O Víně

Diskuze: Korigovaný překlad nových směrnic OIV pro stobodové hodnocení vín
Datum: 28-10-2020
  *
  *
*
10+8=  
* - povinné položky

Seznam příspěvků k diskuzi
Datum: 04.03.2010 13:38:50
Od: Jo
E-mail: obdryalek@gmail.com

arx: O to hůře, že mnohé z těch chybných překladů ani nezávisí na odborné erudici, ale jen na znalosti angličtiny :(

Datum: 04.03.2010 12:44:47
Od: p.j.
E-mail: pjelen@barrandov.cz

Děkuji za projevená uznání, zejména od těch, kdo se sami bodovacích soutěží účastní.
Přiznám se, že k bodování a soutěžení mám docela odstup. Líbí se mi obyčejné lokální košty a přehlídky, které mají určitě velký společenský význam, lidi se tam potkávají, povídají si o víně, poměřujou navzájem...ne už moc ty celozeměkoulové akce, to už mi přijde trochu zkreslující realitu a medaile přeceňované. Psal jsem to spíš kvůli tomu, že bohužel podvědomně tohle soutěžení (tím, jak se tváří smrtelně vážně a objektivně) vytváří určitý ideál toho, jak by víno (odrůda) mělo vypadat, to pak tlačí na vinaře při jejich snažení a obecenstvo k tomu, co uznají za normální a co za divné. A k tomu, jak asi tušíte z mých předchozích článků, jsem nemohl mlčet :-) Byl bych prostě radši, kdyby se soutěžení bralo méně vážně a svoboda v tom, jak má víno vypadat, byla větší.

Datum: 04.03.2010 12:23:59
Od: arx
E-mail: arx@seznam.cz

P.J. pripominky dle meho skromneho nazoru sluchu na odpovednych mistech nedojdou - kdyz shlednete to, co v cizich jazycich chrli NVC pod Krskovym vedenim jako propagacni materialy naseho vinarstvi, pochopite. Investice do kvalitnich prekladu a peclive korektury odborne erudovanych lidi by pomohly... ale asi se tam setri, aby byl zisk... a pak odmeny :-) jednouche. logicke...

Datum: 04.03.2010 12:17:05
Od: Moll
E-mail: milos.ondrak@seznam.cz

Ad Neználek: "Díky vyplňování tabulky a sčítání se kadence vzorků zmenší." - nevím zda to je zrovna výhoda (jen aby se neopil). Lépe by bylo, kdyby více času zbylo - na ochutnávání a přemítán i o víně (neb to je vlastně přemýšlení o člověku)

Datum: 04.03.2010 11:30:07
Od: Neználek
E-mail: nez@centrum.cz

Pavle si borec! (okamžitě zprovozněte hodnocení článků a nezapomeňte na 1* :o))
Tvé podání názvů hodnotících kritérií je mi bližší. Jinak se ta 100 bodovka bodově v podstatě nezměnila, body a jejich vzestupnost jsou stejné, jen došlo k přejmenování a přehození kolonek. Stále jsou součty sloupců 100, 86, 72, 56, 40.
Také bych rád komentoval větu: "Doufám, že to něco změní i v přístupu našich degustátorů, byť tuším, že boj se zažitou rutinou, kdy máte na vzorek jen dvě minuty a body sázíte už téměř po paměti „od boku", protože na dlouhé zvažování není čas, nebude asi snadný."
Je to omílané pořád dokola. Měnit systém hodnocení sice pomáhá, ale neřeší hlavní problém, kvalitu degustátorů. Dobrý degustátor si vystačí i s pětihvězdičkovým systémem a dokáže dostatečně rozlišit kvalitu vína. Slabému degustátorovi nepomůže ani deset inovovaných stobodovek. Je to o přístupu. Tak jak píšeš.
Na druhou stranu já zarytě bráním 100 bodový systém na malých výstavách. I to že se k tomuto účelu zatím moc nepoužívala, nahrává tomu aby se body sázely po paměti. Hlavními argumenty proč hodnotit 100 bodovým systémem jsou pro mě, že hodnocení jednotlivých složek vína probíhá zvlášť. U 20 bodovky se to střílí přímo od pasu. Dnes už ani nikdo neví, o kolik desetin má být hodnocení nižší, když víno např. nemá jiskru. A to že někteří poukazují na zdlouhavost hodnocení a rozptylování sečítáním, naopak považuji za klad. Díky vyplňování tabulky a sčítání se kadence vzorků zmenší. A díky této nutné administrativě, si nevědomky senzoricky odpočinete a tím připravíte na další vzorek.


Datum: 04.03.2010 11:08:26
Od: Jo
E-mail: obdryalek@gmail.com

Připojuji se k Jižnímu Svahovi, tvá korekce překladu je záslužný počin. Snad to dojde sluchu i na vyšších místech. Ty chyby jsou, alespoň dle mé znalosti angličtiny, dost podstatné.

Datum: 04.03.2010 08:31:29
Od: J.Č. / Jižní svah
E-mail: cerovsky@jizni-svah.cz

Potlesk na otevřené scéně, díky za text. Přiznám se, že u tohohle čísla obzoru jsem se několikrát dost rozčílil, ale už nějak rezignoval na veřejné reakce. Skoro nejvíc mne tam pobavila věta "plán byl splněn a na většině lokalit i překročen", což je obzvláště zajímavé proto, že se jedná o úhrn srážek na Moravě :o)

Jinak ta poslední věta článku souhlas, body se střílí po paměti a nemyslím, že by se nějaká nová tabulka či kladení většího důrazu na "méně objektivní" faktory jako elegance hned tak projevilo. Ve starším textu u sebe (http://www.jizni-svah.cz/2009/06/tragedie-hodnoceni-poucna-dvacetibodova.html)jsem si dovolil přiblížit dvacetibodovku, která je u nás také pravidelně przněna :)