O Víně

Diskuze: Krátce z otevřených sklepů v Čejči
Datum: 25-04-2024
  *
  *
*
1+2=  
* - povinné položky

Seznam příspěvků k diskuzi
Datum: 11.10.2016 01:38:30
Od: moll
E-mail: milos.ondrak@seznam.cz

Sorry, teď recykluji jeden svůj starší text:
"A zatímco příznivci sladkých vín nic nepropagují, nikoho neurážejí maximálně občas hlásí "My chceme víc!" a občas okatě smutní když to jejich sladké dojde, zástupci suchých vín jsou evidentně nespokojeni s výsledky svého tlaku, přestože mají spojence, který přímo zasahuje do výroby každého vína a fakt má životní zájem na tom, aby v něm nezbyl ani gram cukru. Kvasinku! Jestliže se spojencem, který je přímo u zdroje a má tak velkou početní přesilu neumíte vyhrát, JE CHYBA VE VÁS!"

A další věc. Jistě že rádi o vinaře slyšíme, že "dělám si víno pro sebe, tak aby mne chutnalo". Ale nabídka není malá a někteří vinaři už mají problém prodat. A jestliže si stěžujete, že nevyrábějí vína pro vás, je jasné, že se sice ozvat umíte, ale přesvědčit dost stejně smýšlejících a ohodnotit víno finančně, už ne.
Nezbývá vám než hledat a občas třeba spiklenecky očkem zamrkat a zeptat se "A nějaký sušší archív by tam nebyl?"
Je pravda, že k tomu spikleneckému očku hodně pomáhá být lepá děva a nebýt zrovna v dědině, kde si to svoje víno zvládnou sami i vypít.

Datum: 07.10.2016 13:17:15
Od: Martin Vlček
E-mail: vlcekmartin@hotmail.com

Pravověrný milovník vína může snad jen zaplakat nad současným trendem výroby vína většiny malých vinařů, a to nejenom na Čejči. Někteří z vinařů prakticky rezignovali na výrobu suchých vín a dokonce se objevují tací, co v nabídce suché víno vůbec nemají. Nabízet červená vína v kategorii polosuchá či dokonce polosladká, jak bylo na letošních otevřených sklepech namnoze k vidění, považuji za katastrofu. Cukr schová vše, nejlépe pak vady vína. Bohužel spěch vinařů a snaha o rychlý odbyt produkce, jakkoliv mu lze z ekonomických důvodů rozumět, se negativně odráží na kvalitě produkce. Vína nejsou naleželá, jsou před lahvováním několikrát filtrovaná, notně dotovaná sírou, aby se "nepohla", a mají téměř nulový archivační potenciál. Uvedené platí zejména o bílých vínech. Zakupte si karton bílého vína, uložte ho na dobu cca. jednoho roku do sklepa a uvidíte, jakým směrem se bude ubírat jeho vývoj. Mnohdy budete nepříjemně překvapeni, jak víno chutná již po půl roce. Inu, jak mi bylo sděleno, na Čejči nemáme terrior pro výrobu vína s nějakým archivačním potenciálem a vše je lepší vypít do roka od naláhvování.... Největším neštěstím je to, že se dnes na všechno spěchá a některá vína se lahvují již krátce po Novém roce a není jim umožněno, aby se tzv. naležela. O tom, že za pomocí dodaných kvasinek dokáže vinař "přebít" přírodní kvasinky z vinice a z veltlínu udělá třeba sauvigon nebo chardonay, či cokoliv jiného, netřeba dál hovořit. Inu moderní vinařství není pro každého. Pro mě určitě ne!