O Víně

Diskuze: Jak jsme poznávali vady a choroby vína v Ekocentru Paleta v Oucmanicích
Datum: 19-05-2024
  *
  *
*
6+9=  
* - povinné položky

Seznam příspěvků k diskuzi
Datum: 01.02.2012 07:44:15
Od: MT
E-mail: warmu@centrum.cz

je zde, prosím, spousta nepřesností a zavádějících informací ...
např. jen na doplnění - formulace o JMF je nešťastná, nechápu rozdíl složitosti zvládnutí JMF u bílých a červených - je to stejný proces. Že je někdo zvyklý oddělovat víno z kalů velmi brzy a pokud se dostane k JMF v jiném případě, tak ji neumí zvládnout, neznamená, že je možné to takto formulovat.

Datum: 31.01.2012 10:52:50
Od: p.j.
E-mail: pjelen@barrandov.cz

Achjoj, na jednu stranu chápu to osvětové nadšení, snaha předat něco nově získaného, rozšířit obzory ostatním. Taky jsem vyplodil dost takových článků. Ale každý autor by si měl uvědomit, že se pouští na tenký led vždycky, když poněkud podcení přípravu a nedohledá si dostatek informací k něčemu, co je i pro něj vlastně nové. Řekněme devadesát procent tohoto článku je v pohodě, ale každý kovaný vinař to strhá kvůli těm deseti procentům zavádějících nepřesností, až v některých případech nepravd. A zase budem slyšet: Jo, na ovine.cz, tam občas píšete pěkný blbosti. Teď zrovna nemám čas všechno vypisovat a uvádět na pravou míru, ale... být tu ta dřívější možnost známkování, ode mne by ta známka dobrá nebyla.

Datum: 31.01.2012 10:50:43
Od: Neználek
E-mail: nez@centrum.cz

Jen bych chtěl reagovat ke článku malým vysvětlením. Já jsem dodal vadná vína a něco o nich pověděl. Honza pro tento článek povídání o vadách doplnil.
Někde je popis obohacen správně, někde už není úplně přesný. Víno s liščinou bylo rosé z velkého pergolového tvaru. Odrůdě domácí říkají Labrusca. Bylo móc jahůdkové a alespoň já jsem tam cítil pachuť, kterou za liščinu považuji. Co se týká jablečno mléčné fermentace. Měli jsme možnost ochutnat vzorek, kde byla stopa JMF příliš čitelná a tak se jednalo o vadu. Ano i u bílých vín jde použít JMF pro snížení kyselosti jako u červených, ale její úspěšné zvládnutí je daleko náročnější. I když v obtížných ročnících (jako byl např. 2010) se s odbouranými, zvládnutými, bílými víny určitě můžete setkat.


Datum: 31.01.2012 10:03:27
Od: Moll
E-mail: milos.ondrak@seznam.cz

Zrovna tak k liščině nepatří furaneol, ten má jahodové aroma, které za žádnou vadu nepovažujeme a mnoho lidí ho má i v oblibě. Je to látka důležitá třeba i pro chuť rajčat, a ta žádnou liščinou netrpí. "velké množství furaneolu" znamená, že aby jste získali jeden kilogram této látky, museli by jste zpracovat 2,3 tuny hroznů odrůdy Isabella. To že furaneol vzniká z methylanthranilátu (to je ta sloučenina doopravdy zodpovědná za liščinu), je pro mne informace zcela nová a když jsem se podíval na jejich chemické vzorce, tak i docela nedůvěryhodná. Ale pokud k této informaci máte nějaký zdroj, poprosil bych ho hodit do pošty, předem děkuji.

Datum: 31.01.2012 10:02:34
Od: Moll
E-mail: milos.ondrak@seznam.cz

Musím se vyjádřit k textu: "Liščina - ..."
Jak už jsem napsal:
http://www.ovine.cz/web/structure/o-vecech-okolo-14.html?do[loadData]=1&itemKey=cz_519
Liščina se objevuje jen u kříženců s Vitis labrusca (a Muscadinia, ale ty prakticky nejsou), všechny ostatní americké druhy jí prosty.
Isabella je typickým příkladem odrůd vzniklých z Vitis labrusca, vznikla v USA a pěstuje se po celém světě, i když zrovna na Balkánu jí nijak zvlášť přednost nedávají, ani tam nemá nijak mimořádné vlastnosti, nevím proč je Balkán zmíněn. Moldávie a Ukrajina není Balkán. Ani bych Isabellu nepřipomínal v souvislosti s liščinou, proti jiným pěstovaným odrůdám jí trpí poměrně málo, viz sloupec Methylanthranilát v tabulce - Isabella má méně než senzoricky rozpoznatelné množství.