakosti vína. Aktuální informace naleznete v naší encyklopedii, kde všechny novinky dle uvedeného vinařského zákona přidáváme.

Určitý prostor je zde také věnován kvalitě slovenských vín. Najdete zde tabulku kvality vín ve světě v období 1991 až 2001 s hodnocením 1 až 5 jako ve škole. Vždy zvlášť pro bílá a červená vína. Nechybí zde hodnocení Slovenské republika a ČR. Tabulka kvality československých vín překrývá mnohem větší časový horizont (1946 - 2005). Mezi poslední tabulky patří výpis prestižních ročníků na Slovensku, bývalém Československu a Francii. I když nelze jednoduše paušalizovat kvalitu jednotlivých ročníků, berte tyto informace pouze za orientační a informativní.

Kapitoly, které se věnují systému hodnocení vína včetně bodovacích systémů a popisu všech aromat, výběru jídla k vínu a závěrečný vinařský slovník, se nebudu rozepisovat, protože jsou prakticky v každé základní publikaci vysvětleny. Mnohem zajímavější je legenda, na které je vysvětlen způsob bodování a hodnocení. Vinařství respektive výrobci jsou seřazeni podle abecedy. U každého výrobce je uveden úplný název vína, jeho ročník a jakost, počet získaných bodů, udělená medaile, cena vína a doba, kdy víno pravděpodobně dosáhne svůj vrchol. Tyto žebříčky poznáte podle zeleného okraje stránky.

Tolik základní údaje o kapitolách a nyní se již podívejme detailněji na základní cíl této knihy: 100 nejlepších slovenských vín. Pod tímto názvem najdeme první seznam, který je seřazen podle abecedního názvu výrobce. Jsou zde uvedeny kontaktní údaje a základní charakteristika vinařství. Poté následuje seznam vín včetně získaných bodů uvedeného výrobce.

Asi nejvíce žádanou bude tabulka 100 nejlepších slovenských vín podle počtu získaných bodů. Na prvních třech místech se umístilo:
   Chateau Belá Riesling 2001 výber z bobulí - Kaštiel Belá 94. bodů
   Müller-Thurgau 2003 slamové víno - Vinne pivnice Sv. Jur 93. bodů
   Veltlinské zelené 2004 akostné - Vino Mrva - Stanko 92. bodů

Pro spotřebitele bude určitě také důležité pořadí 100 nejlepších slovenských vín podle ceny a kvality. Vína jsou rozdělena do 5 kategorií (A až E) podle ceny. Kategorie A, tj. vína do 100 Sk až vína kategorie E, tj. nad 500 Sk. Nyní uvedu vítězná vína v každé kategorii.
   Vína A do 100 Sk: Rulandské modré 2004 neskorý zber - Poľnohospadárské družstvo Vajnory 86. bodů.
   Vína B do 200 Sk: Tramín červený 2004 výber z hrozna - Víno Matyšák, spol. s r.o. 91. bodů.
   Vína C do 300 Sk: Veltlínske zelené 2004 akostné - Vino Mrva - Stanko 92. bodů. Toto víno se umístilo na 3. místě v celkovém pořadí.
   Vína D do 500 Sk: Müller-Thurgau 2003 slamové víno - Vinne pivnice Sv. Jur 93. bodů. Toto víno se umístilo na 2. místě v celkovém pořadí.
   Vína E nad 500 Sk: Chateau Belá Riesling 2001 výber z bobulí - Kaštiel Belá 94. bodů. Toto víno se umístilo na 1. místě v celkovém pořadí.
Při pohledu do statistik je zřejmé, že pořadí kopíruje cenu a z velké míry také jakost vína.

Pokud se podíváme na naše žebříčky a publikace mapující kvalitu vín, stejnou knihu zatím nenajdeme, ale zoufat nemusíme, protože podobné žebříčky jsou u nás velmi časté. Vyjmenuji například aktuální Hodnocení Salonu vín České republiky 2005/2006, který se vždy vztahuje na 100 nejlepších vín ČR nebo poměrně známé a oblíbené hodnocení TOP77. I v publikacích najdete bodové hodnocení, připomenu např. Kapesní průvodce 2002 po vinařských oblastech a vínech České republiky a Kapesní průvodce po vinařských oblastech a vínech České republiky - aktualizované vydání 2004 od Heleny Baker. Nesmím zapomenout na Moravská a česká vína - Průvodce ročníkem 2000 a jeho hodnocení a Moravská a česká vína - Průvodce ročníkem 1999 a jeho hodnocení od autorů: Eduard Postbiegl, Ivan Petránek, Luděk Machala a Martin Jašek.

Kdo chce alespoň rámcové hodnocení ročníků a vybraných vín světových velmocí, může nahlédnout do příručky Kapesní průvodce světovými víny 2003 od Hugha Johnsona. Tím seznam samozřejmě nekončí, uvedl jsem pouze ty publikace, o kterých jsme na našem portále psali.

Teď si možná řeknete, zda příručku 100 nejlepších slovenských vín 2005 doporučuji či ne? Bohužel, dnes ode mne nedostanete jednoznačnou odpověď. Kdo má možnost se dostat, alespoň k některým vínům, která jsou hodnocena, tak asi ano. Určitě bude přínosná pro majitelé vinoték a sommeliéry s výběrem těch nejlepších vín, která byla Fedorem Malíkem vybrána. Pokud si ovšem vystačíte s nabídkou slovenských vín v hyperkarketech či vinotékách, tak se bez této knihy obejdete. Pro mne je kniha přínosem především z pohledu aktuální slovenské legislativy a seznamu výrobců.

K rozhodnutí o koupi Vám možná pomůže výpis kapitol, která jsem výše detailněji popsal.
Kapitoly:
     Slovenské vinařství
     Slovenské odrůdy révy vinné a víno
     Hodnocení vína
     100 nejlepších slovenských vín 2005
     100 nejlepších slovenských vín 2005 podle bodového hodnocení
     100 nejlepších slovenských vín 2005 podle ceny a kvality
     Jídlo a víno
     Vinařský slovník

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4870x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5