O Víně

21.12.2009 my Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 21.12.2009 07:00

Nová tvář portálu ovine.cz

Ano přátelé, po více jak 7 letech vzhled nezávislého portálu ovine.cz zůstával konzervativně stejný. Sami jsme dlouho cítili, že už byl nejvyšší čas k výraznému faceliftu. V posledních letech jsme se o to několikrát pokoušeli, ale protože veškeré náklady na provoz portálu neseme na svých bedrech a nikdy jsme naše čtenáře nezatěžovali žádnou reklamou, trvalo nám dlouho, než jsme k této změně našli prostředky. Díky přátelům a pochopení firmy Issa Czech s.r.o., která se postarala o veškeré náklady na programování, vám dnes můžeme oznámit příjemnou změnu, která se týká nejenom vzhledu, ale také funkčnosti. Více v následujícím souhrnu.

Ano přátelé, po více jak 7 letech, vzhled nezávislého portálu ovine.cz zůstával konzervativně stejný. Sami jsme dlouho cítili, že už byl nejvyšší čas k výraznému faceliftu. V posledních letech jsme se o to několikrát pokoušeli, ale protože veškeré náklady na provoz portálu neseme na svých bedrech a nikdy jsme naše čtenáře nezatěžovali žádnou reklamou, trvalo nám dlouho, než jsme k této změně našli prostředky. Díky přátelům a pochopení firmy Issa Czech s.r.o., která se postarala o veškeré náklady na programování, vám dnes můžeme oznámit příjemnou změnu, která se týká nejenom vzhledu, ale také funkčnosti.

Mezi první viditelnou změnu patří jiné uspořádání a zjednodušení menu, které je v horní části rozděleno do několika logických celků. Od této změny si slibujeme především lepší orientaci.

Věříme, že uvítáte Vínovinky a reportáže  -> Blogy autorů, kde najdete krátké úvahy a poznámky našich autorů a spřátelených milovníků vína, které by pravděpodobně nevydaly na samostatný článek.

Kalendář akcí v levém menu díky grafické podobě a barevnému odlišení dnů dovolí zobrazit vinařskou akci, na kterou se dostanete přímo kliknutím na zvýrazněný den. Pomocí šipek můžete listovat v čase kalendářem po měsících dopředu nebo dozadu. Veškeré informace týkající se kalendáře najdete na stránce Vínovinky a reportáže -> Kalendář akcí. Na této stránce se hned po novém roce začnou plnit informace o koštech a výstavách vín.

Pod položku Encyklopedie vína -> Vinařské obce a Viniční tratě se přesunulo všechno to, co bývalo dříve v sekci Mapy viničních tratí, ale tady jsou teď zvlášť Vinařské obce (kde jsou všechny mapy a kde se budou soustřeďovat informace vztahující se spíše k obci) a Vinařské tratě (kde jsou nebo postupně budou fotky a konkrétní detailní informace o tratích a vínech z nich). K 21.12.2009 jsou zde mapy všech viničních tratí v ČR, čímž si portál ovine.cz připisuje prvenství - dosud nikde jinde kompletní mapy viničních tratí veřejnost nahlédnout nemohla, což je dost ostuda všech institucí, kteří ke zdroji mají přístup nebo ho přímo spravují. Nejsou zde ovšem jen oficiální vinařské obce, seznam je rozšířen (a bude dále rozšiřován) i o obce, kde bývala významná vinařská tradice, nebo kde vinařství drží v současné době jen malý neregistrovaný pěstitel s viničkou o sto hlavách. Dalším ambiciózním projektem ohledně tratí je unikátní nová klasifikace tratí a její porovnání s podobným projektem zvaným "Kategorizace viničních tratí". Tento projekt je k 21.12.2009 hotov (a k nahlédnutí v sekci Viniční tratě) pro podoblasti Litoměřickou, Mělnickou, Mikulovskou a Znojemskou. Jakmile bude kompletní pro všechny oblasti, bude uveden samostatným článkem. Vinařské obce a Viniční tratě ovšem stále mají mnoho "bílých míst" a úkolů před sebou, postupně bude dále bobtnat novými informacemi, fotografiemi, mapkami, připravuje se databáze toho, z které trati se objevují vína jakých vinařů, půdní a geologické údaje a další vylepšení. Prozatím nejvíce informací jsem díky vinařům samotným a i sběratelům pohlednic nashromáždil třeba k obcím a tratím Mělníka a Velkých Žernosek. Ale i mnohde jinde. Račte nahlédnout.

Zásadně jsme také změnili vzhled i funkčnost Encyklopedie vinět - sem budou postupně vkládány tisíce skenů etiket, které tvoří Petrovu sbírku. Skeny budou opatřeny popiskou a bude je možno filtrovat podle vybraných údajů. Nejprve zvolte zemi (Stát) a pak vyberte Výrobce - ukáží se všechny doposud vložené etikety. Myslím, že vše ostatní pochopíte, až se budete během osamělých večerů probírat tisícovkami těchto krásných obrázků :-)

Pod položkou Recenze -> Recenze vína najdete přesunuté všechny recenze. Nově je možné vyhledávat (filtrovat) recenze i podle vinařské obce a viniční tratě u České republiky. Týká se to ovšem vín od ročníku 2004.

Pod položkou Jak na to najdete Bonusy, pokyny k odběru novinek a také rozsáhlou část Legendy, vysvětlivek a použitých zdrojů k Vinařským obcím a Viničním tratím.

Ranní rozesílání anotací nových článků je funkční, jak jste byli zvyklí. Nově se ale můžete z odběru novinek odhlásit přímo přes web na stránce Přihlášení k odběru novinek, kterou najdete na homepage. Všechny emailové adresy, na které chodily anotace, jsme přesunuly na nový portál - nová registrace není proto nutná!

Bohužel musíme oznámit i některá omezení ve funkčnosti některých sekcí. V současné době není funkční chat, na kterém ale programátor usilovně pracuje. Podobně není ještě k aktivnímu používání připravena stránka TOP nejčtenější. U služby Virtuální sklípek prozatímně zůstane přístup stávajících uživatelů ke staré verzi. Bohužel jsme zatím z časových důvodů nepřetáhli všechny fotografie u nejstarších recenzí, ale postupně na tom pracujeme. Také se omlouváme, ale při několikatisícovém množství článků nebylo v našich silách přesunout na nový web staré chatové příspěvky, jakkoliv si uvědomujeme jejich hodnotu.

Doufáme, že všechny novinky budou přijaty pozitivně a nad nedodělky bude shovívavě přimhouřeno oko. A hlavně se těšíme na další nadšeným espiritem společně sdílené vášně prodchnutý život portálu ovine.cz!

Krásný čas Vánočních svátků
přeje
kolektiv autorů ovine.cz

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5549x
Průměrná známka po 5 hodnoceních: 3
 1    2    3    4    5