O Víně

Diskuze: První zkušenosti s AQ-10
Datum: 20-04-2024
  *
  *
*
6+1=  
* - povinné položky

Seznam příspěvků k diskuzi
Datum: 31.08.2017 16:32:42
Od: Wimpi
E-mail: vapenik@montekord.cz

A kde je výrobcem avizovaný kurativní (léčivý) účinek AQ 10? (Připomínám, že léčení není prevence, kam směřujete hlavní účel AQ10 Vy). Navíc nikde jsem se v oficiálních dokumentech prodejce o AQ10 nedočetl o tom, že použití přípravku je zúženo jen na jaro a podzim a že v období teplejších měsíců je jeho nasazení neefektivní. To si má každý, kdo si AQ10 koupí, napřed sám pokusnicky zjišťovat, kdy vlastně funguje - nefunguje?

Datum: 31.08.2017 09:55:04
Od: moll
E-mail: milos.ondrak@seznam.cz

Jo, naše očekávání jsou často v rozporu s realitou. Proto je tak nutný pokus.
Problém Vaší snahy vidím v časování až na červenec a září. Trochu to připomíná snahu rozstřílet plovoucí ledovec lodním dělem. Ať z ledovce odstřelíte jak velký kus chcete - z vody se vynoří další část, zatím ponořená.
Zasáhnout plíseň, dobře zažranou pod povrch rostliny, nebude jednoduché ani pro jiné houby. I když se podaří zlikvidovat něco na povrchu, jen se odhalí poškozená rostlina a poškozené oidium ztratí schopnost se skrývat a přestane suplovat už zničené funkce rostliny. Proto škoda vypadá dokonce horší než před postřikem.
Já zatím soudím, že AQ-10 je vhodné nasadit už na mladou rostlinu, (určitě než doroste po horní drát, spekulujem jen zda před či po 5tém listu) aby ji hlídala. Pak padlí likviduje, ale hlavně je signalizuje.
Stejně má oidium v červenci a srpnu jasně navrch (sucho, teplo?). V té době asi AQ-10 nemá moc význam. Důležité je na jaře, i na podzim.

Datum: 30.08.2017 15:47:23
Od: Wimpi
E-mail: vapenik@montekord.cz

O tom, jak jsem testoval, jsem napsal zde:

http://www.otavskavinicka.cz/clanky/pokusy---omyly/zkusenosti-s-aq10/

Jsou to ve dvou článcích shrnuté zkušenosti z loňského podzimu a letoška. Nejsem vědecká laboratoř, ale jen obyčejný hobík, takže připouštím, že jsem aplikoval AQ10 nedokonale, či chybně a vyprodukoval jsem "párek v rohlíku". Pokud byste mi dokázal poradit, kde jsem udělal chybu, budu opravdu rád, protože jsem do AQ10 vkládal velké naděje a s chutí připíšu další díl o tom, jak jsem se mýlil.

Jinak si myslím, že AQ10 by nad padlí mělo vyhrávat právě v zastíněných partiích keřů s nevalnou vzdušnou ventilací, neboť jak známo, tam, kam může sluníčko a zejména svěží větřík, oidiu pšenka nekvete a samovolně bojiště vyklízí.

Datum: 30.08.2017 10:13:15
Od: moll
E-mail: milos.ondrak@seznam.cz

Určitou nespolehlivost mohu potvrdit. Evidentně je třeba víc, než je nápsáno v návodu. Ukázalo se nám letos že:

- schéma jen AQ-10 2x na podzim a 2x na jaře ochránilo vinohrad 100% (zdroj infekce nejblíže kilometry)

- schéma jen AQ-10 1x na podzim + celé léto po cca 14 dnech (zdroj infekce 30 m) - slabé napadení koncem července odpovídající běžné ochraně

- schéma AQ-10 1x na podzim + celé léto po cca 14 dnech střídání AQ-10 a síry (zdroj infekce 30 m) - o něco lepší než běžná ochrana

- v zastíněných částech AQ-10 nevyhraje, po odlistění s oidiem zametlo

- podle mne nejcenější je, že dobře nasazené AQ-10 dobře detekuje začínající napadení a umožní tak správně načasovaný zásah

Datum: 30.08.2017 10:12:23
Od: moll
E-mail: milos.ondrak@seznam.cz

Nemají plísně na sobě logo prodejce a nejsem dostatečně vybavený mikrobiolog, abych zrovna tento kmen spolehlivě určil. Ale dal jsem sem fotky skvrnek které vzniknou cca dva dny po aplikaci AQ-10 a podle mne to vypadá stejně.
Jestli jste testoval poctivě, máte poznámky a dokumentaci, které by stálo za to zveřejnit. Jinak mají takovou cenu, jako "poctivý párek".
V komerční síti AQ-10 není protože:
- v ČR, narozdíl od okolních zemí není registrované (na co máme EU?)
- trh je obsazen jinými výrobky s delší zárukou (výhoda pro prodejce) a agresivní rekamní kampaní
- ta kampaň ve spojení s kvalitou státní správy je tak účinná, že administrativní část registrace trvala na Slovensku 3 roky a momentálně je AQ-10 nedostupné "z neznámých příčin".

Datum: 29.08.2017 14:26:37
Od: Wimpi
E-mail: vapenik@montekord.cz

A jste si jistý, že padlí u Vás je "požíráno" právě houbou z přípravku AQ10? Mé zkušenosti po amatérském, leč nadšeném a poctivém testování jsou takové, že AQ10 je jako ochranný prostředek proti oidiu nespolehlivý a neúčinný. Když jsem zjišťoval informace z okolí, podobné závěry, možná ještě radikálnější, vyvodili všichni nadšenci, kteří s tímto přípravkem koketovali. Z jistého odborného zdroje pak přišla informace, že prokazatelná účinnost AQ10 je udržitelná prakticky pouze v laboratorních podmínkách. Bohužel. Ostatně, těmto poznatkům napovídá i "nerozšíření AQ10 do komerční prodejní sítě".

Datum: 19.07.2017 15:23:18
Od: moll
E-mail: milos.ondrak@seznam.cz

Očekával jsem větší diskusi. Tak přispěji já.
Napsal jsem, že prodloužení životnosti spory pomocí náhradní potravy se nikdo nevěnuje. A přitom je AQ-10 dodáván v průhledných, rychle rozpustných sáčcích, se kterými se má do vody házet. Uvědomil jsem si, že to je ideální metoda, jak do vody dostat tu náhradní výživu a že to tedy asi mají dobře promyšlený a fungující.
Mimochodem po postřiku AQ-10 a po týdnu sírou, dojdu po týdnu a najdu trochu padlí - požíraný AQ-10.